Реза Пакраван открива скритите граници на Арабия

Нова поредица в шест епизода

Скритите граници на един омагьосващ регион 

Сериалът тръгна премиерно по Viasat Explore

Планетата все още крие тайни от нас

„В шест епизода на „Скрити граници: Арабия“ ние разкриваме мистерии за един регион, който е познат на света, но сега може би ще променим разбирането на хората за тази част от нашата планета!“ Това казва прочутият изследовател и режисьор Реза Пакраван в интревю, специално предоставено на „Труд News“ от Viasat World.

Новият сериал „Скрити граници: Арабия“ тръгна от 8 септември в 22 часа по Viasat Explore с мисията да поведе зрителите на безпрецедентно пътешествие из Арабския полуостров. Реза Пакраван се впуска в неизследвани и често опасни територии, за да разкрие тайните на този могъщ регион.

„Определено промених перспективата си към тези земи. Част от нашата работа беше да открием нови граници. И всеки път си казвахме колко е фрустриращо за изследователите в нашата епоха да знаят как всяко място на света е открито, описано и картографирано. Хората са били навсякъде. И ние си задаваме въпроса: Кои са новите граници, които може да открием. Но в крайна сметка все още има тъмни кътчета на планетата, криещи тайни, които чакат да бъдат разбулени“, разказва Пакраван.

„Хората свързват Арабския полуостров с петролните полета и пустините, но ние показваме една различна страна на този регион. Показваме високи планини със заснежени върхове, представяме дълбоководно гмуркане и едни наистина дълбоки каньони. Всичко извън пустинята. Даваме възможност на публиката да се потопи в един потаен свят, да се информира за древни инженерин подвизи от каменната ера... Хвърляме светлина върху неща, които иначе повечето хора никога няма да чуят и разберат“, допълва Реза.

Пакраван не е чужд на екстремните физически предизвикателства и опасните експедиции. В „Скрити граници: Арабия“ той изследва древни мистерии, търси изчезващи видове и начини на живот и изследва рядко виждани вдъхващи страхопочитание места. Всеки епизод носи вълнуващи приключения и забележителни открития, демонстрирайки богатата история, култура и природни чудеса на Арабия.

Поредицата започва с дръзка експедиция до планините Ал Хаджар в Оман, дом на множество древни крепости и замъци, показващи богатата архитектура на региона. Скорошни сателитни изображения разкриха интригуващи форми, които предполагат възможността за човешко присъствие в тази непроницаема система от каньони.

Мисията на Реза продължава в разкъсвания от войни регион на Иракски Кюрдистан – известен със своите скалисти планини и богато биоразнообразие, предлагащ уникално местообитание за различни видове диви животни, включително неуловимия персийски леопард. Придвижвайки се през минни полета и при повишено напрежение по границата с Иран, Реза си сътрудничи с местни природозащитници, които създават защитени зони за тези величествени създания. Екипът поставя камери на коварни места, за да събере доказателства за присъствието на леопардите и да подкрепи усилията за спасяването им от изчезване.

Връщайки се в Оман, Реза се впуска в експедиция, за да разкрие изпитани във времето техники за управление на водата в едно от най-сухите места на Земята. Древните напоителни системи фаладж на Оман, някои от които са обекти на световното наследство на ЮНЕСКО, демонстрират изобретателността на традиционното управление на водата в сухи среди.

Последният епизод отвежда Реза в най-големия неизследван каньон в Саудитска Арабия, разположен в една историческа долина. Сред разнообразните пейзажи на Саудитска Арабия са огромни пустини, извисяващи се планини и исторически обекти, които предлагат поглед към древните цивилизации, процъфтявали в региона.

Въпреки опасностите от ронливи скали и падащи отломки, екипът се спуска с въжета в каньона. Тяхното изследване разкрива череп на козирог, което предполага ролята на мястото като убежище за тези застрашени животни. По-дълбоко в каньона Реза прави откритие, което може да даде безценна информация за древната човешка история. 

TRUD_VERSION_AMP:1//
Публикувано от Труд news

Този уебсайт използва "бисквитки"