С българите: Управляващите не се интересуват от положението на обикновените хора

Близо двама от всеки трима българи вярват, че управляващите не се интересуват от положението на обикновените хора. На това мнение са 62% от анкетираните проучването „Избори след изборите" на Института за политика и Института за изучаване на населението и човека в БАН.

Едва 3% от запитаните са на мнение, че горното твърдение е абсолютно невярно.

Изследването е проведено между 10 и 21 април 2017 сред 1200 пълнолетни българи, чрез пряко стандартизирано интервю по домовете на интервюираните лица. Финансирано е от Института за политика и е национално представително.

Категорично е предпочитанието на обществото към стабилно коалиционно управление - 74%. Над 60% от хората искат окрупняване на политическите партии.

Най-високо одобрявана е мажоритарната система с абсолютно мнозинство (40,7%). Действащата в момента пропорционална избирателна система с преференции е втора по предпочитание (36.8%). Най-слабо одобрение има смесената мажоритарна система (22.5%).

43% от българите искат въвеждането на силен мажоритарен елемент при изборите и въвеждането на задължителност на референдумите.

Хората желаят провеждането на повече референдуми (64%) и настояват тези референдуми да бъдат по стратегически въпроси (62%).

За над 60% от интервюираните е важно да бъдат европейци. Въпреки това обаче над 62% от гражданите се чувстват силно изолирани от останалите европейци.

 

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"