Силвио Берлускони постигна посмъртна победа в най-висшия съд на ЕС в четвъртък като част от дългогодишен спор за собствеността на Banca Mediolanum в Милано.
Покойният медиен магнат и италиански премиер може да продължи да е собственик на дела си в италианска банка, въпреки присъда за данъчни измами, казаха съдии от Съда на Европейските общности (ЕС).
Европейската централна банка (ЕЦБ) „не може законно да се противопостави на собствеността на г-н Берлускони върху квалифицирано участие в Banca Mediolanum“, каза Съдът, тъй като той просто е „продължил да притежава квалифицирано участие, което е придобил преди транспонирането на разпоредбите на правото на ЕС, на което се е позовала ЕЦБ.
ЕЦБ, като главен финансов надзорен орган на ЕС, е отговорна да гарантира, че всеки, който притежава повече от 10% от акциите на дадена банка, има добра репутация.
През 2016 г. регулаторът повдигна спор заради дела в банката, държан от Берлускони, чрез неговата инвестиционна компания Fininvest, поради присъдата му за измама.
Но съдиите днес казаха, че ЕЦБ не е имала право да изследва транзакция, извършена, когато банката е била погълната от собствения й филиал, отменяйки предишно решение на Общия съд от 2022 г., което е в полза на Франкфурт.
След финансовата криза правомощията за контрол върху банките в ЕС преминаха от националните власти към ЕЦБ във Франкфурт. През 2014 г. централната банка на Италия нареди на Берлускони да продаде акциите си, решение, което по-късно беше отменено след обжалване в националните съдилища.
В колоритната си кариера, по време на която няколко пъти беше министър-председател, Берлускони беше изправен пред множество процеси по обвинения като принадлежност към мафията, подкупи и секс с непълнолетни проститутки – но единствената му присъда беше по дело за данъчни измами от 2013 г.
Присъдата му на четири години лишаване от свобода го изгони от парламента, въпреки че адвокатите му казаха пред съда на ЕС, че той е бил ефективно реабилитиран след това.
Той почина през 2023 г., но делото беше продължено от неговите наследници и членове на семейството, много от които са в борда на Fininvest и поддържат връзки с други негови компании, като телевизионния оператор Mediaset.
Говорители на Fininvest и ЕЦБ не отговориха на искане за коментар.