Режат мярката 60/40

Пореден удар срещу бизнеса на кабинета “Радев”

При 30% намаление на оборота схемата става 50/50

От август нов дизайн в зависимост от заболяемостта

Фирмите у нас ще получават помощ за запазване на заетостта, само ако докажат спад на приходите през юни и юли с над 40% спрямо съответните месеци на 2019 г. Тогава те могат да се възползват от мярката 60/40, тоест на практика трябва да са пред фалит.

Това предлага служебното правителство като промяна в схемата за подкрепа на бизнеса. След дълго очакване новият дизайн на мярката беше обсъден на заседание Националния свет за тристранно сътрудничество.

Ако фирмите имат спад над 30% на оборота за двата месеца, то подкрепата намалява и работодателят ще получава 50% от осигурителния доход на работника за месец април, обясни пред “Труд” Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България. В момента, за да се възползват от мярката 60/40 изискването за всички компании е да докажат спад на приходите над 20 процента.

Според социалния министър Гълъб Донев оптимизирането на мярката се налага заради прекратяването на голяма част от противоепидемичните мерки, възстановяването на икономическата активност на фирмите, перспективите за растеж, както и тенденциите за намаляване на регистрираната безработица.

Предложението на Министерския съвет е мярката да се удължи през юни и юли, като бъдат отпуснати още 120 млн. лв. - по 60 млн. лева съответно за двата месеца.

От своя страна финансовият министър Асен Василев отбеляза, че на база на сценариите и заповедите на здравния министър ще започнат серия от разговори по какъв начин да се определят мерките за подкрепа, ако страната бъде в зелената, оранжевата, червената или тъмночервената зона. Това е една добра основа, на която да се стъпи, за да може да се види кои сектори биха могли да бъда засегнати, за да може помощта да бъде прецизна, навременна и предвидима, каза още министърът.

От август месец мярката за запазване на заетостта заради ковид кризата ще има нов дизайн, обясни още Васил Велев. Тя ще бъде разработена заедно с проекта за актуализация на бюджета, който вече се прави от служебното правителство, допълни председателят на АИКБ.

Министър Асен Василев: Пак предстои затваряне на икономиката

Трябва да имаме готовност за поне едно частично затваряне на икономиката, заяви служебният финансов министър Асен Василев на заседанието на Тристранката, на което се реши мярката за подкрепа на бизнеса 60/40 да бъде силно ограничена.

Това, което чуваме от Европа, от САЩ и това, което се чува по линия на здравното министерство, е, че има голяма вероятност от трета вълна и трябва да имаме готовност за есенно-зимния период, каза още Асен Василев. Първите стъпки в актуализацията на бюджета започнали със здравното министерство, като стигнали до една визия, че в зависимост от нивото на заболеваемост трябва да се излезе със заповед на МЗ, която общо и ясно да казва какво означава за бизнеса и училища, като мерките не се взимат от днес за утре.

Ако влезем в зелената, оранжевата, червената или тъмночервената зона - това са мерките, които трябва да бъдат предприети. Тези заповеди трябва да излязат в рамките на тази седмица, допълни Василев.

Васил Велев, председател на АИКБ, пред “Труд”: Неправилно преизчисляване на пенсиите увеличава
сивата икономика

Ако преизчисляването на пенсиите не се направи както трябва, ще насърчи сивия сектор. Това заяви пред “Труд” председателят на АИКБ Васил Велев по повод намерението на служебното правителство да подготви варианти за актуализация на пенсиите. Заради увеличаването на минималната пенсия всяка година хората казват, че няма нужда да се осигуряват на реалните доходи, защото ще получават една и съща пенсия, обясни председателят на асоциацията. По думите му използването на швейцарското правило, в което се взима половината от ръста на осигурителния доход и половината от процента инфлация не е достатъчно.

Причината е, че осигурителният доход се вдига много по-бързо от инфлацията и така година след година се оказва, че актуализацията на пенсиите изостава, допълни Велев. По думите му има съгласие, че пенсиите трябва да са функция на осигурителния принос на всеки човек.

От Националния осигурителен институт разработват няколко варианта, единият вече се обсъждаше и от правителството на ГЕРБ - актуализацията да стане с дохода за 2018 г. Разчетите тогава показаха, че това би струвало на държавата 2,7 млрд. лева и 543 хиляди пенсионери няма да получат увеличение на пенсиите.

Това потвърди и служебният социален министър Гълъб Донев. “Личното ми и експертно мнение е, че преизчислението на пенсиите с актуален осигурителен доход, дори от 2018 г., няма да доведе до нарастване на пенсиите с 50 лв. на всички”, коментира идеята Донев. “Нискодоходните, тези, които получават по-нисък размер на пенсиите, няма да получат 50 лева, а ще получат 10-15, или колкото се изчисли по формулата. По-високодоходните пенсии ще получат повече от 50 лева, което няма да бъде справедливо”, допълни той.

Мярката няма да помогне на сезонните места за настаняване

Хотелиерите искат нови правила и удължаване

Туризмът не е приоритет на кабинета

В този вариант на мярката 60/40 сезонните хотели не могат да се възползват пълноценно от нея, твърдят от БХРА.

Наталия Малчева,
ТРУД 

Мярката 60/40 в предложения вариант няма да помогне на сезонните хотели, категорични са от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). Според председателя на организацията Георги Щерев действията на служебния кабинет показват, че туризмът не е държавен приоритет и на това правителство.

От организацията твърдят, че ако мярката 60/40 не бъде удължена поне до края на октомври, хотелиерският бизнес е обречен. Те настояват и да се приоритизира помощта и да се насочи към онези браншове, които са най-засегнати от кризата, като туризма и свързаните с него авиация и транспорт.

От БХРА предлагат и да се промени критерият за оценка за допустимост на кандидатите по 60/40, като се приеме съпоставка на първите 6 месеца на 2021 г. спрямо аналогичния период за 2019 г., при минимум 20% спад в бизнеса. Или поне на тримесечието от април до юни на 2021 г. спрямо същия период на 2019 г., при минимум 20% спад в бизнеса.

От БХРА са категорични, че помощта трябва да е на база реалното брутно възнаграждение на всяко лице, като за база да се взема месеца, в който лицето е назначено на работа - юни или юли. Според сега предложените администратор със заплата 1500 лева и хигиенист с 650 лева биха взимали еднаква помощ на база минималната работна заплата, но работодателят ще внася различни осигурителни вноски, заради спецификите в наемане на сезонни работници, обясняват от БХРА.

TRUD_VERSION_AMP:1//
Публикувано от Адрияна Никифорова

Този уебсайт използва "бисквитки"