Слагат край на „зеления“ рекет

При обжалването на ОВОС решенията на първоинстанционния съд стават окончателни

Вносители са депутати от ГЕРБ-СДС и ДПС

Да бъде сложен край на “зеления” рекет с обжалване на процедурите при изграждане на обекти от национално значение и със стратегическа важност предлагат депутати с внесени в парламента промени в Закона за опазване на околната среда. Вносители на промените са Делян Добрев от ГЕРБ-СДС, Станислав Анастасов от ДПС-Пеевски и Николай Нанков от ГЕРБ-СДС.

Обектите с национално значение или от стратегическа важност, са от изключително значим обществен интерес, в повечето случаи не само национален, а и европейски, пише в мотивите на депутатите. Към момента разпоредбите на Закона за опазване на околната среда (ЗООС) постановяват, че са окончателни решенията на първоинстанционния съд по жалби, подадени до 1 юли 2024 г. срещу становища по екологична оценка, решенията, с които е преценено да не се извършва екологична оценка, решенията за преценка необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) и решенията по ОВОС, свързани с реализацията на обекти, които са определени като обекти с национално значение с акт на Министерски съвет и са обекти със стратегическа важност.

За да не бъде допуснато създаването на условия за забавяне на реализирането на обекти се предлага решенията на първоинстанционния съд да не подлежат на касационно обжалване. Предложението не отменя съдебния контрол, а го ограничава в рамките на една инстанция.

Вносителите на промените специално посочват, че предложението не касае широк кръг от случаи, а само тези, свързани с реализацията на обекти, които са определени като обекти с национално значение и са обекти със стратегическа важност. През годините Министерският съвет е имал повод да обяви като такива обекти републикански пътища, обекти от електропреносната, електроразпределителната и газопреносната мрежа и други. Това са обекти, които се реализират изцяло в обществена полза. Обектите, за които се отнася предложението, са част от стратегическите планови документи за развитие на енергийната и транспортна инфраструктура на България, като например изграждането на два нови ядрени блока на площадката на АЕЦ “Козлодуй”, Втори мост на река Дунав при Русе и др.

Навременното изпълнение на тези проекти е от стратегическо значение за региона. Всяко забавяне в процесите по изграждане на обекти с национално значение би оказало негативно влияние както върху националната, така и върху енергийната сигурност в страната, посочват депутатите.

TRUD_VERSION_AMP:1//
Публикувано от Стефан Кючуков

Този уебсайт използва "бисквитки"