Съдът върна делото срещу двамата полицаи, свързани с катастрофата на Околовръстното

Софийският градски съд връща на прокуратурата делото срещу двамата полицаи, обвинени, че са ескортирали Димитър Любенов преди фаталната катастрофа на Околовръстното шосе, предава БТВ. 

Припомняме, че катастрофата на Околовръстното шосе стана в края на септември. Тогава френски гражданин загина, а съпругата му беше тежко ранена. Шофьорът на мощния спортен автомобил, причинил катастрофата е 39-годишният Димитър Любенов.

Зад волана той е седнал пиян и дрогиран, показаха тогава тестовете. Като в момента на сблъсъка той е карал със 175 км/час при разрешени 80 км/час. По данни на разследващите, двамата полицаи са взели от Любенов подкуп от 200 лева, за да го ескортират те.

Съдът е констатирал нарушение във внесения обвинителен акт.  От държавното обвинение твърдят,  че единият униформен Г. М. е приел предложение за облага, като не е изпълнил служебните си задължения и не е докладвал, че Любенов шофира след употребата на алкохол.

Според съдът обаче формулираното обвинение е в противоречие със „заявените факти и обстоятелства, в обстоятелствената част на обвинителния акт, където са направени твърдения за извършени действия“.

„Налице, е противоречие в така заявеното фактическо обвинение и правно такова.“, пише още в мотивите си Софийският градски съд.

Освен това според съда има и неяснота по въпроса, свързан с твърдението, че подсъдимият е приел предложение за облага „за да извърши друго престъпление, във връзка със службата си“. И още – и за двамата обвиняеми – Г. М. и Л. Г. се твърди,  че в съучастие, като съизвършители, не са изпълнили служебните си задължения.

„Твърди се, от обвинението, че посочените действия са с цел, да се набави имотна облага на подсъдимия М. - да бъде „почерпен“ с 200 лева и от деянието се сочи, че са настъпили значителни вредни последици“, пише в мотивите си съдът.
Още един свидетел на катастрофата на Околовръстното: Полицайката се смееше с извършителя
Вчера стана ясно, че са възможни още обвинения по случая

„Същественото, което се съдържа и се приема като пропуск в обвинителната теза, е отсъствието на твърдения, от страна на обвинителната власт, а именно - конкретизация кога, е следвало да бъдат предприети твърдените действия, от които подсъдимите са се въздържали и са бездействали.“

Конкретно за полицайката съдът констатира, че „изложението на фактите в обстоятелствената част спрямо нея, е изключително пестеливо и то се свежда до две изречения, в които поведението ѝ, е фиксирано чрез повторение на извършените от подсъдимия М. действия.“

Така делото се връща на прокуратурата. А през този период двамата униформени са с мярка за неотклонение – подписка.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"