Три сигнала срещу д-р Петър Илиев от ИТН получиха в Алма матер
Фейсбук групата “Правна лудост” готови с нова порция доказателства по казуса с преписания труд
Горещият картоф в Етичната комисия на университета
Ректорът на Софийския университет “Св. Климент Охридски” проф. Анастас Герджиков е получил три сигнала от “заинтересовани лица” по случая със съмненията за плагиатство от страна на предложения за вътрешен министър от ИТН д-р Петър Илиев, съобщиха от най-старото висше училище у нас пред “Труд”. До сряда такива нямаше и затова СУ се въздържаше от позиция по темата.
С наличието на сигналите обаче Алма матер вече може да задвижи тежката и по документи тромава вътрешна процедура, която трябва да установи преписал ли е в своя книга докторът по конституционно право, който бе спряган и за кандидат-премиера на ИТН, цели пасажи от дисертацията на доц. Наталия Киселова. Първата част ще бъде проверка за допустимостта на трите сигнала, които, оказва се, трябва да отговарят на доста конкретни изисквания според последните правила на СУ.
Преди няколко дни разследване на фейсбук групата “Правна лудост”, в която членуват студенти по право, разкри, че книга на Илиев от 2015 г. съдържа около 40 страници почти идентичен текст с този в докторската дисертация от 2008 г. на работещата също в Юридическия факултет на СУ доц. Киселова.
Ако сигналите бъдат допуснати, СУ ще трябва да се занимае с казуса, за който оказва се неофициално се знае от години, чрез 9-членката си Етична комисия. Сроковете в правилата є за работа обаче се оказват обтекаеми. “Няма как да знаем дали няма да проточат проверката, все пак става въпрос за голям обем от научни трудове”, коментираха казуса юристите от “Правна лудост” пред “Труд”.
По правилник комисията заседава веднъж на два месеца, а по конкретния казус има да събира писмени становища, да прави изслушвания и пр. В крайна сметка тя ще трябва да изготви доклад, който да предаде на ректора на Алма матер и той да вземе решение по казуса. Ако се докаже плагиатство, д-р Петър Илиев веднъж може да се раздели с академичния си пост, и второ - с адвокатските права, твърдят юристи. Плагиатството е и престъпление от частен характер по чл. 173 от Наказателния кодекс, напомнят те.
Случаят остава отворен, като се чакат още подробности по него. “В момента подготвяме втора част разкрития, които ще споделим”, обясниха пред “Труд” юристите от “Правна лудост”. Те са готови да дадат още доказателства за всеки заинтересован, така че Етичната комисия в СУ да вземе справедливо решение по казуса, а при нужда ще се задвижи и подаването на още сигнали, разкриха те пред “Труд”.
АБВ пита външно министерство:
Какво работи почетният консул на Барбадос у нас?
Премиер - не, министър - да
Канцеларията на почетния консул на Барбадос се намира на ул. “Георги Раковски” 132 в София, сочи справка в сайта на МВнР.
ИТН отрече да е обсъждала номинацията на Петър Илиев за премиер, но името на адвоката се появи отново като номинация за вътрешен министър. Преди това, в проектокабинета с премиер Николай Василев, който Слави Трифонов обяви на 12 юли, той бе предложен за правосъден министър.
Досега ИТН предпочита да не коментира по същество информациите за плагиатство, свързани с техния човек. “Който има желание и доказателства, че има подобно плагиатство, нека го каже публично. И понеже това не е така, г-н Илиев ще чака всеки, който твърди нещо невярно за него, с усмивка и удоволствие в българския съд”, каза Филип Станев от ИТН в сряда.
А от партия АБВ изпратиха въпроси до МВнР относно почетното консулство и консула на държавата Барбадос у нас - пост, който междувременно заема Петър Илиев. От формацията на Румен Петков питат кога е разкрито почетното консулство, какъв е резултатът от дейността на почетния консул за двустранните ни отношения с Барбадос и с какви привилегии се ползва той.