Зоопаркът показва най-голямата колекция в Европа с 350 екзотични птици от цял свят, твърди д-р Мирослав Кожлеев
Зоопарк „Птичи рай“ с 350 птици от близо 100 вида откриха ветеринарните лекари д-р Мирослав и Валентина Кожлееви в Сливен. “Няма такава колекция на птици в Европа. Най-ценните и красиви са при мен“, заяви пред медиите д-р Кожлеев. Той допълни, че колекцията е гордост за града под Сините камъни и се надява да я поддържа винаги така. Паркът нашумя още в края на лятото, когато Тракийският университет разказа за двамата си бивши възпитаници, завършили през 2002 година, професионалното им развитие и техния птичи рай, както „Труд“ съобщи. Официалното отваряне за посетители бе приятна изненада за жителите на града, тъй като до този момент мястото е било по-известно сред чужденци.
„Птичи рай“ е разположен върху 3 дка собствена земя във вилната зона. Всички екзотични птици –
патици, гъски, ангъчи, фазани и папагали,
са купувани от различни географски точки по света. Сред тях има представители на десет застрашени, но опазвани видове. Такива са червеногушата гъска, както и гъската „Ориноко“, която сливенските ветеринарни лекари развъждат първи в България. В колекцията им има и исландски потапници – няма данни някой друг в страната да притежава екземпляр от вида, а в парка екземплярите са „цяло ято“. Атрактивната бронзовокрила патица от Перу пък предизвиква любопитството с това, че крясъкът, който издава, прилича на кучешки лай. Затова я наричат още и „кучешка“. Гордост са още синьокрилата гъска от Етиопия и красиво обагрените малки по размер патици „мандарини“ от Китай и „каролини“ от Северна Америка. В птичето семейство са представени и петте вида ангъчи на планетата. Интересен факт е, че австралийският ангъч е специален символ на континента – държава, тъй като видът е изобразен върху национални монети.
Паркът ще приема посетители срещу вход от 15 лева за деца, 20 - за възрастни, а при големи групови посещения таксата ще е по 10 лева на посетител. Препоръчва се гостите на „Птичият рай“ предварително да съобщят за визитата си. А
ако Рони е в обичайното си щастливо настроение, може да ги поздрави и с някоя оперна ария
Рони е закачлив, любопитен папагал „жълта амазона“, също защитен вид.
Създаването на зоопарка е резултат от четиригодишен труд. Предвижда се да има образователни беседи за видовете птици и грижата за тях. „Ако можем да научим децата как да ги пазят, ще бъде от голяма полза за обществото и видовото разнообразие“, каза д-р Кожлеев.