Спират презапасяването с лекарства

Джипита изписвали по шест кутии, да има за цялото семейство

Здравно министерство препъва износа на медикаменти за COVID с въвеждане на разрешителен режим

Aнтимикробни средства, кортикостероиди, нискомолекулярни хепарини и антибиотици, изписвани за лечение на COVID-19, изчезнаха от аптеките. Здравният министър Костадин Ангелов съобщи, че ще предприеме мерки за спиране на презапасяването и износа на тези медикаменти. Очаква се да бъде въведен разрешителен режим за износ на лекарствата, които се използват за COVID, както и ограничаване на количествата, които един човек може да купи от аптека.

От няколко дни жени с проблемна бременност изпълниха социалните мрежи с постове за липсата на едно от лекарствата за разреждане на кръвта - фраксипарин, което масово се използва и за пациенти с COVID. Шефът на Националната аптечна камара Антон Вълев обясни, че лични лекари изписват по шест кутии от даден медикамент, за да имало за цялото семейство. “Практиката на свръхпредписване на опаковки доведе до свръхдефицит”, коментира той и допълни, че ролята на властта е да гарантира, а не да се намесва на свободния пазар.

Здравният министър Костадин Ангелов заяви, че още миналата седмица направил проверки, след като получил първите сигнали за липса на лекарства. “Не мога да твърдя със сигурност, но вероятно се извършва реекспорт на тези лекарства извън страната. Това е нещо, което спираме. Тези лекарства минават на разрешителен режим”, оповести Ангелов. Подобен режим за износ на медикаменти бе въвел предшественикът му Кирил Ананиев в заповед от 30 април. Интересното е, че тази заповед излезе дни, след като срещу шефа на фармацевтите Асена Стоименова бе повдигнато обвинение, че всява паника с твърдението си, че не е изключен дефицит на медикаменти заради затворените граници.

Проф. Костадин Ангелов подчерта, че проблем при лекарствата е логистиката и презапасяването с тях. “Не може да ни води чувството на страх, а трябва да ни води разумът. Не може всеки човек да отива в аптеката, да си купува лекарство и да започва лечението си сам, а трябва да отиде на лекар”, подчерта проф. Ангелов.
“Имаме достатъчно количество лекарства, въпрос на логистика е те да бъдат доставени”, заяви още проф. Ангелов.

Фраксипарин няма и по складовете

Не е търсена отговорност на вносителя

Проверка на “Труд” установи, че фраксипарин няма и по складовете, а причината е, че притежателят на разрешението за употреба- “Аспен” са орязали доставките с 60% при трикратно увеличено търсене. По закон “Аспен” са длъжни да обезпечат пазара, а ако имат затруднения да информират своевременно ИАЛ и да се предприемат действия за търсене на алтернативни доставки от други производители или вносители. Това не е направено. “Аспен” се изтегля от България. Въпреки това “Аспен” са поели ангажимент да ивършват доставки до октомври 2021.

Според Българската асоциация за развитие на алтернативна търговия с лекарства сега е моментът да се търсят всички възможности за бързи вътреобщностни доставки и внос от всички икономически субекти, които са лицензирани за тази дейност.

Нова мярка

Зелен коридор и за хората с хронични болести

Зелен коридор в магазините за хранителни стоки и в аптеките, освен за хора над 65 г., от четвъртък ще има и за хронично болни.

Очаква се в четвъртък здравният министър да издаде заповед, в която ще се въведат зелени коридори за пазаруване в цялата страна. Тъй като е трудно да се докаже, че някой има заболяване, защото информацията е лична и охраната няма как да се увери, че даден човек има право да влиза по време на зеления коридор, въвеждането на мярката още се обсъжда. Не е ясно и кога ще е коридорът - от 8 до 10 сутринта, както е в момента в София по заповед на кмета Йорданка Фандъкова, или от 14 до 16 следобед - предвид настъпващата зима и по-студено време сутрин.

Критерий за всички училища в страната

При 20% болни ученици - дистанционно обучение

Щабовете в Пловдив и Търново решиха часове онлайн

Педагогическите съвети решават дали децата да са в час с маски. Снимка: Цветан Томчев

Всички училища в страната, които са достигнали 20% заболеваемост, ще минават на дистанционно обучение. Това остава решението на национално ниво.

Междувременно местните областни щабове могат да решават дали школата в дадена област да минават на онлайн обучение, това може да поиска и всеки директор на училище от МОН.

Така Областният щаб във Велико Търново взе решение учениците от 8. до 12. клас във всички гимназии и средни училища да продължат да учат дистанционно, а онлайн обучението ще е до края на месеца.

За Пловдив решението обхваща и прогимназиален етап. Там всички ученици от 6. до 12. клас от днес до 22 ноември включително ще учат дистанционно, съобщи областният управител и председател на Областния кризисен щаб Дани Каназирева.

По думите є учениците от 1. до 5. клас ще продължат образованието си присъствено.

Когато обучението остава присъствено, на ниво училище Педагогическите съвети ще може да взимат решение учениците да носят маски и в клас.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд

Този уебсайт използва "бисквитки"