Румъния и Съединените американски щати подписаха в четвъртък протокола относно стартирането на програмата за преход на румънските ВВС към самолети V-поколение F-35. Чрез тази програма страната ще закупи 32 бойни самолета F-35, най-мощните в света, заедно с въоръжението към тях, съобщава Digi24.
Законът, улесняващ това придобиване, беше обнародван от президента Клаус Йоханис преди по-малко от седмица. Документът беше подписан от министъра на отбраната Ангел Тилвар и посланика на САЩ в Букурещ Катлийн Кавалец. Премиерът Марчел Чолаку също участва в церемонията по подписването в двореца Виктория.
"Днес Румъния прави важна стъпка в укрепването на своята сигурност и в укрепването на международните партньорства, подписвайки, заедно с правителството на Съединените американски щати, споразумението за закупуване на самолети F-35. По този начин отбелязваме съществен етап в процеса на модернизация на въоръжените сили на Румъния и потвърждаваме нашия твърд ангажимент към НАТО и към ценностите, които споделяме със Съединените американски щати: демокрация, свобода и сигурност. Подписването на това споразумение представлява важна стъпка в процеса на оборудване на румънските въоръжени сили, за да могат да се изправят пред глобалните предизвикателства, тъй като, за съжаление, настоящата геополитическа ситуация показва нарасналата нужда от надеждни възпиращи и отбранителни способности, както на съюзническо ниво, така и и на национално ниво", заяви премиерът на Румъния Марсел Чолаку.
Той подчерта, че самолетите F-35 с техниката от последно поколение значително ще укрепят отбранителната способност на страната. "Те ще гарантират не само достъп до технологично напреднала система, но и подобрена оперативна съвместимост с нашите съюзници от НАТО. Тези самолети представляват върха на авиационната технология и ще играят централна роля в нашата отбранителна стратегия. Те ще се превърнат в символ на военновъздушната мощ и нашата способност да реагираме бързо на всякакви заплахи", добави министър-председателят, цитиран от Agerpres.
Законът е приет по спешност
Според Чолаку за това придобиване миналата седмица по предложение на правителството парламентът е одобрил специален закон , нормативен акт, който ще позволи придобиването на специфично оборудване и услуги за F-35, обучението на пилоти и технически -инженерния състав да се проведе в оптимални условия.
"Освен това ще осигури разработването на мерки за мотивация и задържане на персонала в средносрочен и дългосрочен план“, обясни Марчел Чолаку, като посочи, че това придобиване има не само военен ефект, но и икономически. "Чрез интегрирането на тези самолети в румънските въоръжени сили, Румъния ще стимулира развитието на отбранителния сектор и ще подпомогне създаването на работни места в ключови области на отбранителната индустрия и технологии. В допълнение, интегрирането на F-35 в системата на националната отбрана ще предостави нови възможности за обучение и професионално развитие на нашите млади технологични специалисти. Това е фактор, който по този начин допринася за развитието на компетентна и добре обучена работна сила", подчерта премиерът.
"Най-важният договор"
Придобиването на самолетите F-35 представлява най-големият договор, който румънското правителство чрез Министерството на националната отбрана е подписало след революцията, добави министър-председателят. "От моя гледна точка, това е най-важният договор, подписан от Румъния след революцията, в посока даряване на румънската армия и сигурността на националната отбрана", каза още Марчел Чолаку.
Според него подписването на споразумението представлява "още една решителна стъпка напред" за Румъния, в посока към "модерна, ефективна и добре свързана национална отбрана с нашите международни партньори". „Това е ясен сигнал за нашия ангажимент да допринесем за глобалната сигурност, да осигурим по-безопасна и по-стабилна среда за сигурност за всички наши граждани. Всъщност това е най-големият договор”, посочи премиерът.
На събитието присъстваха, наред с други, министърът на външните работи Луминица Одобеску и министърът на икономиката Раду Опреа.
