Сагата „Черни връх“ - вина, измислици и реалност

Спасителите са категорични – Кирил бил с неадекватна екипировка

Облеклото на Радев било като за фитнес

Премръзналият признава, че не се облякъл, защото очаквал да влезе в чайната

Наемателите на чайна „Черни връх” Чавдар и Ирина ще се окажат единствените изкупителни жертви на граничещата с безумие, екстравагантна лудост на един бягащ полугол по Витоша навръх Нова година.

Компанията на Кирил Радев от няколко дни занимава обществото с безсърдечните „хижари”, които отказали подслон на един премръзнал човек. За спасителите с дългогодишен опит Радев е нарушил всички правила за безопасност в планината при зимни условия. Експерти по планинско бягане са категорични, че винаги трябва да има хора, които обезпечават бягащия с топли напитки и подходящо облекло.

Приятелите на Кирил разказват, че той решил да бяга сам в последния ден на 2018 г., тръгвайки от центъра на София. Казал им, че ще се срещнат на Витоша, в заслона на Черни връх. Радев бягал около 4 часа, когато около 23.30 часа настигнал тримата си приятели, изпреварил ги и им казал, че ще се видят на заслона. От компанията му твърдят, че е бил гол до кръста с термобельо надолу и шорти. Десетина минути по-късно, когато се срещнали пред чайната, той треперел, облечен в тънко яке и се оплаквал, че чайната е заключена.

Самият Кирил Радев признава, че сам се докарал до хипотермия. „Дълго време, след като пристигнах очаквах, че някой ще отвори и всичко ще е наред и се занимавах с това хората да разберат, че има някой и дори не се облекох, мислейки за това, как да влезем вътре”, признава в социалната мрежа Кирил.

От Планинската спасителна служба разказаха пред „Труд”, че 23.45 ч. на 31 декември получили обаждане през спешния телефон 112 и сигнал за пострадал с хипотермия, който няма къде да се подслони на Черни връх”. Разговорът беше прехвърлен на дежурните в база „Алеко”. Колегите от там звъннаха на човека в чайната с молба да погледне какво се случва навън”, разказа пред „Труд” шефът на Планинската спасителна служба Емил Нешев. „Наемателят на чайната безропотно и дори с голямо желание отворил, видял е за какво става дума и са прибрали момчето. Нашите действия след това бяха в посока да евакуираме. С две моторни шейни в тежки метеорологични условия при -10 градуса, гъста мъгла и вятър за около 10-15 минути сме стигнало до Черни връх”, обясни Нешев.

„Намерихме момчето вътре в чайната вече в доста по-добро състояние и след като му е оказана долекарска помощ, облечен и завит със спален чувал беше свален в база „Алеко” в добро здравословно състояние. Това не е заслон, а чайна с работно време от 8:30 ч. до 16:30 ч.”, каза шефът на ПСС.

„Не съм свидетел на всичко, но това, което видях с очите си е облеклото на момчето. Може би е бил много добре облечен за планинско бягане в по-добри условия или за фитнес зала, но категорично не съответстваха на атмосферните условия на Черни връх в този момент. С термобельо, къси шорти и тънко яке – неадекватна екипировка. Момчето твърди, че е планински бегач, сигурно е добър, но има минимална екипировка, която всеки трябва да носи със себе си”, категоричен е той.

 

Шефът на планинската спасителна служба Емил Нешев пред „Труд”:

Не подценявайте планината и не надценявайте възможностите си

Подготовката е задължителна

През миналата 2018 г. планински спасители са участвали в над 110 акции във високите части на планините като част от тях са били през лятото, но до тези случаи през всички сезони се стига по едни и същи причини. Това са неподходяща екипировка, подценяване на планината, надценяване на собствените възможности и недостатъчна подготовка, обясни пред „Труд” шефът на планинската спасителна служба (ПСС) Емил Нешев.

