Спасителите се молят за дъжд, за да се успокои морето

Морските гардове търсят родители на изгубени деца, вместо да спасяват удавници

Мъртвото вълнение дърпа и засмуква

Мъртвото вълнение в Бургаския залив не стихва вече седмица. Трябва да падне дъжд, за да се успокои морето, смятат морските спасители.- “Като завали дъжд, вълната пада и се успокоява, вятърът стихва и морето става чисто. Това са неписани закони от старите морски вълци и рибари ги знаем”, обясняват стражите.

От първи юни те са на ивиците и броят им се увеличава с напредването на сезона.

И друг път се е случвало сезонът да започне с удавници и с мъртво вълнение, но не и трима в разстояние само на два дни, коментираха бургаски морски спасители.

Според д-р Андрей Найденов, председател на Общинската комисия по водно спасяване и на Асоциацията по водно спасяване, двама спасители не са достатъчни за охрана на плажовете. Трябват водни информационни центрове с уредби, както беше едно време. Тогава по плажа от уредбите непрекъснато се сипеше информация за температурата на морската вода, за вълненията, опасностите и сигнализацията, която трябва да се спазва.

Освен това, работата на спасителите трябва да е е само и единствено да спасяват, а не да търсят родителите на изгубени деца, да глобяват при неподчинение... Единият спасител трябва да е на вишката с бинокъл, а другият - долу, в готовност да се хвърли в морето всеки момент. Според д-р Найденов, мъртвото вълнение иска “здрава организация”, която да е от полза на плажуващите. Заради изменението на климатичните условия - бури и силни ветрове, то може да хване във всеки един момент, а не както досега - чакахме го в началото на август за няколко дни. Освен това плажовете в Поморие, Лозенец и Ахтопол, са от така наречените “конфликтни плажове”. Това означава ивица, която е известна с многото дънни ями и подводни течения, почти през цялата година. Мъртвото вълнение е опасно и за най-добрите плувци. То дърпа навътре и образува подводни ями които “засмукват”. Ако попадне в него, летовникът първо не трябва да се паникьосва. Второ - трябва да започне да плува успоредно на брега, а не фронтално към него, защото вълната на мъртвото вълнение е дълга и може да се избегне само с успоредно плуване.

Трима българи се удавиха през почивните дни по плажовете край Бургас. Причина за трагедиите станал именно “мъртвакът”, както вече го наричат плажуващи и спасители. Рано сутринта в неделя трагедия с удавник станала и на централния плаж на курорта Лозенец, съобщиха от полицията в понеделник. 22 годишния Х.Г. от село Кокаляне, Софийско, бил изхвърлен от морето. Явно, че сутринта младежът решил да плува сам. Както “Труд” писа, двама братя Христо и Мирослав, намериха смъртта си в морето на Поморие, където дошли за кратък морски отпуск през почивните дни. Те влезли да се къпят след 18 часа в събота, в бурното море, пред заведението “Атриум”, но ямите на мъртвака ги засмукали и мъжете потънали.

 

Гларусите показват

Мъртвакът кога шета и кога спира

Мъртвото вълнение “вдига” червен флаг и къпането е абсолютно забранено, тъй като то копае опасни подводни ями и дърпа мощно навътре и най-опитните плувци. Това е вид течение, което не се образува под напора на ветровете, а в резултат от процеси, които текат под повърхността.

“Когато морето е опасно и започва мъртвото вълнение, първи за него ни сигнализират гларусите”, разказват стражите. Ако гларусите се скупчват на брега, значи морето е опасно. Когато белите птици започнат да кацат върху вълните – върви към оправяне. Друг трик, който са научили, за да си разбират наистина добре от работата, е как да разбират посоката на вятъра. По носовете на корабите. Накъдето е обърнат носът на морския съд – оттам духа.

 

 

Георги Есов, ръководител на спасителната служба на градските плажове пред „Труд”:

Плуването навътре още е опасно заради студената вода

Нащрек два месеца преди горещините

Даниела Фархи,

ТРУД, Варна

Мъртвото вълнение, което погуби няколко летовници на юг, е изненадало и спасителите във Варна. “В края на миналата седмица плажовете бяха пълни с народ, но имаше опасни подводни течения. Необичайно е, че се появиха толкова рано - близо 2 месеца преди горещините. Мъртво вълнение имаше и преди седмица за два дни, след като духна вятър от изток-североизток”, обясни пред “Труд” Георги Есов, ръководител на спасителната служба на градските плажове.

За щастие, от официалното им разкриване на 24 май досега там няма нито един инцидент. Въпреки че в понеделник вълни нямаше, по 24-те вишки на ивиците бе вдигнат жълт флаг. “Морето се успокои, но плуването навътре още е опасно, тъй като навътре водата е едва 17-18 градуса и това може да доведе до хипотермия и инфаркт. Затова доскоро вдигахме и червен флаг”, поясни Есов.

Според него данните на синоптиците, които се тиражират и в медиите, не дават вярна картина за температурата на морската вода. “Измерванията се правят на плиткото, където водата е 21-22 градуса и хората се подлъгват. И ние мерим температурата, но не в леген и знаем, че на дълбокото още е студена”, коментира Есов. Той призова плажуващите да спазват стриктно указанията на колегите му. Според него културата на туристите на плажа, макар и бавно, се подобрява.

 

Валери Симеонов:

Пет заведения в Слънчев бряг да се махнат

Пет заведения в Слънчев бряг и още една камара по-малки незаконни обекти трябва да бъдат премахнати. Това заяви в Бургас вицепремиерът Валери Симеонов. Според него бутането на незаконните обекти трябва да стане това лято. Става дума за заведенията - Bedroom, The 1, Cacao beach, La Cubanita, ресторант Del Mar, които по думите му са маскирани като временни обекти, а реално представляват масивни строежи и трябва да са регистрирани по закона за Устройство на територията и да отговарят на много изисквания.

„В онези огромни молове, които се намират на пясъка на Южния плаж в Слънчев бряг, когато не дай си Боже нещо стане, тогава ще разберете защо съм се фиксирал върху тях. Те са без проекти и без строителни разрешения и, ако огромните метални конструкции паднат и смачкат 20 човека, тогава ще разберете за какво става дума”, обяви вицепремиерът. Той уточни, че съгласно Закона за устройство на територията, след като в тях има над 200 човека, трябва да са регистрирани като 1,2 или 3 категория. А ако в заведенията се регистрират над 4000 билета - входни такси.

 

През юни

Три законопроекта чакат

Преди началото на този летен сезон има внесени няколко законопроекта, които ще дадат тласък институциите да си вършат работата, допълни вицепремиерът Валери Симеонов. Той участва в първата за сезона среща на институциите за синхронизиране на действия и мерки във връзка с контролиране на законите и разпоредбите през текущия туристически сезон.

“Това са законът за шума, за апарт хотелите, за устройството на територията, свързан с изчистване на преместваемите обекти. Дано през юни да бъдат приети. За целта ще има командировани служители от различните звена по морето- от ДАИ, регионалната здравна инспекция и др.”, допълни Симеонов.

Убийството, което стана в Слънчев бряг, няма как да сложи отпечатък върху впечатленията на туристите. Такива убийства се случват навсякъде, заяви вицепремиерът в отговор на въпрос на “Труд”.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Мария Кехайова, кореспондент на "Труд" в Бургас

Този уебсайт използва "бисквитки"