Рецепти за Великден: Изкушения с агнешко месо

Не налитайте на едри мръвки – може да са жилави

Най-вкусно е, когато се готви бавно

На Великден по традиция се яде агнешко месо, придружено със зелени салати, пресни картофи и други пролетни зеленчуци. Не всички харесват този вид месо, на някои им става тежко на стомаха, на други не им допада миризмата му. Всъщност в първия случай е виновно количеството, което сте погълнали, а във втория – фактът, че са ви пробутали шилешко, вместо агнешко месо. Колкото по-едра е плешката или бутчето, толкова по-съмнително е дали става дума за младо животно, или за по-голямото му братче, чието месо съответно е и по-жилаво.

Малкото агне ще познаете по това, че лойта под кожата му е бяла, докато на шилето е жълтеникава. А дали е прясна мръвката, може да пробвате, като я натиснете с палец – трябва да се образува дупка, която бързо се изравнява, т.е. мускулът е еластичен. 

Бутчето и котлетите са най-подходящи за печене. От бутчето става и хубава кайма за кебапчета, адана-кебап или пълнени патладжани. Плешката и вратът са по-добри за задушаване, макар повечето хора да ги пекат. За готвено стават вратът и коремната част. От дреболиите се приготвят дроб-сарма, чорба или просто се задушават с масло и червен пипер. Деликатес са печените агнешки чревца, но приготвянето им е доста трудоемко, защото всяко трябва да се обърне наопаки с помощта на пръчка и да се измие хубаво. Агнешките главички не са по вкуса на всекиго, но ценителите знаят как да ги сварят или опекат така, че да се разфасоват лесно и от тях да се извадят мозъкът, езикът и бузите – други ценни за чревоугодниците продукти. 

Независимо коя част от агнето ще приготвяте, въоръжете се с търпение и отделете повече време. Това месо се готви бавно, за да стане по-вкусно, на 160-170 градуса. При печенето са нужни около 30 минути на всеки половин килограм месо. След като е готово, се изважда от фурната, за да не се изсуши, и се оставя да престои 10-15 минути захлупено, за да могат соковете да попият в него. Подправките, които агнешкото „обича“, са джоджен, риган, мащерка, чесън, девесил, розмарин, лимонов сок. Не всичките наведнъж, разбира се.

Салата от спанак и синьо сирене

Необходими продукти:
500 г обикновен спанак
1 вр. пресен лук
1 лимон (сокът)
200 г синьо сирене
1/2 вр. магданоз
зехтин
орехи, чери домати, маслини, варено яйце – за декорация

Начин на приготвяне:
Попарете спанака, като го сложите в гевгир и залеете с 1 ч. ч. вряща вода, без да се вари. Веднага след това го потопете в студена вода. По-големите листа нарежете на две. Ако използвате бейби-спанак, няма нужда да го попарвате, защото листата му са крехки. Нарежете лука и магданоза на дребно, натрошете сиренето. Подредете: ред спанак, поръска с лук и магданоз, отгоре сирене, лимонов сок и зехтин. Повтаряйте, докато продуктите свършат. Последният пласт е от лук, магданоз и сирене. По желание украсете с чери домати, нарязани орехи, маслини, варено яйце. 

Печено агнешко

Необходими продукти:
1 агнешка плешка или бутче
2 с. л. дижонска горчица
по 1 ч. л. черен и червен пипер
1 лимон (сокът)
60 г масло
сол

Начин на приготвяне:
Намазваме месото с лимоновия сок и го оставяме да престои 30 мин. Смесваме останалите продукти в купичка и намазваме с тях месото от всички страни. Слагаме го в тава, сипваме 2 ч. ч. вода и печем 3 часа на 160 градуса, като поливаме от време на време месото със соса. На втория час го обръщаме веднъж. Месото може да се пече и покрито с фолио. Към края на печенето се отвива, за да хване коричка. 

Агнешка плешка с плънка

Необходими продукти:
1 агнешка плешка
250 г сварени гъби
1 каф. ч. ориз
1 вр. зелен лук
1 вр. джоджен
1 вр. магданоз
1 с. л. червен пипер
125 г масло
сол, черен пипер
3 каф. ч. бульон от гъбите или вода

Начин на приготвяне:
В половината масло задушаваме нарязаните лук и гъби, добавяме ориза и червения пипер, слагаме подправките и заливаме с бульона (водата). Оставяме на слаб огън, докато оризът набъбне. Разрязваме плешката между кожата и ребрата, за да се образува джоб. Посоляваме я и я пълним с плънката. Зашиваме разреза с конец. Слагаме плешката в тава, намазваме я с останалото масло, прибавяме 2 ч. ч. вода и печем 3 часа в умерена фурна (160 градуса). От време на време я поливаме със соса. На втория час я обръщаме. Може да се пече и покрита с фолио или затворена в плик за печене. Ако е в плик, не се обръща, защото той се надупчва от горната страна да излиза парата. 

Пролетна яхния с агнешко

Необходими продукти:
1 кг агнешко месо
2 домата
2 вр. лук
1 вр. чесън
2 моркова
1 ч. ч. гъби
1 чушка
1 каф. ч. грах
1 тиквичка
1 вр. джоджен
по 1 ч. л. черен и червен пипер
3 с. л. олио
3 с. л. масло
1 с. л. брашно
магданоз, копър, сол

Начин на приготвяне:
Месото се нарязва на хапки и се задушава в собствения си сос с малко сол. Когато се запържи леко, го изваждаме. В същия съд добавяме мазнината и задушаваме нарязаните на по-едро зеленчуци в следния ред: лук, моркови, чушка, тиквичка, чесън, грах, гъби, домати. Заливаме с топла вода, слагаме джоджена, червения и черния пипер и връщаме месото. Оставяме ястието да ври на тих огън. Накрая се слага брашното, размито в малко вода, и ври още 10 минути. Готовото ястие поръсваме със ситно нарязани магданоз и копър.

Хит на седмицата

Агнешки котлетчета в йенска тенджера

Необходими продукти:
1-1,5 кг агнешки котлетчета (по 2 на човек)
60 г масло
1 кубче зеленчуков бульон
черен пипер, джоджен – сух или пресен, нарязан
1 ч. ч. бира или бяло вино

Начин на приготвяне:
Разделените едно от друго котлетчета се нареждат в йенска тенджера, подправят се, сипват се бирата (виното) и бульонът, разтворен в малко гореща вода. Най-отгоре се слага маслото на парченца. Захлупва се и се пече час и половина отначало на 200 градуса, после се намалява на 160. 

TRUD_VERSION_AMP:2//
Публикувано от Славяна Манолова

Този уебсайт използва "бисквитки"