На този ден прибират мрежите си и ще риболуват чак догодина
Казанът с чорбата ще къкри цял ден
На 19 декември, когато се отбелязва Никулден по стар стил, рибарите от селището Ченгене скеле край Бургас ще отбележат своя празник. От години те празнуват дружно на тази дата. От предците си знаят- на Никулден по старому рибарските мрежи се прибират и вече се излиза на риболов в морето чак през новата година.
За последно са ловили малко чернокоп. Тази есен обаче бе много богата на риба. Морето даде доволно паламуд и чернокоп. Сафрид също имаше в изобилие, обясняват старите рибари.
За празника те няма да правят нищо специално, освен здрава почерпка в култовата им кръчма "Морски сговор". Традиционно, рибеният курбан ще е чорба от седем или девет вида риба. Ще я готви майсторът на рибената чорба, който вече е виртуоз- Петьо. Огромен казан ще закъкри навън на тeферич, за да напълни купите на рибарите и техните гости. На празника идват да ги почетат редовно морски капитани, приятели, почитатели и роднини. Те си имат ритуал. Първо се разхождат край живописните канали на селището, около които са накацали рибарските хижи, после сядат на софрата.
Освен рибена чорба, всеки от морските вълци, носи каквото му е на сърце от улова си.
Рибарите и половинките им са майстори на домашните консерви, особено на паламуда, от който приготвят буркани с боб, грах и кисели краставички.
Разкази за големи риби и крушения са неизменна част от празника. Рибарите го правят на 19 декември, защото на 6 декември е Празникът на Бургас, има много събития в града и много именници. А когато празнуват по стар стил - вниманието е насочено изцяло към тях и селището.
Редовно да ги почете идва и единственият оцелял моряк от нашия кораб „Ванеса“, който потъна преди години в Керченския пролив- Николай Димитров. Той разказва винаги, че у себе си е носил икона на светеца, закрилник на моряци и рибари- Свети Николай Чудотворец и вярва, че тя го е спасила.
На рибната борса в Бургас продължава да има изобилие от риба. Много хора ще я предпочетат и за Коледната трапеза. Чернокопът на скара и соленият паламуд се смятат за най- големите деликатеси по това време на годината.
По щандовете се предлага и нова вкусотия- хайвер. Той е в специални кутии и се продава на напълно народни цени- по 5 и 6 лева, в зависимост от това дали трябва да се разбива или е готов. Редом с него са изложени веян и пушен паламуд. Соленето на рибата по принцип е най- добро, когато времето „стегне“, т.е., когато застудее, така че в момента условията за такава обработка са отлични, казват рибарите.
Освен тях, всяко домакинство в Бургас, си има традиция в осоляването. Болшинството семейства приготвят и така наречената „лакерда“.