В Свищов на 13 януари се състоя кулминацията на Алековите дни, посветени на 162 години от рождението на Алеко Константинов.
Тържествата в чест на Щастливеца стартираха още на 8 януари, а финалът им по традиция беше на рождената дата на големия български писател и общественик.
С факелно шествие от родния дом на Алеко започна общоградското поклонение, чиято официална част се проведе пред паметника му, в централния градски парк на Свищов. Кметът на Свищов д-р Генчо Генчев произнесе слово, в което подчерта значимостта на делото на „най-свидното чедо на Свищов“ за българския народ и актуалността на посланията, които е оставил за поколенията.
Като поклон пред достойния българин, церемонията завърши с полагане на венци и цветя, които отрупаха бюста на достойния българин. Сред гостите на събитието, които отдадоха почит на Щастливеца беше и народният представител от 51-то НС Димитър Николов.
След това, празничното честване продължи в салона на Първо българско народни читалище „Еленка и Кирил Д. Аврамови – 1856“, където се проведе тържествена церемония-концерт, на която, на която председателят на журито доц. д-р Йордан Евтимов обяви, а кметът Генчев награди тазгодишния лауреат в Международния конкурс за къс хумористичен разказ „Алеко“ – сръбският писател и журналист Боян Любенович. Той беше отличен за разказа си „Произход“, публикуван в бр. 18/3 май 2024 на вестник „Стършел“. Разказът се съревновава с още 82 произведения на 52 автори от различни държави, сред които Румъния, Полша, Сърбия, Северна Македония, Русия, Украйна, Унгария, Словакия, Молдова, Италия, Франция, САЩ, Великобритания, Нидерландия, Бразилия и Албания.
Вечерта завърши изключително тържествено с концерта „Да послушаме кино“ на Хилда Казасян и Плевенска филхармония, който през 2021 г. бе отличен с наградата Кристална лира. Спектакълът бе организиран от община Свищов и Международна фондация „Алеко Константинов“, като част от програмата на „Алекови дни – 2025“ и има благотворителен характер. Набраните средства, от билети, ще постъпят във фонда на МФ „Алеко Константинов“ за издателска и благотворителна дейност, каквато Фондацията е осъществявала многократно през годините.