Рецепти за празници: Кулинарните прегрешения са позволени

Сложете на трапезата всичко, което земята е родила

Внимавайте със смесването на разнородни храни

Започва периодът от годината, когато всеки е подложен на изпитанието да прегреши кулинарно. Началото на голямото преяждане слагаме с постните манджи на Бъдни вечер и го продължаваме със сочни мръвки на Коледа, Нова година и имените дни през януари. Към това пиршество прибавяме питки, баници, тиквеници, баклави, торти… Салатите и мезетата даже не ги броим за ядене, тяхното присъствие се подразбира. И всичко това поливаме обилно с вино и ракия. Смесването на разнородни храни не е добро за стомаха, но доставя удоволствие на сетивата. Нищо, че после виновно ще заобикаляме кантара и ще си обещаваме: „Минавам на диета след празниците!“

Много домакини разчитат на класическите рецепти, за да посрещнат гостите си. Други експериментират с екзотични вкусове. Традиционната трапеза за зимните празници включва сарми с кисело зеле, пълнени сухи чушки, пържоли, печено прасенце, гъска или пуйка със зеле, капама. Ефектно блюдо е задушен телешки език с манатарки, но не всеки яде подобно месо. Сьомгата също е подходяща, ако искате нещо по-леко и изискано. През последните години тя уверено се настани на българската трапеза, макар да е гостенка по нашите географски ширини.

Каквото и да решите да приготвите, въоръжете се с голямо търпение и си освободете повече време, защото всички ястия за гости се правят бавно, а и масата трябва да бъде пълна – от салатите, туршиите и разядките, през основното, до десерта и плодовете. Полезен съвет е да започнете с готвенето по-отрано. Някои неща спокойно могат да се направят предния ден. Баклавата задължително трябва да престои 24 часа, за да се напои със сиропа. Ако гостите са за обяд, сложете месото във фурната през нощта на ниска температура, завито с фолио или под капак. И хванете цялото семейство да помага…

Постни зелеви сарми

Необходими продукти:
1/2 стрък праз лук
1 ч.ч. ориз
3 с.л. доматен сок
1 шепа стафиди
1 ч.л. черен пипер
1 ч.л. джоджен
1 щипка чубрица
1 щипка канела
1 дафинов лист
1 каф.ч. олио
1 ч.л. червен пипер
зелеви листа

Начин на приготвяне:
В олиото задушаваме нарязания на ситно праз, след това добавяме ориза, червен пипер и накрая доматения сок. Оризът леко набъбва и тогава слагаме подправките и предварително накиснатите за 20 мин. във вода стафиди. На дъното на тенджера слагаме по-дебели зелеви листа. Навиваме сармите и ги подреждаме върху тях. Отгоре ги притискаме с чиния, заливаме с малко зелев сок и вода, слагаме дафинов лист и варим на тих огън. 

Картофена „торта“

Необходими продукти:
1 кг картофи (5 средни)
5 яйца
200 г майонеза
400 г кисело мляко
100 г кашкавал или сирене
сол, черен пипер, сок от лимон или други подправки

Начин на приготвяне:
Сварете картофите, охладете и ги обелете. Сварете яйцата твърди (9-10 мин.), охладете и ги обелете от черупките. Смесете майонезата и киселото мляко и ги овкусете по ваше желание. В дълбока стъклена купа или тортена форма настържете ред картофи, покрийте го с млечната смес, настържете пласт картофи (сирене), отгоре настъргани яйца и покрийте със сос. Редувайте, докато свършат продуктите, като трябва да завършите със сос, пласт настърган кашкавал и парченца яйца. 

Мързелива капама

Необходими продукти:
1 кг пилешко месо
1 кг свинско месо
1 кг телешко месо
1 кг кървавица (сурова наденица)
2 кисели зелки
500 г ориз
1 глава червено цвекло
1 ч. ч. червено вино
1 парче сланина
1-2 глави чесън
черен пипер
2 с. л. мас
2 с. л. масло

Начин на приготвяне:
Зелето и цвеклото се нарязват на ситно. Смесват се с ориза, малко черен пипер и 1-2 дафинови листа. В глинен гювеч на дъното се слагат 2-3 цели зелеви листа, а върху тях парченца сланина. Останалото се реди на пластове: зеле с ориз, месо на едри парчета, зеле, друг вид месо и т.н. Най-отгоре се слага кървавицата, покрива се със зеле и парченца сланина. В средата се слагат целите глави чесън. От време на време се ръси с черен пипер. Притиска се с чиния. Сипват се виното, малко вода, маста и маслото. Капакът се облепва с тесто от брашно и малко вода. Гърнето се слага в силна фурна за 30 минути, след което се пече 6 часа на умерена температура (160 градуса). В повечето рецепти вместо нарязано зеле, смесено с ориз, се правят сармички, които се слагат под месото и около него. 

Телешки език с манатарки

Необходими продукти:
1 телешки език (600 г)
50 г сушени манатарки
1 глава лук
12 зърна черен пипер
3 зърна бахар
1 дафинов лист
За соса:
0,5 л бульон
200 мл бяло вино
200 г гъби
3 с. л. готварска сметана
2 с. л. брашно
2 с. л. олио
сол, черен пипер

Начин на приготвяне:
Телешкият език се сварява до готовност заедно с нарязания на едро лук, сушените гъби манатарки, дафиновия лист, черен пипер на зърна и бахар. Обелва се и се нарязва на филийки, които се подреждат в подходящ съд заедно с манатарките. Бульонът от варенето се прецежда. Гъбите за соса се нарязват и се задушават в малко загрято олио. Брашното се размива в малко студена вода. Слага се към врящия бульон и се сипват готварската сметана, задушените гъби, бялото вино, черен пипер и сол на вкус. Езикът се сервира полят с приготвения сос.

Хит на седмицата

Предястие от сьомга с аспержи

Необходими продукти:
250 г пушена сьомга филе
400 г аспержи 
1 ч. л. балсамов оцет
3 с. л. зехтин
1/2 франзела 
сол, черен пипер

Начин на приготвяне:
Франзелата се нарязва на филийки и се запича във фурна до златисто на 140 градуса. Стъблата на аспержите се обелват, поливат се с 2 с. л. от зехтина, напръскват се с оцета, поръсват се със сол и черен пипер и се оставят за 15 минути. След това се запичат 5 минути на грил тиган. Сьомгата се нарязва на тънки ивици, напръсква се с останалия зехтин. След като аспержите поизстинат, всяко стъбло се обвива с ивица от сьомга. Връщат се в грил тигана и се запичат 1 минута. Сервират се с препечени филийки франзела.

TRUD_VERSION_AMP:3//
Публикувано от Славяна Манолова

Този уебсайт използва "бисквитки"