Снимките с кюлчета и пари на Бойко Борисов са фалшификация (обзор)

Две комисии в Европарламента разполагат с петорни експертизи за манипулираните фотоси

Фалшив файл показвал лидера на ГЕРБ в София, докато той е в Евксиноград

Компроматите обслужиха нечистоплътни партийни интереси

Снимките със златни кюлчета и евро в чекмеджето на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов са абсолютна лъжа, а разпространението им е имало за цел само дискредитация на бившия премиер на България. Това е изводът, до който са достигнали евродепутатите от две от водещите комисии в Европейския парламент - по правосъдие и вътрешни работи (LIBE) и по бюджетен контрол, съобщиха пред “Труд” високопоставени източници от Брюксел. Няколко експертизи, една от които петорна, са получени по настояване на евродепутатите и от документите става ясно, че има множество манипулации, разлики в холографските изображения и др. несъответствия, които доказват, че снимките са фалшификат.
Материалите са били на разположение на евродепутатите повече от месец, но едва в сряда на Комисията по бюджетен контрол на Европарламента бяха огласени от председателстващият я Томаш Здеховски.

Петорната експертиза по категоричен начин доказва, че снимките от резиденция “Бояна” са манипулирани. Здеховски беше ръководител делегация в България от 11 до 13 април по теми за разходването на европейските средства, но специално се заинтересовал от развитието на нашумелия случай със снимките и видео от спалнята на Борисов от 2020 г., на които се виждаха пачки с евро и златни кюлчета.

Многократно самият Борисов опроверга фотосите и беше категоричен, че става дума за скалъпени компромати и манипулации.

Пред евродепутатите от комисията по бюджетен контрол Томаш Здеховски заяви, че компютърната експертиза е показала, как разпространените снимки са манипулирани.

Изследването на файловете е открило многобройни несъответствия в резолюцията на банкнотите в сравнение с другите обекти на снимките, което означава, че е възможно предметите да са добавяни с фотошоп, коментираха пред “Труд” експерти.

Любопитен детайл е, че един от фотосите е датиран от 13.08.2017 година, но тогава самият Борисов не се е намирал в София, а в Евксиноград, отбелязаха лаконично евродепутати.

“От началото беше ясно, че тези снимки и видеа, които се разпространяваха по всички медии, бяха манипулирани и то с цел да обслужат едни или други нечистоплътни партийни интереси. Радвам се, че това стана след петорна експертиза и то от Брюксел, която по ясен, категоричен и недвусмислен начин доказа тази груба манипулация”, заяви по повод на заседанията в Европарламента депутатът Дани Каназирева.

Томаш Здеховски, зам.-председател на Комисията по бюджетен контрол в ЕП: Файловете са с многобройни промени в характеристиките

Искам да направя следното изявление в ролята ми на председател на официалната делегация на Комисията в България, която се проведе през април тази година - от 11 до 13 април. На няколко пъти обсъждахме случай от висок обществен интерес под наблюдението на Специализираната прокуратура в България и от Софийската градска прокуратура за процесуалните действия, свързани със снимки от резиденцията на бившия български премиер Бойко Борисов. Българската прокуратура предостави повече информация, която искам да споделя с вас от съображения за прозрачност.

Относно процесуалните действия, свързани със снимки от резиденцията на бившия премиер Бойко Борисов - по време на предварителното производство бяха проведени редица следствени мероприятия. Бяха назначени общо пет технически компютърни експертизи за изследване на публикуваните снимки и видео. Накратко - изследването показа, че снимките и видеото са манипулирани. Има многобройни несъответствия в резолюцията на банкнотите в сравнение с другите обекти на снимките. Има несъответствие в цвета на водните знаци, полиграфските стикери и сенките на обектите. Изследването показа също, че има многобройни промени в характеристиките на файловете, манипулирани са датите на заснемане на снимките. Метаданните на някои от тях са били премахнати.

Някои от снимките изглежда са направени във време, когато бившия премиер е изпълнявал официални функции извън дома си. Според експертите позицията на обекти на различните снимки е една и също, въпреки че се твърди, че снимките са правени в интервал от година и половина. Според пет експертизи има обстоятелства, които поставят под въпрос авторитета на снимките и видеата... Беше разпитвана и камериерката на г-н Борисов и тя твърди, че никога не е имало пари или златни кюлчета в чекмеджетата. Това е всичко и ако искате да получите това писмо от прокуратурата, ще ви го дам, защото то не е тайна.

