Скъпи парфюми водят до безплодие и затлъстяване

Скрита опасност

Виновни са съдържащите се в тях фталати

Производителите не изписват на етикета всички съставки

Едва ли някой се замисля, че пръсвайки си от любимия аромат, излага здравето си на опасност. Експерти обаче откриха вещества в някои парфюми от известни световни марки, които могат да причинят сериозни проблеми като инсулинова резистентност, хормонални смущения, безплодие, наднормено тегло, сърдечно-съдови и дори онклогични заболявания, обсесивно-компулсивни разстройства. Става дума за синтетичните химически съединения фталати, които осигуряват по-голяма трайност на ароматите и поради това са много популярни в производството на различни козметични продукти. Zielinski & Rozen, Guerlain, Bvlgari и още десетина други марки са скрили съдържанието на фталати, по-точно на диетил фталат (DEP), в парфюмите си.

Експертите казват, че нарушенията са открити в продукти, разпространявани в Съединените щати, както и в някои европейски страни. Според тях вече има жертви: при мъжете съединенията се отразяват на качеството на семенната течност, предизвиквайки по-бавно движение на сперматозоидите, а при жените нарушават овулацията. Все още няма официална информация от самите производители, но потребителите са разтревожени, още повече, че фталати се използват не само в парфюмите, а и в лаковете за нокти и за коса, в душ-гелове, дезодоранти, тоалетни води.

Проучване за това, че скъпите парфюми могат да бъдат опасни за здравето, беше публикувано през 2022 г. от датската потребителска организация с нестопанска цел Forbrugerrådet Tænk. Нейните експерти заявиха, че стандартен флакон парфюм съдържа до 300 химически съединения и не всички от тях са добре проучени. По-специално, някои вещества могат да попречат на производството на хормони или напълно да ги „изключат“. Тези съединения засягат основно хормоните на щитовидната жлеза, но от това страдат различни системи на организма – ендокринна, репродуктивна, нервна, храносмилателна.

Всичко това може да доведе до различни проблеми: невъзможност за зачеване на дете, неправилно функциониране на панкреаса и дори рак. Такива вещества могат да се съдържат и в препарати за миене на съдове, но именно парфюмът привлича повишено внимание от страна на учените, тъй като в някои държави вратичките в законите позволяват да не се посочват на етикета всички компоненти на парфюма и производителите охотно използват това. 

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Славяна Манолова

Този уебсайт използва "бисквитки"