От 23 до 28 септември София и Видин са домакини на седмата Международна конференция за Дунавските провинции на Римската империя. Съорганизатори на международният научен форум е Национален археологически институт с музей ( НАИМ) при БАН, Община Видин, Регионален исторически музей – Видин и Университета във Ферара, Италия.
Конференцията ще бъде открита на 23 септември (понеделник) от 10 часа в Централна зала на НАИМ-БАН, от директора на НАИМ-БАН, доц. д-р Христо Попов и Посланикът на Република Италия в България, г-жа Джузепина Дзара. Събитието се провежда със съдействието на Италианския културен институт-София, уточняват организаторите.
От 24 до 28 септември, 2024 г., форума ще продължи във Видин. Конференцията е една от най-големите и авторитетните в областта на археологията, на които България е домакин през тази година, каза доц. д-р Здравко Димитров от НАИМ при БАН. Заседанията на научния форум ще се проведат в Културен център „Жул Паскин“, който се намира в напълно реконструираната 130-годишна сграда на Синагогата във Видин.
Темата на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции е "Граничен ландшафт по Дунав-Frontier landscapes along the Danube", уточнява доц. д-р Здравко Димитров, който от години е ръководител на археологически проучвания на античните римски градове-Рациария, Бонония, намиращи се на територията на Видинска област, както и на римските крепости Кастра Мартис в Кула и Димово.
Инициативата за конференцията е на Университетът във Ферара, Италия, където има отделна катедра за изследване на римските провинции и проф. Зербини заедно с един голям колектив преди 15 години започна тази среща, уточнява Димитров.
Той определя форума като „ мини конгрес“, по време на който археолозите дискутират границата на римската империя, всички проблеми – научни, културно-исторически и други свързани с нея.
В рамките на Европа дунавският лимес обхваща най-голям параметър. Започва от Германия и стига чак до устието на река Дунав в Черно море, допълва Димитров. Той не скрива удовлетворението си, че България е домакини на конференцията, „защото ние от всички държави през които преминава лимеса сме държавата с най-голям дял в дунавския лимес, който се разпростира на над 570 километра“.
През годините домакини на Международната конференция са били Университетът във Ферара, Университети от Виена, Загреб, Яш и Белград.
В Седмото издание на научното събитие участие са заявили 141 автори на археологически изследвания, свързани с Дунавския лимес на Римската империя. В конференцията физически ще присъстват над 85 археолози от цяла Европа, ще бъдат изнесени 97 научни доклада по темата, а в постер сесията ще се представят 21 участника. По време на четирите основни сесии на форума ще бъдат представени новостите в изследването на ландшафтите по Дунавските провинции- религиозните практики, нумизматика и епиграфика, както и теренни данни от най-новите разкопки по Дунавските
земи.
Участниците във форума ще посетят и всички големи обекти от Дунавския лимес, запазени на територията на Видинска област –античните градове и крепости - Бонония във Видин, Рациария, край село Арчар и Кастра Мартис в Кула.
Програмата за конференцията може да бъде изтеглена от официалния сайт на събитието:
https://danubianprovinces7.naim.bg/