Спецсъдът не е разрешил СРС-та за политици (обзор)

Проверка след внушенията на ДБ

Не е подписвано за подслушване на служебния министър-председател

Откази в близо 200 случая

Специализираният наказателен съд не е издавал разрешения за подслушване нито на служебния премиер, нито на който и да е политик, сочен като жертва в медии и социални мрежи.

Това стана ясно днес от съобщение на спецсъда по повод “на отправени внушения в публичното пространство от представители на “Демократична България”.

През последните няколко дни е извършена проверка в съдебните регистри, от която е установено, че не са издавани разрешение за прилагане на СРС спрямо лица от  политически формации.

Дейността точно на този съд, който от ДБ искат да закрият и дори внесоха такива проекти в разпуснатото 45-то Народно събрание, се проверява всяка година от Националното бюро за контрол на СРС. До момента в докладите не са констатирани никакви нарушения в тази дейност.

Точно обратното - неколкократно е посочвано, че в спецсъда “съдебният контрол върху исканията за прилагане и използване на СРС е значително завишен”. Ако не са налице достатъчно основания, се постановяват откази.
През 2020 г. от българските съдилища са издадени над 5000 разрешителни за прилагане на СРС.

От Апелативния спецсъд са подписали за 61 случая, от военните окръжните съдилища - 42, а от окръжните - 4917. Повече от половината от последните - 2798 разрешения, са дадени от спецсъда и това няма нищо чудно, тъй като става дума за разследвания на организирани престъпни групи, тероризъм и корупция по високите етажи на властта.

В 194 случая през миналата година спецсъдиите са отказали следене и подслушване.

И за 2021 г. на Националното бюро ще бъдат предоставени всички данни, увериха от спецсъда.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд

Този уебсайт използва "бисквитки"