Регионалният кмет на Валенсия: Допуснахме грешки при справянето с наводненията

Регионалният президент на Валенсия, който е подложен на нарастващ натиск относно справянето си с катастрофалните наводнения, които убиха 216 души в района, призна, че са допуснати грешки. Той обаче отказа да се оттегли от поста си, твърдейки, че безпрецедентният и „апокалиптичен“ мащаб на бедствието просто е претоварил системата.

Общо 224 души загубиха живота си – всички с изключение на осем от тях във Валенсия – когато проливни дъждове и наводнения връхлетяха източните, централните и южните части на Испания във вторник, 29 октомври. 

Карлос Масон, член на испанската консервативна Народна партия (НП), беше изправен пред призиви да подаде оставка заради отговора си на най-лошото природно бедствие в новата история на страната. Общественият гняв нарасна, след като стана ясно, че Масон е пристигнал в центъра за спешна координация едва след 19:00 часа в деня на наводненията, защото се е наслаждавал на тричасов обяд с журналист.

Неговата администрация беше критикувана и за дългото забавяне на изпращането на граждански сигнал за извънредни ситуации на телефоните на хората. Миналата събота 130 000 души излязоха по улиците на Валенсия, за да поискат оставката му.

Обръщайки се към регионалния парламент в петък сутринта, Масон изказа своите съболезнования на семействата на загиналите и изчезналите, като каза, че опустошението, претърпял регионът, е сравнимо със „сценарий от военен конфликт“.

Той обеща, че ще бъдат извлечени поуки и предложи създаването на парламентарна анкетна комисия, която да установи какво се е объркало.

„Не можете да се поучите от миналото, без да знаете какво наистина се е случило“, каза той. „Хората на Валенсия имат право да знаят какво се е случило... Трябва да знаем защо предишният ни опит с този вид ситуация – и защо протоколите, които бяха усъвършенствани и подобрени през последния четвърт век и които работеха до вторник, 29 октомври – не бяха достатъчни, за да избегнат или смекчат щетите, които претърпяхме.“

Масон отново предположи, че управляваното от социалистите правителство на Испания носи голяма част от отговорността за забавения отговор на кризата, като каза: „Легитимно е да се запитаме дали отговорът на молбите за помощ и необходимата координация между институциите са били адекватни по отношение на времето и формата, като се има предвид тежестта на ситуацията.

"Твърде много неща се объркаха. Цялата система се провали“, каза кметът, но настоя, че няма да се опита да избегне вината, когато фактите излязат наяве. „Дължим го на жертвите и на тези, които са били засегнати. Няма да бягам от отговорност... Ще има самокритика. Имаше неща, които не бяха направени добре.”

Той също така призна, че пристигането на помощта е отнело твърде много време и каза, че е било грешка да изтрие видеоклип, публикуван в социалните медии, в който той твърди, че дъждовете ще спрат до 18:00 часа в деня на бедствие.

Той обаче не коментира дългия си обяд с журналистката същия ден.

„Поддържах дневния си ред, като напълно познавах ситуацията и знаех, че регионалният министър на вътрешните работи и нейният екип са били в някои от засегнатите райони и са били във връзка с делегата на централното правителство“, каза той.

Мазон също така обясни, че пристигането му в спешния координационен център е било забавено поради трафика, добавяйки: „Пътуването не беше лесно.“

Десетки протестиращи се събраха пред регионалния парламент, докато Масон говореше, наричайки го лъжец и настоявайки за оставката му.

Въпреки че президентът на Валенсия продължава да командва извънредната ситуация, преди това той се опита да посочи с пръст централното правителство, държавната метеорологична служба и дори военното звено за извънредни ситуации, което беше разположено в района в големи количества.

В четвъртък стана ясно, че почти половината от загиналите при наводненията във Валенсия са на възраст над 70 години и че девет деца са загубили живота си при бедствието.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"