В навечерието на своята 90-та годишнина оперната прима Райна Кабаиванска впечатли италианците със своята осанка и стил при откриването на сезона на миланската опера "Ла Скала". Певицата ще отбележи своя рожден ден на 15 декември, а преди седмица получи златна звезда в единствената в света алея на славата на оперното изкуство. Мария Калас, Лучано Павароти, Франко Дзефирели и други най-велики оперни творци, също са почетени в този изключителен монумент в родния град на Джузепе Верди Бусето, Италия.
Българската оперна дива Райна Кабаиванска беше една от най-стилните звезди, присъствали на откриването снощи на сезона на миланската опера "Ла Скала". Кабаиванска, която на 15 декември ще навърши 90 години, беше приветствана от останалите зрители при пристигането си в театъра, отбелязва италианското издание "Кориере дела сера".
"Не се чувствам на 90, особено тази вечер в най-великия театър на света. Да пееш е прекрасно. Да бъдеш в театър е едно чудо. Щастлива съм, защото животът ми минава между стените на театрите.", сподели великото сопрано пред италианската телевизия.
Още два празника очакват Райна Кабаиванска по повод нейния юбилей. На 15-и декември в Театро Павароти – Френи в Модена, в тържествен концерт ще се представят артисти от школата на Райна Кабаиванска в Нов български университет.
На 17-и и 19-и януари в Софийската опера и балет българската публика ще се наслади на вокално майсторство и артистизъм от световна класа и ще стане част от "Годината на Райна Кабаиванска", поредица събития по инициатива на д-р Георги Текев - изпълнителен директор на Нов български университет, отбелязващи в България и по света юбилея на оперната прима.
Други две събития ще зарадват почитателите на Райна Кабаиванска навръх рождения ѝ ден. БНТ ще излъчи Галаконцерта в нейна чест от фестивала "Opera Open" в Античния театър в Пловдив през септември, а в Нов български университет ще бъде открита изложбата "Моите будители", посветена на артистичната, преподавателска и благотворителна дейност на Райна Кабаиванска.
На прага на своята 90-годишнина Райна Кабаиванска има препълнената работна програма - води световен майсторски клас в Нов български университет, преподава в три италиански консерватории, подготвя оперни спектакли и концерти за младите артисти от своята школа в България и по света.
Райна Кабаиванска отдавна се е утвърдила като един от най-значимите оперни артисти на нашето време. Тя е пяла в най-големите оперни театри в света, сред които са Ковънт гардън в Лондон, в Гранд опера в Париж, Метрополитън и Карнеги хол в Ню Йорк, Дойче опер в Берлин, виенската Щаатсопер, Болшой театър в Москва и Токийската опера.
Кабаиванска е родена на 15 декември 1934 г. в Бургас. Баща й Ячо Кабаивански е ветеринарен лекар, писател, поет и университетски преподавател, а майка й Стайка е учителка по физика. В детските си години свири на пиано и пее в Детски хор “Бодра смяна”. „Аз бях винаги първата в класа - и по физика, и по математика, по всичко имах 6 - спомня си тя. - Внезапно реших: ще пея. И слава Богу че родителите ми не ме спряха.” През 1957 г. завършва оперно пеене и пиано в Държавната консерватория “Панчо Владигеров”. След дипломирането си е назначена в Софийската опера като хористка, което я амбицира да кандидатства за стипендия за специализация.
Учи музика в лицея “Виоти” във Варчели, Италия при вокалните педагози Дзита Фумагали, Д. Тес и Мерлини. На 4 април 1959 г. печели с конкурс първата си роля в гр. Реджо нел'Емилия - тя играе Жоржета в “Мантията” на Джакомо Пучини. А от 1961 г. е солистка в Ла Скала в Милано и в Софийската опера. За първия си спектакъл в Ла Скала за 4 дни трябва да подготви ролята на Агнес в операта “Беатриче ди Тенда” от Белини - малка, но трудна роля. Още същата вечер получава предложение да пее в Метрополитън опера, където участва в “Палячи” - постановка на Дзефирели. Само след няколко месеца в САЩ Кабаиванска сключва договор с Метрополитън за 15 сезона, като междувременно е пяла вече и в Ковънт гардън.
Така Ла Скала се оказва трамплинът, който я изстрелва право сред звездите в операта. Сред партньорите й впоследствие са великите тенори Франко Корели, Марио дел Монако, Плачидо Доминго, Хосе Карерас, Лучано Павароти. Огромен е списъкът на театрите, в които е пяла. Артистичният й репертоар е широкообхватен и включва както Росини, Пучини, Белини и Доницети, така и Чайковски, Масне, Берлиоз, Вагнер, Рихард Щраус, а също по-съвременни композитори като Нино Рота и Бенджамин Бритън.
Заради нея успях
През 2005 г. спечелих конкурса за млади оперни певци в Сполето и започнах да уча с Кабаиванска в Музикален институт „Веки - Тонели” в Модена. Тя знаеше, че съм от обикновено семейство и ме увери, че ако работя сериозно, ще ми помогне. Плащаше ми пътуванията и разноските от собствения си джоб. Плюс безплатните уроци. След година и половина ме заведе и при Павароти! Аз съм сто процента сигурен, че ако не я бях срещнал, вероятно щях да сменя занаята.
Италианският тенор Андреа Карe
Благодарим, че се роди в България
За нея е казано всичко, използвани са най-красивите думи, казани са най-големите суперлативи, ползвани са най-прекрасните прилагателни. Не мога да измисля нещо по-умно от това. Но мога да кажа едно: Благодаря ти, Господи, че даде тя да се роди тук. Позволете ми да благодаря на Италия за това, че беше нейна втора родина, втората й майка. Благодаря и поклон.
Бившият министър на културата Кръстю Кръстев
Изпълва сцената с присъствие
Хубавото при Райна е, че нейните героини са без маски, не са традиционни. В тях долавяме чувствителността ѝ като жена, независимо дали това ще бъде кралица Елизабет, или малката Чо-Чо-Сан. Райна умее да се съсредоточава върху същественото в образа. Ето защо героините ѝ са винаги изчистени, при тях няма измама. Тя притежава онази честност, която ѝ позволява да стигне до дъното на персонажа. Когато Райна се появи, сцената се изпълва с присъствието ѝ.
Мауро Болонини, италиански режисьор
Печели Оскар за опера
Райна Кабаиванска е професор в Академия Киджана в Сиена, в Музикалния институт „Веки-Тонели“ в Модена, Италия и в Нов български университет. За изключителен принос в областта на изкуството и за развитието на демокрацията в България е удостоена с орден „Стара планина“. Кавалер e на Големия кръст на ордена на Италианската Република за гражданска доблест и за изключителен принос в изкуството. През 2011 г. е удостоена с най-високата степен Командор на Ордена за изкуство и литература на Френската Република. През 2013 г. Райна Кабаиванска бе удостоена с Оскар за кариера в оперното изкуство.