Посланикът на САЩ: "Румъния беше пряко засегната от агресивната война на Русия"
Посланикът на Съединените американски щати в Румъния Катлийн Кавалец заяви, че решението на Румъния да закупи усъвършенстваните изтребители F-35 представлява "важна стъпка" в непрекъснатата модернизация на румънските въоръжени сили и ще допринесе "значително" за дългосрочна защита на НАТО и колективна сигурност.
"За мен е чест да се присъединя към вас днес за важен момент от Стратегическото отбранително партньорство между Съединените щати и Румъния: подписването на договора за закупуване от Румъния на изтребители F-35. Решението на Румъния да придобие тези модерни бойни самолети представлява важна стъпка в продължаващата модернизация на румънските въоръжени сили и ще допринесе значително за дългосрочната отбрана на Алианса на НАТО и нашата колективна сигурност. Лидерската позиция на Румъния на източния фланг на Алианса продължава да играе съществена роля в насърчаването на евроатлантическата сигурност", каза Кавалец, след като подписа, заедно с министъра на отбраната Ангел Тилвар, протокола относно стартирането на преходната програма на румънските военновъздушни сили срещу самолети от 5-то поколение F-35. Тя също така отбеляза, че "румънските военновъздушни сили вече са демонстрирали изключителен ангажимент в замяната на старото поколение самолети МИГ с изтребители F16, в тясно сътрудничество с американските военновъздушни сили и съюзници като Португалия и Норвегия".
"Тези F16 значително подобриха способностите на Румъния за противовъздушна отбрана, позволявайки на страната да играе по-голяма роля в мисиите на НАТО за въздушна полиция. (…) Предизвикателствата пред сигурността, пред които сме изправени днес, са значителни, а Румъния, като съюзник на НАТО на източния фланг, беше пряко засегната от агресивната война на Русия тук, в Европа", отбеляза Кавалец.
"Критични бази за прехода на Румъния към изтребители F-35"
Според Катлийн Кавач САЩ поздравяват Румъния за нейния ангажимент да отдели до 2,5% от БВП за разходи за отбрана и „това ще има трайно въздействие върху отбранителните способности на страната и върху нейния принос към колективната отбрана на НАТО“. „Изграждането на този флот от F-16 полага критичните основи за прехода на Румъния към изтребители F-35 през 2030 г. Този преход не само ще подобри оперативната съвместимост на Алианса, но също така ще осигури необходимата способност за справяне със заплаха от последно поколение в бъдеще“, обясни Кавалец.
Тя посочи, че най-съвременните сензори на F-35, функциите и мрежово ориентираната бойна архитектура ще позволят на Румъния да действа по-ефективно в бързо променяща се среда за сигурност. „Предизвикателствата пред сигурността, пред които сме изправени днес, са значителни и Румъния, като съюзник на НАТО на източния фланг, е пряко засегната от агресивната война на Русия тук, в Европа.
Само миналия месец румънските военновъздушни сили и съюзниците мобилизираха изтребители F-16 след откриването на нарушение на въздушното пространство на Румъния близо до Черно море. Тези безотговорни действия на Русия представляват постоянен риск за Румъния и други съюзници на източния фланг. В тази среда на разширени изисквания за сигурност в рамките на Алианса и с цел защита на националния суверенитет, Румъния демонстрира своя ангажимент към отбраната и ролята си на лидер в региона“, посочи американският посланик.
Войски на САЩ в Румъния
Кавалец спомена и подкрепата, оказана за присъствието на хиляди американски войници на румънска територия.
„Сътрудничеството между САЩ и Румъния по ключови военни инфраструктурни проекти в цялата страна директно укрепва готовността и способността за реагиране на ВВС в Европа. Румънската база "Turzii" е домакин на ново най-модерно съоръжение за операции на ескадрила, предназначено да поддържа операциите на самолети и оборудване на САЩ и НАТО“, добави Кавалец.
Според нея Румъния демонстрира ангажимента си към НАТО, като приема войски от целия Алианс, а пилоти от испанските и кралските британски военновъздушни сили, разположени във военновъздушната база Когълничану, директно подкрепят мисията на НАТО за разширено въздушно полиране, когато заплахите се появяват в реално време. Тя добави, че „Нашият Алианс остава обединен пред общите ни предизвикателства пред сигурността“.