Столична библиотека организира паметна вечер по случай 110 години от рождението на големия български писател Павел Вежинов. Финалното събитие от поредицата инициативи, посветени на годишнината на бележития автор, ще се състои на 20 ноември (сряда) от 18:30 ч.,.в Американския център на Библиотеката на София.
Павел Вежинов е един от най –продуктивните, превеждани, издавани и четени български писатели на XX век, кинодраматург и журналист, който работи в почти всички литературни жанрове – криминално - приключенски роман, военна проза, сатира, научна фантастика, градска новела. Павел Вежинов е автор на обичаните български литературни бестселъри: „Бариерата“, „Следите остават“, „Втора рота“, „Белият гущер“, „Нощем с белите коне“, „Сините пеперуди“ и др.
Биографията на Павел Вежинов е тясно свързана и със Столична библиотека. Той споделя: „Спомням си, мечтаех да стана библиотекар, тая професия ми се виждаше най-благоприятна за развитието ми като писател“. Вежинов работи в Библиотеката през 40 те г. на миналия век като временно нает сътрудник - печата на циклостил библиотечни фишове, а после се прехвърля на журналистическа работа в списание „Сердика“.
На паметната вечер ще бъде открита фотодокументална изложба на Столична библиотека, представяща сложния житейски и творчески път на писателя. Акцент в експозицията са факсимиле с първият дебют на Павел Вежинов - сатиричното стихотворение „Септемврийски размишления“, публикувано във сп. „Жупел“ през 1932 г., първата му книга „Улица без паваж“ (1938). Представени са годините му на активно сътрудничество в периодичния печат – РЛФ, „Младежки преглед“, „Академик“, „Нова литература“, „Хоровод“, „Изкуство и критика“, „Сердика“ и др., различните псевдоними под които се е подписвал – Н. Делчев, Мустафа, Леля Трендафила, Фекете. Един от тях е този, с който става известен – Павел Вежинов. Представен е и творческият му период на фронта във Втората световна война през 1944 г., където е изпратен като кореспондент на вестник „Фронтовак“. Интересът на Павел Вежинов към спорта - по-специално към бокса го подтиква към написването на повестта на спортна тематика „Двубоят“ ( 1948 г.).
Изложбата показва и творчеството му като сценарист на много популярни и любими български филми и сериали. В експозицията присъстват както и последният завършен роман на Павел Вежинов „Везни“, така и недовършеният роман с работно заглавие „Долината на светулките“. В програмата на вечерта са включени литературни премиери на 9-ото издание на „Нощем с белите коне“, на неиздаваните повече от 80 години два дебютни сборника с разкази на Павел Вежинов в авторска редакция „Улица без паваж и Дни и вечери“ и най-новото издание на Столична библиотека „Павел Вежинов - Биобиблиография“.
Екип на сектор „Краезнание и книжовно наследство“ с ръководител Ана Анастасова дълги години работеше заедно с Павлина Делчева – Вежинова над това оригинално издание. Това е цялостно библиографско изследване на творчеството на писателя за периода 1932 – 2024 г. и включва творби от и за автора, издадени у нас и в чужбина, сценарии, интервюта и др.
В паметната вечер ще участват дъщерята на Павел Вежинов – Павлина Делчева – Вежинова, известни литератори и филмови творци -съвременници на автора и изследователи на творчеството му, издателите Игор Шемтов от „Фама 1“ и Савина Николова от „Orange books“, както и Юрий Дачев – режисьор на един от най-интересните документални филми за Павел Вежинов „Сини залези и бели коне“ на БНТ. Паметното събитие ще завърши с прожекцията на филма „Сини залези и бели коне“.