Румъния изстрада класирането на осминафиналите, Украйна отпадна от ЕВРО 2024 със същите точки

Румъния завърши 1:1 със Словакия на "Дойче Бак Парк" във Франкфурт в последен мач от група "Е" на Евро 2024, което беше напълно достатъчно да спечели най-оспорваната група и то - с равен брой точки с всички останали - по 4. В 10-ата минута Давид Ханцко стреля неточно към вратата на съперника. Веднага след това Андрей Рациу се опита да изненада Мартин Добравка, но словенският вратар изби. Марин Марин също нямаше успех пред гола. В 24-тата минута словаците поведоха, след като Юрай Куцка центрира в наказателното поле, а Ондрей Дуда с глава реализира. Десет минути преди почивката Андрей Рациу стреля в ръцете на Дубравка. В 35-ата минута Янис Хаджи бе спънат от Ханцко. Главният съдия отсъди свободен удар въпреки претенциите на Румъния за дузпа. ВАР обаче промени решението му, тъй като първоначалният контакт бе извън наказателното поле, но имаше още един вътре в него. Разван Марин изравни от бялата точка.

В 43-тата минута Денис Драгуш можеше да изведе румънците напред в резултата, но стреля неточно. В 60-ата минута Разван Марин отново стреля, но вратарят на Словакия спаси удара му. Денис Драгу пък прати топката над напречната греда при следващата атака на румънците. 3 минути по-късно Давид Стрелец шутира, но Флорин Ница спаси.

В другия мач от групата Украйна и Белгия завършиха 0:0 и украинците си тръгват от турнира с равни точки с победителя в групата Румъния. Двубоят в Щутгарт бе белязан от няколко положения. В 7-та минута Кевин де Бройне изведе Ромелу Лукаку, който стреля, но стражът на Украйна Анатолий Трубин хвана топката. В 20-ата минута Роман Яремчук стреля, но пък Коен Кастеелс не бе затруднен. Още няколко пропуска до края направиха Артьом Довбик и Малиновски.

На осминафиналите ще играят Румъния, Белгия и Словакия.