Как да избегнем грешки при спазването им
Специално за “Труд” д-р Людмила Емилова представя своята поредица на дълголетието. Тя е лекар с три специалности - вътрешни болести, кардиология и ревматология и здравен мениджмънт. След като изпитва системата за лечение с плодове, чай и мед върху себе си и успява да се спаси от много тежки болести, решава, че ще се довери на природосъобразната медицина. Насърчава я създателката на метода Лидия Ковачева. През 1993 г. д-р Емилова открива медицинския си център за безлекарствено лечение, през който са преминали над 47 000 пациенти от цял свят. Мнозина са се спасили от шаблонно дефинираните от официалната медицина като нелечими заболявания и като бонус са стопили килограми, при това с траен ефект. През 1997 г. д-р Емилова става единственият български член на Лекарската асоциация към Обществото за натурална хигиена на САЩ.
Погледнато чисто исторически, всички големи религиозни течения, издържали теста на времето, независимо от противоположните им понякога предписания за верния път към Бог, имат едно смайващо сходство - при всички тях присъства практиката на периодично въздържание. И при всички строгият пост се възприема като средство за овладяване на низките страсти у човек и начин за постигане на духовно извисяване.
В християнството постите са важна част при практикуването на тази така популярна религия. Нещо повече - в православното християнство дните, отредени за пости, достигат почти две трети от годината.
Коледните и сегашните Великденски пости са най-дългите. В днешно време повече хора се съобразяват с тези периоди, разбира се често водени от различна мотивация, подкрепящи растящата тенденция. Във все повече заведения, стремящи се към осигуряване на повече клиентела, се предлага постно меню.
За съжаление в нашия медицински център често чуваме фразата " Постих и напълнях!”. Мнозина стават жертва на грешни представи, свързани с постенето. След това несправедливо обвиняват храненето на растителна основа за сполетелите ги беди. Както по-рано казахме, постите са време за обуздаване на низките ни страсти, на хедонистичните ни подбуди, на зависимостта от външни стимули, често отдалечаващи ни от по-висшето Аз. При “напълнелите” хора най-често се случва следното: просто изключват всички животински храни от менюто си и смятат, че това е достатъчно. Свикнали с ежедневна консумация на свръховкусени и мазни храни, често в полуфабрикатна форма, сега постната храна не им се струва достатъчно насищаща.
Нека си кажем истината. Повечето от нас вече отдавна не се хранят, водени от чувството на глад. Повечето го правят от стремеж към удоволствие. Опитвайки се да преминат към по-простичка храна, вкусовите рецептори спират да “крещят” толкова силно на мозъка, стимулирани от рафинираните растителни в комбинация с животински храни, част от всекидневното ни меню. И какво се случва? Неусетно бутилката с олиото в кухнята започва да свършва бързо. Посягаме към солницата и захарницата, както никога досега. Изпитваме постоянно чувство на глад, което не овладяваме, въпреки колосалните количества погълнати калории. Все нещо ни липсва.
Някои хора си приготвят цяла тава мазен тиквеник и се заблуждават, че постят. Всъщност се опитват да заместят стария начин на хранене с нещо подобно, само че приготвено изцяло с растителни продукти. Но да си припомним една стара поговорка - здрав дух в здраво тяло! Може би това е и причината винаги периодите на въздържание да имат отношение към хранителния режим.
Да се храниш постно, означава да оставиш вкусовите си рецептори на мира, за да могат пак да усетят естествените природни вкусове. Да пречистиш физически задръстеното от токсични остатъци тяло. Да дадеш своеобразен рестарт на метаболизма си. Да оставиш вътрешните си органи да работят спокойно. Най-общо казано, да спреш да използваш тялото си само за наслади чрез прекаляване и да осъзнаеш, че то е най-добрият инструмент, който някога си имал и ще имаш. Него не можеш да смениш, като просто си купиш ново.
Много лесен начин за здравословно хранене по време на пост, дори и без да е необходимо прочитането на стотици книги на здравна тематика, е включването на петте групи основни групи цялостни непреработени растителни храни в менюто ни - плодове, зеленчуци, зърнени, бобови и ядки (включително и семена) и изключването на животинските продукти, както на екстрахираните мазнини, бялото брашно и захарта. За някои това би било истинско предизвикателство, но резултатът напълно си заслужава. Понеже настъпващият период не изобилства от сезонни плодове, можем да използваме и сушени или замразени. Важно е разнообразието! Същото се отнася и за зеленчуците, и добрата новина тук е, че периодът, в който трябва “да се хванем за зелено” настъпва. Квасният пълнозърнест хляб може да присъства често на трапезата. Комбинирането му с бобови растения и ядки със сигурност няма да доведе до напълняване. Тогава чувството за ситост се превръща във верен спътник.
Може да кажете “Чао” на лошите си хранителни навици, когато токсичният глад изчезне. Какво е токсичен глад ли? Ами всеки път, когато някой продължава да се тъпче, независимо че отдавна е приел необходимите му калории. При храненето с богати на фибри продукти това е невъзможно. Пробвайте се да изядете цяла тенджера с боб! Едва ли ще успеете. Фибрите, съдържащи се в него, няма да ви позволят.
Важен момент, както казахме, при постенето е храненето с разнообразни продукти. Пресните сурови растения са много ценни. Лесен начин за отглеждане на зелен лук в домашни условия например е, като потопим корените на луковица стар кромид в буркан с вода и изчакаме няколко дни чудото да стане. Друг начин е с арпаджик в сандъче с качествена почва. Така можем да постъпим и с ароматните подправки. Всеки може дори в тесен апартамент да си осигури наличието на домашна градинка. Удовлетворението и ползите за здравето от продукцията си заслужават усилията, а те, повярвайте ни, не са много. Ако имате малчугани в семейството, включете ги в процеса. По- ценен час по биология едва ли ще имат!
Съавтор на статията на д-р Емилова е Веселин Станков
Той е завършил Биологическия факултет на СУ “Кл. Охридски”, специалност екология и следдипломен курс нутрициология пак там. Работил в Асоциацията на био търговците, Дружеството за защита на птиците и други екологични проекти. Един от създателите на първия изцяло веган ресторант в София. От 2014 г. е лектор-консултант в екипа на д-р Емилова.
Рецепта на консултант сътрудник Веселин Станков
Пиперкова топеница
Продукти за 5 порции:
Продукти:
5 бр. печени белени
червени чушки
(може и замразени),
200 г. сурови орехи,
1/2 изцеден лимон,
2 бр. скилидки стар или 1 бр. едър стрък пресен чесън,
кимион, черен пипер и морска сол на вкус (не прекалявайте),
3-4 стръка магданоз за поръсване
Приготовление:
Продуктите се разбиват добре с пасатор. Полученият ароматен плътен дип се наръсва с наситнения магданоз.