Румънският президент свика съвета за национална сигурност заради резултатите от изборите

Президентът на Румъния Клаус Йоханис свика Върховния съвет за национална отбрана утре в 14:00 ч., съобщи агенция "Аджерпрес", като се позова на администрацията на президента.

На заседанието ще бъде направен анализ на възможните рискове за националната сигурност, породени от действия в киберпространството на държавни и недържавни фигури и/или организации върху изборния процес, предаде БТА.

Заседанието се свиква след неочакваната победа на независимия кандидат Калин Джорджеску на първия тур на президентските избори на 24 ноември.

За много румънци името на Калин Джорджеску бе непознато преди той да постигне този резултат. Подкрепата за него в социологическите анкети бе слаба и нарасна до едва 55 преди вота. Румънските медии отбелязаха, че Джорджеску е успял да постигне победа благодарение на кампания, водена основно в ТикТок и Фейсбук. Специално в ТикТок през последния месец бе забелязана масирана кампания в негова подкрепа. Неизвестни в обществото лица, но с много последователи – от порядъка на стотици хиляди и дори над милион, започнаха да публикуват послания, в които пряко или косвено рекламираха Калин Джорджеску, писа информационният сайт "Спотмедия".

Няколко дни преди първия тур Централното избирателно бюро взе решение, че всички публикации на Джорджеску в ТикТок в рамките на предизборната кампания трябва да бъдат изтрити, защото не съдържат задължително обозначение съгласно изборния кодекс. 

Националната дирекция за киберсигурност съобщи днес, че миналата година по искане на Оперативния съвет по киберсигурност официално е препоръчала на публичните институции да забранят приложението ТикТок поради значителни рискове за киберсигурността и манипулирането на данни, особено в контекста на рисковете от оказване на влияние върху общественото мнение и процесите на вземане на решения чрез социалните мрежи.

Дирекцията също така съобщи, че наблюдението на акаунти в социалните мрежи и разследването на тактики и техники за разпространение на публикации в социалните мрежи чрез манипулиране на алгоритми не попадат в компетенциите на институцията.

Представителите на Дирекцията заявиха, че през целия изборен период е имало активно сътрудничество със специализираните национални органи - Постоянния изборен орган, Специалната телекомуникационна служба и Националния орган за администриране и регулиране на съобщенията - за предотвратяване на кибератаки срещу изборната инфраструктура и за осигуряване на прозрачен и сигурен изборен процес.

Двама от кандидатите искат анулиране на вота

Двама от кандидатите, участвали в първия кръг на президентските избори, внесоха днес жалби в Конституционния съд на страната с искане за анулиране на резултатите.

Става въпрос за Себастиан Константин Попеску, кандидат на партия Нова Румъния, и Кристиан Терхеш, кандидат на Румънската национално-консервативна партия, се посочва в сайта на Конституционния съд. 

В контестацията, внесена от Себастиан Попеску, се твърди, че резултатът от изборите на 24 ноември е бил определен чрез "измама", извършена от кандидата Калин Джорджеску, който "измами електората чрез масирана кампания в онлайн средата, в която се представяше като месия, който се бори с голи ръце и без никакви пари за кампания", посочва "Диджи 24".

Що се отнася до жалбата на Кристиан Терхеш, в нея се посочва, че представителите на опозиционния Съюз за спасение на Румъния (ССР) са продължили агитацията и след като това е било забранено от закона, както и че са регистрирани редица нередности по отношение на гласовете, дадени за Лудовик Орбан - кандидатът на партия "Силата на десницата", който се оттегли от надпреварата около седмица преди вота, но името му остана в бюлетините.

Според съобщение на съда двете контестации ще бъдат разгледани от Конституционния съд утре, информира "Диджи 24".

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"