Росен Желязков - Премиер по ноти

Росен Желязков е кандидатът за министър-председател в правителство с мандата на ГЕРБ, в което влизат БСП и ИТН. Кабинетът има договорена подкрепа от “Демокрация, права и свободи - ДПС”, с която е осигурено мнозинство от 126 гласа. Желязков за втори път е кандидат-премиер - първият беше през юли 2024 г.. Тогава гласовете не достигнаха заради решението на депутати от кръга на Ахмед Доган да гласуват “против”, независимо от решението на парламентарната гупа на ДПС за подкрепа на правителството.

В ГЕРБ стана традиция да опират до Росен Желязков винаги, когато стане напечено. Причините са няколко. Първата е, че Желязков през годините е доказал лоялност към лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. За него се твърди, че е един от най-приближените до Борисов и че партийният шеф му вярва, защото не го е подвеждал и не е представял желаното за действително пред него.

Освен това, за Желязков всички казват, че прави “всичко по ноти”, че не търпи фалша и че присъствието му е деликатно и ненатрапчиво. Той е перфекционист, с мярка във всичко, с чувство за хумор и силен характер. Това, което не харесва Желязков, са интригите, конформизма и лицемерието.

Желязков се прочу с така наречената “Костинбродска афера” - изкуствено раздухана схема за изборна измама за парламентарните избори през 2013 година. Тогава той се оказа единственият обвиняем. Обвинението бе “за неизпълнение на служебните задължения, че не е упражнил контрол върху отпечатването и съхранението на бюлетините” като главен секретар на МС. Съдът го оправда.

През 2016 г., Желязков бе номиниран за председател на Комисията за защита на конкуренцията. Въпреки ласкавата атестация от страна на управляващата партия и независимо, че четирите парламентарни групи на мнозинството (без хората на Радан Кънев) застанаха зад него, т. е. изборът му беше сигурен, Желязков се отказа да се състезава със себе си. След като не се появи друг кандидат за председател, той реши да защити името си от сплетните на ДСБ, както и авторитета на КЗК, и се оттегли. Никога през годините за него не се е чуло да е в схеми и скандали.

Мнозина обаче не познават Росен Желязков. И това е обяснимо. Той е човек, който не обича да е под прожекторите и винаги е странял от публичността. Реакцията му не е като на политик, а като на технократ, на когото драматичният изказ не е в кръвта. Желязков предпочита да остава встрани от крамолите, без да упреква никого. Тази негова стратегия се оказва печеливша.

Кариера на 56-годишния Желязков е свързана с правото, IT-технологиите, модерното административно управление. Повече от 20 години той работи в администрацията. Преди да стъпи в Столичната община, откъдето тръгва публичната му кариера, шест години е бил адвокат. Както и зам.-кмет на “Лозенец”, а също и най-младият кметски наместник на централния столичен район “Средец”. Започва там като юрисконсулт още по времето на столичния кмет Александър Янчулев - през 1993 г., веднага след като завършва право в СУ “Св. Климент Охридски”. Тогава се е явявал по множество дела, и то в периода на най-усилената реституция.

В общинската администрация Желязков е работил с няколко кметове на столицата - започва при Стефан Софиянски, а после продължава и с Бойко Борисов, работи и с Минко Герджиков. В първия мандат на Борисов на “Дондуков” 1 е вече главен секретар на Министерския съвет, а после съветник на министър-председателя по правните въпроси. Премиерът дори го определи като “брилянтен юрист” - нетипичен за него суперлатив.

В биографията на Желязков е записано, че в различни периоди е бил председател на Управителния съвет на Института по публична администрация, член на Надзорния съвет на Общинската агенция за приватизация и инвестиции, а също представител на България в борда на директорите на Европейския институт по публична администрация в Маастрихт. Като такъв е отговарял за публичната администрация в Маастрихт.

Желязков бе министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията от септември 2018 година с мандат до април 2021 г., а от април 2023 г. до април 2024 г. бе председател на 49-тото НС.

Родовата история на Росен Желязков е доста интересна и той истински се гордее с нея. Оказва се, че дядо му по майчина линия Георги Киряков е чепеларец, потомък на Капитан Петко войвода. Прадядо му по майчина линия - Сава, пък е с патриотска кръв - той изколил като в екшън целия граничен пункт от 7-8 души със сабя с голи ръце. Другият му дядо, по бащина линия, пък е бил свещеник до 1944 г., след което се мести в София. Баща му е бил учител в Смолян, където в местната гимназия се запознава и залюбва с майка му, която е още ученичка.

 

Човек, който се вълнува от музика, няма как да е лош

Умее да говори, умее да представя мислите и намеренията си, умее да излага следващите си стъпки, независимо дали като министър, дали като бъдещ премиер, дали като участник в политическите събития като авторитет. Той е подготвен, ерудиран, диалогичен, умеещ да преговоря, да разговаря и да бъде консенсусен в най-добрия смисъл на думата. Вярвам в думите на Петър Дънов, че човек, който умее да се вълнува от музика и музикалният му вкус е на едно доста високо ниво, няма как да бъде лош човек. Човек, който не е лош, няма как да поведе хората в лоша посока.

Есил Дюран, певица и дизайнер

 

Има изключително бърз ум

Познавам Росен Желязков от моята младост. Той е рицар с хладен ум, добро сърце, изключително щедър човек и голям професионалист. Слави се с емпатийност, търпение и изключително бърз ум. От сърце му желая успех!

Бойка Велкова, актриса

 

Много музика имаме да довършваме с Росен

В гимназията имахме рок група, репетирахме в моето мазе. Това беше легендарно мазе, много популярни личности от днес са идвали долу, когато свирехме рок през 80-те. Росен беше много талантлив и продължава да е, има невероятен музикален талант. Когато учеше много бързо, запомняше всичко, като машинка беше. Имаме група R&Bo, може да видите клиповете в You Tube, много музика имаме да довършваме с Росен. Той има овладяна емоция и знае кога трябва да се учи, когато трябва да се забавлява, изключително подреден е. България уцели много с Росен Желязков!

Борис Павлов, композитор

Учил в испанската, заради китарата

Росен е възпитаник на испанската гимназия в столицата. Избира я пред английската заради... китарата. Понеже там учел приятелят му Бобо - музикант по душа, а днес продуцент и композитор, съпруг на певицата и модна дизайнерка Есил Дюран. Още в 6-и клас Бобо го научил да опъва жиците, рокът е в кръвта му. Сега Росен си свири вкъщи - самият той е споделял, че във всяка стая има по една китара. Част от втората година в казармата Росен прекарва в учебния отдел на Военна болница като преводач от испански. Тогава там лекуват партизани от Никарагуа. През 1988-1989 г. с чартъри от Латинска Америка карат ранени бойци от войната там - сред тях има деца, момчета по на 16-20 години. Като знаещ испански той бил единственият контакт с персонала. Дори голяма част от опериращите екипи го смятали за техен колега, налагало му се и да присъства на тежки операции.

TRUD_VERSION_AMP:2//
Публикувано от Труд news

Този уебсайт използва "бисквитки"