Министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов коментира разследването за кредитната афера на Румен Гайтански-Вълка за изтегления заем на стойност 150 милиона от ББР. Акцентира върху това, че този сюжет може да е нов за обществото, но още през 2022 година са сезирали прокуратурата за въпросния заем.
"Има ли смисъл изобщо от ББР в този си вид или тя трябва да бъде трансформирана, преструктурирана или преформатирана в нещо ново, което е силен пазарен инструмент на държавата".
Какъвто е сега, допълни той, по отношение на инфраструктура, комуникации, свързаност и други сфери.
"Има ли нещо по-нормално от това държавната банка да влезе на либерализацията на тока, когато това настъпи? Има ли нещо по-нормално от това държавната банка да продължи да подпомага процеса на саниране на жилища? Ето това са истинските функции на ББР".
А не кредити по 150 милиона лева, категоричен беше той. На въпрос "кой е този, който раздава подаръци като заема на Гайтански", министърът на иновациите отговори, че това е тогавашното ръководство на ББР. Допълни, че и в момента има проблемни кредити, които не се обслужват, но за разлика от 150 милиона лева, те са свръхобезпечени. В момента начинът, по който функционира ББР за разлика от 2019 година няма нищо общо с кредитиране на фирми, заяви Карадимов.
"Това не е възможно заради устава, който съм подписал".
Росен Карадимов обясни, че ББР ще се опита да изготви финансов продукт, пазарен, при който да даде възможност на хората, които са в обществения сектор, да ползват частично с финансови инструменти дължимите им пари при пенсиониране предсрочно.
За изборите, министърът каза, че има ясно недоверие сред гражданите за машинното гласуване, много неща и скандали се наслоиха в последните години. Това недоверие трябва да бъде преодоляно.
"Ние предлагаме удостоверяване на машините с флаш памет и софтуер и подпомагане на процеса за контрол на излизане на машините от складовете. Ако може да проверим сега 150 машини, няма да има нищо по-естествено от това", коментира Карадимов.
ЦИК са перфектни професионалисти, 6 министри в 14 ч. отиват на крак в понеделник в ЦИК, ако това не е уважение към ЦИК, здраве му кажи, каза Карадимов. Обществото живее с представата, че правителството организира изборите, а правителството всъщност ги обезпечава материално-технически. ЦИК е тази, която организира изборите, добави още Карадимов.