Екипът на филма ще сезира КЗК за нелоялна конкуренция
Въпреки доброто представяне на филма „Сватба“, част от българските киновериги премахнаха лентата от своите програми, съобщава продуцентът и режисьор на лентата Магдалена Ралчева.
На 8 ноември в цялата страна в киносалоните тръгна родната лента „Сватба“, която е базирано на едноименния разказ на Николай Хайтов. През първия уикенд филмът зае 5-то място по гледаемост в родния боксофис. С резултат от 32 563 лева, лентата успя да се пребори с дългоочаквани холивудски премиери, като изпревари филма „Конклав“, режисиран от носителя на „Оскар“ Едуард Бергер, съобщават от продукцията на БГ лентата.
Кино вериги оставиха „Сватба“ без нито една вечерна прожекция през първата седмица от излъчването му (от 11 до 14 ноември), създавайки безпрецедентен казус, допълват още от продукцията.
Въпреки създалата се ситуация, интересът на зрителите остава висок. Независимо от затрудненията в разпространението, „Сватба“ успя да заеме 7-мо място в боксофиса през тази седмица с резултат от 44 773 лева, благодарение на прожекциите в някои кино салони.
Филмът „Сватба“ е с препоръка за гледане от Министерството на образованието и науката. Той получи и престижната Награда на критиката на тазгодишното издание на „Златна роза“.
Отворено писмо на Магдалена Ралчева:
"Обръщам се към Вас с тревога и дълбоко разочарование по повод тенденциозното и несправедливо отношение към филма „Сватба“, базиран на едноименния разказ на Николай Хайтов, истинска класика в българската литература.
Въпреки високия интерес на публиката и признанията, които филмът вече е получил, той беше премахнат от програмите на някои от най-големите кино вериги у нас. Това решение, колкото и необяснимо да изглежда на пръв поглед, в същността си е демонстрация на пренебрежение към българското културно наследство и неговото място на големия екран.
Само за първия уикенд на излъчването си филмът „Сватба“ зае 5-то място в родния бокс-офис, изпреварвайки дори заглавия, създадени от носители на „Оскар“. Въпреки това, част от киносалоните отказаха да предоставят вечерни прожекции на филма още в първата седмица, правейки го практически недостъпен за работещите зрители. А след това, напълно го премахнаха от своите екрани, лишавайки голяма част от аудиторията от възможността да се докосне до това
произведение.
Подобно отношение към български филм с ясна художествена стойност, препоръчан дори от Министерството на образованието и отличен с престижни награди, е безпрецедентно. Всяко културно произведение заслужава равно право да бъде видяно и оценено от публиката. Но когато става въпрос за филм, базиран на произведение на един от най-големите български писатели, това се превръща в морален дълг – както за нас като общество, така и за тези, които управляват
достъпа до културата у нас.
Филмът „Сватба“ не е просто екранизация. Той е нашата идентичност, нашата история, нашият глас. Свалянето му от екраните не е просто удар срещу един филм. Това е удар срещу българската култура, срещу възможността да утвърждаваме себе си като нация със свои ценности и традиции.
Екипът на филма вече е предприел стъпки за защита на правата си, включително сигнализиране до Комисията за защита на конкуренцията. Вярваме, че въпросът за равния достъп до български филми не е само юридически, но и
дълбоко обществен.
Призоваваме българската общественост, медиите и институциите да се замислят върху това какво означава да бъдем културно независими. Да не позволяваме българското кино да бъде потъпквано от пазарни интереси, които
игнорират смисъла на изкуството и неговата роля за запазване на националната идентичност.
„Сватба“ е Вашия филм, нашия филм. Нека заедно докажем, че България има публика, която уважава своите корени, история и творци. Нека не позволяваме безродничеството и пренебрежението да заглушат българския глас".