Ново проучване доказа неочакван ефект от кикотенето
Помага при редица очни заболявания
Отдавна е известно, че смехът е най-доброто лекарство - сега обаче се оказва, че това важи дори за очите. Проучване установи, че смехът може да бъде също толкова ефективен, колкото и капките, когато става въпрос за сухота в очите, пише „Дейли мейл“.
Изследователите предполагат, че смехът може да се предписва като алтернативно средство за лечение на състоянието „синдром на сухото око“, което причинява зачервяване и сърбеж на очите и от което страда всеки седми човек.
По принцип смехът се свързва с множество ползи за здравето - от облекчаване на стреса и хроничната болка до укрепване на имунната система. Учени от Великобритания и Китай си поставиха за цел да оценят ефективността и безопасността на упражненията за смях при пациенти със симптоми на болестта на сухите очи. В проучването са участвали 283 души на възраст от 18 до 45 години, диагностицирани с това заболяване на очната повърхност.
Те са приемали капки за очи с натриева хиалуронова киселина четири пъти дневно в продължение на осем седмици или са били разпределени в група за смехови упражнения за същия период. След като изгледали видеоклип с инструкции, групата на смеещите се била помолена да вокализира и повтаря фрази, включващи „Хи, хи, хи“, „ха, ха, ха“ и „зеле, зеле, зеле“.
Те трябвало да изпълнят това на петминутни сесии общо 30 пъти, като използвали мобилно приложение за разпознаване на лица, за да стандартизират упражнението и да подобрят движенията на лицето.
Средният резултат след осем седмици е бил с 10,5 пункта по-нисък, което показва по-малък дискомфорт, в групата на смеховите упражнения и с 8,83 точки по-нисък за тези, които са използвали капки за очи, което предполага, че процедурата е била по-ефективна при първата група.
Упражненията за смях показали значително подобрение и при други показатели за здравето на очите, като например влажност след мигане, функция на мастните жлези, които помагат за предотвратяване на твърде бързото изпаряване на сълзите, и общо психично здраве.
Авторите от Университета в Белфаст и Университета Сун Ятсен в Китай пишат в „Бритиш Медикъл Джърнъл“, че това може да се окаже евтина и ефективна алтернатива на капките.