Стискат парите за втора пенсия

Хората не могат да вземат накуп прилична сума

Дават до 900 лв. наведнъж

Изплащат средствата на малки части в продължение на години

Хората няма да могат да вземат наведнъж голяма сума от натрупаните пари за старини в частните пенсионни фондове. Въпреки че, средствата в универсалните пенсионни фондове (УПФ) са на самите осигурени граждани, те няма да имат никаква свобода как да ги похарчат.

Това става ясно от предложенията за промени в Кодекса за социално осигуряване, които вече са приети от парламента на първо четене. Още няколко дни депутатите имат възможност да предлагат промени между първо и второ четене на новите текстове. Но засега никой не се е ангажирал, че ще предложи по-голяма свобода и право на избор от страна на гражданите.

Например, ако при пенсиониране човек има натрупани 10 хил. лв. в универсален пенсионен фонд, той няма да може да ги вземе наведнъж, предвиждат промените в КСО за изплащане на вторите пенсии. Този човек задължително ще трябва да получи пожизнена пенсия, дори парите да му трябват за лечение, ремонт на дома, или иска да доплати с тях покупката на къща на село, в която да живее.

Пожизнена пенсия ще бъде давана на хората, ако натрупаните в УПФ средства за старини са достатъчни за изплащане месечни суми в размер над 15% от минималната заплата. За 2021 г. минималната заплата е 300 лв. Това, означава, че ако натрупаните средства са достатъчни за изплащането на над 45 лв. на месец, човек ще трябва да получи пожизнена пенсия.

Проектът за промени дава минимална свобода на осигурените - ако имат пари за пожизнена пенсия, може да получат част от тях на по-големи разсрочени вноски, а останалата сума да получават пожизнено. Но и тук ограниченията са големи. Разсрочените плащания не може да са по-големи от минималната заплата, т. е. от 300 лв.

Ако човек няма достатъчно пари, за пожизнена пенсия, ще трябва да ги получи разсрочено. Но месечните плащания може да са между 15% от минималната заплата и минималната заплата, т. е. между 45 лв. и 300 лв. Ако пенсионерът има 4000 лв. в УПФ, няма да може да ги вземе на четири пъти по 1000 лв. и с тях да отиде на море или да плати лечение. А ще трябва да ги взима например 40 месеца по 100 лв. През това време пенсионният фонд ще взимат такса за управление на средствата, а за всеки превод на пенсия по сметка на осигурения ще плаща и банкови такси. От Комисията за финансов надзор предложиха таксата за управление на парите да бъде част от постигнатата доходност, а не процент от парите на осигурените, а таксата за изплащане на пенсиите да се покрива от собствените средства на пенсионните дружества. Но не е ясно дали тези предложения ще бъдат приети от парламента.

Накуп хората ще може да взимат пари за старини, които са под трикратния размер на минималната заплата, т. е. под 900 лв., предвиждат промените в КСО. Така дори човек да има само 1000 лв., ще трябва да чака поне четири месеца, за да си ги вземе.

В САЩ, откъдето българският пенсионен модел е взаимстван, парите в частните пенсионни фондове може да бъдат взети от осигурените по всяко време, когато им потрябват. Това е основното предимство на капиталовия стълб на осигуряване - парите са на самите хора и те имат свобода как да ги харчат.

Менда Стоянова, председател на бюджетната комисия:

Ще има промени в КСО между първо и второ четене, ГЕРБ няма да внася свои

Ще има предложения за промени в Кодекса за социално осигуряване, касаещи фазата на изплащане на вторите пенсии, между първо и второ четене, заяви пред “Труд” председателят на Комисията по бюджет и финанси в парламента Менда Стоянова. Работна група работи по предложенията. Освен тези на Комисията за финансов надзор, има и други идеи, които трябва да се разгледат, уточни Стоянова.

Според заместник-председателят на социалната комисия Светлана Ангелова срокът за предложения за промени в КСО е бил удължен до 5 февруари именно, за да могат да се разгледат и съгласуват всички идеи. Очакваме да постъпят и други предложения, освен тези от КФН и КНСБ, може да постъпят и от КТ “Подкрепа”, допълни Ангелова. По думите є засега ГЕРБ няма да внася свои предложения.

Александър Сиди, член на социалната комисия в НС:

ВМРО дава предложения в сряда

ВМРО ще предложи промени в Кодекса за социално осигуряване, заяви за “Труд” Александър Сиди, депутат от ВМРО и Обединени патриоти, който е и член на Комисията по труда и социалната политика. В момента все още уточняваме как ще изглеждат нашите предложения, допълни той. Предстои да ги съгласуваме на група и в сряда да ги внесем, каза Сиди.

Двойно повече проверили онлайн парите си за безработица

НОИ издал 173 000 ПИК-а в пандемията

Над три пъти расте ползването на е-услуги

Над 13 милиона заявки за е-услугите на НОИ са получени през миналата година.

Националният осигурителен институт е издал 173 000 кода за достъп до услугите си или т. нар. ПИК през 2020 г. Само по електронен път са издадени 3 692 чрез стартирала от края на месец ноември миналата година услуга.

През 2020 г. заявките за достъп до услугите на интернет страницата на Националния осигурителен институт (НОИ) са достигнали 13,1 милиона, докато година по-рано са били близо 12,4 милиона, което е нарастване с около 11%. Това показва анализ на НОИ за предоставените онлайн справки и административни услуги през 2020 г. Над три пъти са е увеличило ползването на услуги по електронен път. С около 7% нарастват справките, свързани с парични обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване.

Електронните справки относно отпускането и изплащането на обезщетенията за безработицата регистрират най-голямо увеличение в използването сред всички е-услуги на институцията. През 2019 г. “Справка за изплатени парични обезщетения за безработица” и “Справка за регистрирани заявления за отпускане на парични обезщетения за безработица” са ползвани по около 400 000 пъти, през миналата година заявките за тях достигат съответно 800 и 900 хиляди, което е повече от двойно увеличение.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд

Този уебсайт използва "бисквитки"