Андрей Новаков, евродепутат от ЕНП/ГЕРБ, пред “Труд”: От Европарламента бе поискана информация за разследвания, свързани с политически лица

Томаш Здеховски беше водач на делегацията за България от 11 до 13 април на Комисията по контрол на бюджетните средства. В рамките на тази делегация ние се срещнахме с премиера в оставка Кирил Петков, с министъра на финансите Асен Василев и с главния прокурор Иван Гешев. По време на срещата с главния прокурор мои колеги евродепутати настояха да получат информация за разследванията в България, свързани с политически лица, включително и с господин Борисов. Тогава главният прокурор съобщи, че ще ни предостави такава информация веднага, щом има налична и в отговор на това наше запитване, ръководителят на делегацията ни е получил тази информация. В точката, в която като председателстващ може да прави съобщения по време на заседанието, господин Здеховски обяви получената информация. Тази петорна компютърна експертиза показва, че снимките са били манипулирани, че резолюцията на част от обектите в снимките като парите и златните кюлчета се различава от тази на останалите обекти в снимките. Оказа се също така, че по време на разпитите със служители в резиденцията те никога не са виждали подобни обекти и че самите данни в снимките навеждат на мисълта, че те са направени в порядъка на година и половина, но изследванията на експертите показват, че обектите в снимките не са помръднали тази година и половина, та заключението, което направи г-н Здеховски е, че самите снимки и видеото са били манипулирани с цел да наведат на дадени изводи, макар те в случая да не са валидни.

Хронология на проверката от Софийска градска прокуратура

Има хипотеза за сценарий с цел негативен образ на министър-председателя

Предметите са подредени по сходен начин

Софийската градска прокуратура спря проверката на снимките от спалнята на правителствената вила “Секвоя”, на които се вижда чекмедже, пълно с пачки евро и злато на 22 декември 2020 г. От този ден е и съобщението, в което се казва, че по “предоставените за изследване файлове са с лесно забележими допълнителни промени във времевите характеристики и имената им.”

Според експертното заключение при две от снимките се наблюдава, че предметите, намиращи се на нощното шкафче, са подредени по изключително сходен начин, въпреки че самите снимки, според данните, извлечени от файловете, трябва да са били заснети в изключително дълъг промеждутък от време - близо година и половина”, казва прокуратурата.

Заключението на разследващите е, че “не може да се установи на кои дати са направени снимките, дали виждащите се в отворено чекмедже банкноти са истински, какво е тяхното количество и общата им номинална стойност, както и дали правоъгълните жълти на цвят предмети (кюлчета) в чекмеджето са златни, нито чия собственост са те”.

“По отношение на видеозаписа е установено, че във времевия промеждутък от 21-вата до 22-рата секунди за кратко се вижда отражението на снимащия - жена в черна рокля, без ръкави, с гривна на ръката, с тъмна коса, но поради лошото качество, както и поради това, че се касае за отражение, за експерта е трудно да определи повече детайли. С оглед установяване самоличността на лицето от видеозаписа са събрани възможните доказателства, но до момента същото не е установено”, съобщават от прокуратурата.

В същото време държавното обвинение обръща внимание на хипотезата за сценарии, при който се снима специално аранжиран интериор с вещи, “с цел представяне на определен негативен образ на министър-председателя”:

“Тази хипотеза е в унисон с други, установени в хода на разследването доказателства - от изготвената техническа експертиза може да се изведе предположение, че видеозаписът и заснемането са извършени от лица извън служителите на НСО; налице са манипулации на данните за файловете и не е възможно да се установи действителната дата на заснемането. В тази връзка следва да се изясни има ли пропуски и нарушения при изпълнение на служебните задължения на съответните служители на НСО, свързани с ефективното осигуряване на личната охрана на премиера и външната охрана на жилището, което обитава. Поради това наблюдаващите прокурори са отделили съответните материали, които са изпратени по компетентност на Военноокръжна прокуратура”.

В края на съобщението се казва, че “след извършване на всички възможни действия по разследването, екипът от прокурори счита, че са налице основания за спиране на наказателното производство поради неразкриване на извършителя на престъплението”.

TRUD_VERSION_AMP:2//
Публикувано от Екип на "Труд"

Този уебсайт използва "бисквитки"