Съдът във Филаделфия разреши на Илон Мъск да продължи със схемата за раздаване на пари, описана като лотария.
Окръжният прокурор на Филаделфия (DA) Лари Краснър обвини Мъск в нарушаване на законите за лотарията на Пенсилвания. Въпреки това, съдията от Общия съд на окръг Филаделфия Анджело Фолиета отхвърли искането на прокуратурата за прекратяване на раздаването на пари, като установи, че не е имало „лотарийна измама“, тъй като всъщност никога не е имало лотария.
По време на изслушване организацията на Илон Мъск призна, че победителите в неговата инициатива са избрани от него, което областният прокурор на Филаделфия нарече „политически маркетинг, маскиран като лотария“.
Милиардерът, основател на Tesla и собственик на X, организира томбола, предназначена да раздава по 1 милион долара всеки ден сред гласоподавателите в колебаещите се щати, които подписват петицията на неговата комисия за политически действия.
Повече от милион души от седемте щата – Аризона, Джорджия, Мичиган, Невада, Северна Каролина, Пенсилвания и Уисконсин – участваха в лотарията, като подписаха петиция в подкрепа на правото на свобода на словото и на носенето на оръжие: първите две поправки на САЩ конституция.
„Ще даваме по 1 млн. долара на случаен принцип на хората, които са подписали петицията всеки ден от сега до изборите“, каза Мъск по време на предизборната кампания на Доналд Тръмп.
От самото начало раздаването на пари породи съмнения относно легитимността му, тъй като всеки победител присъстваше на митингите, където Мъск разпределяше средствата.
По време на изслушването Крис Йънг, касиер на America PAC – комитета за политически действия на Илон Мъск, който подкрепя Тръмп – каза, че победителите никога не са избирани на случаен принцип. Той разкри, че е знаел предварително кои ще бъдат получателите и че победителите са знаели, че ще бъдат извикани на сцената на събитията на Мъск, но не са знаели, че ще спечелят наградата.
Крис Гобер, адвокат на Републиканската партия, каза, че получателите са избрани въз основа на техните лични истории и са подписали договор с America PAC, който също изисква от тях да подпишат споразумение за неразкриване. Той добави, че крайните получатели – в понеделник и вторник – ще бъдат в Аризона и Мичиган и няма да повлияят на изборите в Пенсилвания.
Пенсилвания остава решаващ щат на бойното поле с 19 електорални гласа, а Тръмп и Харис многократно са посещавали щата.
Краснър каза, че все още може да обмисли наказателни обвинения, тъй като той отговаря за надзора както на лотариите, така и на почтеността на изборите.
Това е част от гражданско дело, заведено от Краснър, обвиняващо PAC на Мъск в нарушаване на държавния изборен закон и не е единственото действие срещу лотарията на милиардера.
Министерството на правосъдието на САЩ също разследва дали „лотарията“ нарушава националния изборен закон, тъй като е незаконно да се плаща на хората да гласуват или да се регистрират за гласуване.
Въпреки че нито Тръмп, нито American PAC плащат директно на гласоподавателите, петицията, която трябва да бъде подписана, за да участва даден избирател в томболата, изисква участниците да бъдат регистрирани, за да гласуват.
Това не е първият път, когато PAC на Мъск предлага финансови стимули. Преди това Мъск обяви на X, че ще плати на хората $100 (около €92) за препращане на регистрирани гласоподаватели и за подписване на петицията.