Екипировката в планината задължително трябва да бъде съобразена с времето. „През зимата облеклото трябва да е многослойно. Задължително да се облича термобельо, с втори термослой, изолираща мембрана, която допълнително да предпази от влага, вятър, дъжд или сняг. Ако температурите са ниски – пухенки, поне два чифта топли ръкавици, топли чорапи, гети и подходящи обувки”, подчерта Нешев.

Туристите трябва да знаят, че голяма част от топлината се губи от главата. Заради това е задължително да се носи шапка и е препоръчително да има очила - слънчеви или тип скиорска маска. Изключително важни са GPS, добре зареден мобилен телефон и допълнителна външна батерия. „Желателно е да има и приложение на ПСС за лесно подаване на координати при нужда”, съветват спасителите. Важно е да се носи челник, а когато маршрутът е по-труден - щеки, пикели, котки и въже.

Усещането за студ и умора е пряко свързано с хидратацията и подхванването на организма, особено през зимата. Трябва да се приемат редовно течности и калорична храна, да се носи и аптечка за първа помощ. Туристите не трябва да се движат сами в планината, а в групи. „Когато човек предприема преходи е много важно да информира близките за маршрута и има ли резервен план откъде да излезе от планината при влошаване на обстановката”, подчерта Нешев.

„В цял свят е прието да се използват лавинни уреди, сонди и лопати, тъй като лавините не се предизвикват само от скиори и сноубордисти, но и от туристи. Времето за оказване на помощ е между 15 и 20 минути. Тогава шансът за оцеляване е близо 90%”, съветва шефът на ПСС.

 

Алпинистът Красимир Стоянов:

Случилото се е абсолютна идиотщина

“Моите уважения към потърпевшия, но трябва да си луд да направиш нещо подобно. Това е абсолютна идиотщина, която няма как да се коментира”, заяви пред „Труд” алпинистът Красимир Стоянов. Дългогодишният ръководител на екип за планинско спасяване беше категоричен, че Кирил Радев е бил неразумен в това да тръгне от центъра на София „гол по гащи, виждайки, че температурата на върха е минус 10 градуса, а вятърът се усилва, все пак тъпо и упорито да катери нагоре”.

„Човек първо трябва да помисли за собствената си сигурност преди да разчита на други хора да му помагат. Тази идиотщина на пострадалия, който обяснява, че ако предварително е знаел, че няма да има подслон на върха, щял да си направил друг план, е страхотна лъжа”, заяви Стоянов. Той уточни, че пострадалият е бил наясно с работното време на Чайна „Черни връх”, защото не веднъж е посещавал мястото.

„Като си толкова отворен и като си интелигентен човек не можеш да допускаш по този начин да ти отива животът напразно”, подчерта алпинистът.

 

Опитна туристка пред „Труд”:

Чавдар и Ирина ще си намерят работа, ако искат да са хижари

„Познавам отлично Чавдар и Ирина не само от Черни връх, бяхме заедно на туристическа експедиция в Кавказ, - разказа пред „Труд” опитна планинарка, пожелала името й да не си цитира. – Дори да ги уволнят, те пак ще си намерят работа, ако искат да са хижари. Те са опитни, а има и много свободни места у нас. Според мен те нямат вина, защото са предупредили, че на Нова година чайната ще е затворена, а и нека всички да знаят, че хижите не са кръчми, където да ходят да пият по всяко време на денонощието. Сигурна съм, че ако са знаели още отначало, че отвън има измръзнал, хижарите веднага са щели да отворят, защото и те, и аз самата много пъти сме си давали якетата и какви ли не дрехи на такива, тръгнали голи из планината. Впрочем по планините сме срещали хора, които имат нещо като психическо заболяване – събличат се и си хвърлят дрехите, докато ходят по някакъв маршрут, независимо дали е лято или зима”, каза още туристката.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Екип на "Труд"

Този уебсайт използва "бисквитки"