Румънският външен министър: Финландия и Нидерландия вече не са против влизането ни в Шенген

Румънският външен министър Богдан Ауреску заяви днес, че Финландия вече не се противопоставя на влизането на Румъния в Шенген, а решението е взето след лобирането от страна на Румъния пред Турция за допускането на Швеция и Финландия в НАТО, заяви външният министър Богдан Ауреску, цитиран от телевизия Диджи 24.

"Финландия, в един разговор, който имах с моя колега през юли, ми потвърди, че вече не се противопоставя. Финландия в един момент, преди няколко години, беше една от страните, които имаха резерви към присъединяването на Румъния към Шенгенското пространство, и мисля, че имаше важно значение серията от постъпки, които направихме, включително лично аз, пред турската страна в подкрепа на присъединяването на Финландия и Швеция към НАТО", заяви Ауреску.

Той посочи, че през месец май е имал разговор в Истанбул с турския президент Реджеп Тайип Ердоган заедно с полския си колега, в който двамата са пледирали за присъединяване към НАТО на Швеция и Финландия.

Ауреску каза още, че Нидерландия също не се противопоставя на влизането на Румъния в Шенген.

"Премиерът (Марк) Рюте каза много ясно, че Нидерландия не се противопоставя по принцип на присъединяването на Румъния към Шенгенското пространство. Този вот на въздържане, който парламентаристите от неговата партия дадоха в Европейския парламент, е вот, който показва всъщност, че точно както каза премиерът Рюте, Нидерландия не се противопоставя на това присъединяване. Не означава и че е "за" в този момент. Означава, че процесът на вземане на решение продължава, но е ясно, че нашето усилие трябва да продължи", изтъкна министърът.

И петимата евродепутати от партията на нидерландския премиер Марк Рюте се въздържаха от гласуване в ЕП във вторник на резолюцията, с която евродепутатите поискаха присъединяването на Румъния и България към Шенген, отбелязва телевизията.

Същевременно парламентът на Нидерландия е приел днес резолюция, според която страната не трябва да гласува за приемането на Румъния и България в Шенген, предаде Аджерпрес. Съобщението беше направено от нидерландската евродепутатка София ин'т Велд, координатор на групата "Обнови" в комисията за граждански свободи в ЕП.

"За мое огромно съжаление преди няколко минути научих, че нидерландският парламент е приел резолюция, в която се посочва, че Нидерландия не трябва да гласува за присъединяването на Румъния и България към Шенгенското пространство. Дълбоко съжалявам за това. Моята партия ("Демократи 66", бел. ред.) гласува против тази резолюция, ние искаме Румъния и България да се присъединят към Шенгенското пространство незабавно, вие сте изпълнили необходимите критерии", заяви тя.

"Страхувам се, че премиерът на Нидерландия прави много малко, за да убеди нидерландския парламент или да поеме отговорност и да заяви, че в интерес на Европа ще се съгласи в Съвета Румъния и България да се присъединят към Шенген. Трябва да разберете, че не всички в Нидерландия са против. Моята партия иска България и Румъния да се присъединят към Шенген незабавно, но повечето партии в правителството не желаят това", посочи още тя.

Румънският президент Клаус Йоханис заяви днес в Брюксел, че Румъния има шанс да се присъедини към Шенген, но няма гаранция, предаде Аджерпрес.

Той добави, че резултатът от мисията за оценка на страната е много добър, но все още има въпроси, които трябва да бъдат изяснени.

"Присъединяването ни към Шенген е много желано от нас и както смятам, че е известно от 11 години, ние на практика изпълняваме техническите изисквания. Присъединяването не е постигнато, защото в крайна сметка има и политически вот в Съвета по правосъдие и вътрешни работи, който досега не се е случил. Сега има прозорец на възможност, т.е. имаме шанс, но не и гаранция. За да увеличим максимално шансовете си, предприехме много стъпки", заяви държавният глава преди да участва в заседанието на Европейския съвет.

Президентът Йоханис приветства гласуването в Европейския парламент на резолюцията за присъединяването на Румъния, България и Хърватия към Шенген, като подчерта, че това е политически вот.

"Гласуването беше с огромно мнозинство в полза на присъединяването на Румъния, България и Хърватия, но решението не се взема там. Това беше политически вот, много важен политически сигнал за нас", каза държавният глава.

TRUD_VERSION_AMP:1//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"