САЩ потвърдиха, че водят преговори с Русия

За ограничаване на разрастването на конфликта в Украйна

Подкрепата на Вашингтон за Киев остава “твърда и непоколебима”

Зеленски: Москва трябва да бъде принудена на разговори

Съветникът по националната сигурност на Белия дом Джейк Съливан е участвал в поверителни разговори с висши руски служители, целящи да намалят риска от разширяване на войната в Украйна. Това съобщи днес Ройтерс, позовавайки се на източник, запознат с разговорите.

Източникът, който е пожелал да остане анонимен, е заявил, че разговорите продължават. За водените от Съливан разговори първо съобщи преди два дни в. “Уолстрийт джърнъл”.

В свое изказване на събитие в Икономическия клуб на Ню Йорк Съливан не спомена дали той самият е участвал в преки разговори, но отбеляза, че многократно е заявявал, че “разполагаме с канали за комуникация с Руската федерация на високо равнище”. “Правили сме го, когато е било необходимо, за да изясним потенциални недоразумения, както и да се опитаме да намалим риска и да намалим възможността за катастрофа като потенциалната употреба на ядрено оръжие”, каза той.

Белият дом не отрече, че разговорите са се състояли. “Запазваме си правото да разговаряме директно на високо равнище по въпроси, които вълнуват САЩ. Това се случи през последните няколко месеца. Разговорите ни бяха съсредоточени единствено върху намаляването на риска и отношенията между САЩ и Русия”, заяви пред репортери говорителката на Белия дом Карин Жан-Пиер. Тя добави, че подкрепата на САЩ за Украйна ще бъде “твърда и непоколебима”.

Междувременно украинският президент Володимир Зеленски заяви, че е жизненоважно Русия да бъде принудена да участва в “истински” мирни преговори. Зеленски описа руската страна като “дестабилизираща сила по редица въпроси” и допълни, че светът е изправен пред война и енергийна и продоволствена криза, а обичайните международни отношения са разрушени.

А съветникът на Зеленски - Михайло Подоляк, написа в туитър, че Украйна не се отказва от преговори с Русия, но държи преди това тя да изтегли войските си, а президентът Владимир Путин не е готов за това. “Конструктивни сме в оценката си, ще говорим със следващия лидер”, уточни Подоляк.

През уикенда в. “Вашингтон пост” писа, позовавайки се на свои високопоставени източници във Вашингтон, че администрацията на президента Джо Байдън насърчава украинските лидери да демонстрират, че са отворени за преговори с Москва. Целта обаче не била реално да се седне на масата за разговори, а по-скоро Украйна да запази подкрепата си в други държави, чиито електорати се притесняват от проточване и разрастване на войната.

Няма да могат да търгуват с руски компании

Москва санкционира 15 български фирми

Решението за налагането на санкциите е на руското правителство начело с премиера Михаил Мишустин.

Русия наложи на 74 компании от 11 страни, сред които и България, контрасанкции в сферата на военнотехническото сътрудничество, предаде ТАСС, като цитира пресслужбата на правителството в Москва.

Руският кабинет одобри списък с юридически лица, спрямо които ще се прилагат специални икономически мерки.

Съответното постановление е изготвено, както предвижда указ на президента Владимир Путин за “ответни специални икономически мерки във връзка с неприятелски действия от страна на някои чуждестранни държави и международни организации”.

Списъкът включва 74 организации от България, Великобритания, Германия, Канада, Литва, Словакия, Полша, Чехия, Черна гора, Естония и САЩ. От България в списъка са изброени 15 фирми. На руските компании е забранено да търгуват със санкционираните компании, но Федералната служба за военнотехническо сътрудничество може да дава изключения за определени сделки.

Руското решение идва малко, след като българският парламент гласува за официалното изпращане на директна военна помощ за Украйна, както съюзниците ни в НАТО и ЕС. Конкретната помощ все още се обсъжда.

TRUD_VERSION_AMP:2//
Публикувано от Труд News

Този уебсайт използва "бисквитки"