„Телеграм“ - новото виртуално бойно поле

Във войната в Украйна

Eдновременно e социална мрежа и приложение за съобщения

Не е ясно доколко е сигурно


През последните години все повече хората търсят през Twitter и Facebook актуалните световни новини, но във войната в Украйна единствената информационна мрежа, която има значение, се оказа Telegram.

Основана през 2013 г. от руснака Павел Дуров, смятан за руския Марк Зукърбърг, платформата за съобщения набира все повече популярност с това, че играе централна роля в конфликта от самото начало. Telegram влияе както като средство за държавна пропаганда и дезинформация, така и като източник на новини за обикновените руснаци и украинци.

Компанията успява да преодолее опита на руския телекомуникационен регулатор Роскомнадзор да блокира приложението през 2018 г. По време на парламентарните избори в Русия през 2021 г. Telegram забранява съдържание и канали, предлагащи услуги за кампанията, включително за опозиционния лидер Алексей Навални. 

На 28 февруари Дуров разкри, че обмисля ограничаване на платформата си в Украйна и Русия. Според него Telegram „все повече се превръща в източник на непроверена информация“. Той призова потребителите от Русия и Украйна да бъдат подозрителни към всяка информация, която изтича в платформата, и отбеляза, че не иска Telegram да се използва за влошаване на конфликти. Но се случва точно това.

Руското посолство в България препоръча няколко телеграм канала за опровергаване на фалшивите новини за събитията в Украйна – Войнасфейками, Майор и Генерал, РОКОТ Z, Кладбище фейков, Сolonelcassad, Операция Z: Военкоры Русской Весны, СИЛОВИКИ, Неофициальный БеZсоноV, МИРОVАЯ Z, Юрий Ткачёв и Рыбарь. 

За украинците най-обективно събитията се представят от Nexta - беларуска медия, която се разпространява предимно в Telegram и YouTube и се превърна в един от най-големите телеграм канали. На полето на военните действия Telegram се оказва спасителен за мнозина в Украйна – получават най-ранни предупреждения за въздушни нападения, карти на най-близките бомбоубежища и т.н.

Дуров уверява украинските потребители, че техните данни са в безопасност и повече от 70 процента от хората в страната ползват приложението му, но това може да се окаже рисковано. Telegram се рекламира на пазара като криптирано и фокусирано върху поверителността. Но това е едновременно социална мрежа и приложение за съобщения, повечето чатове се съхраняват чрез облачни сървъри и експертите се съмняват колко сигурно е всъщност. 

Основателят на конкурентната платформа Signal Мокси Марлинспайк преупреди, че Telegram по подразбиране е облачна база данни с чисто текстово копие на всяко съобщение, което всеки някога е изпращал или получавал. И въпреки, че самият Дуров пренебрегва тези твърдения, бивш негов служител е съгласен с Марлинспайк.

Според него не можем да изключим възможността украинците (както и останалите потребители) да използват Telegram за удобство, погрешно вярвайки, че е надеждно и сигурно, а техните данни могат да бъдат достъпни за служители на Telegram и предадени на трета страна. Факт е, че създаването на фалшиво чувство за сигурност около комуникациите, които всъщност не са напълно защитени, може да насърчи хората да разкриват силно чувствителна информация, която иначе биха насочили по други канали.

Междувременно руската инвазия в Украйна налага бързи промени в достъпа на хората до онлайн услугите и защитата, която те предлагат, поставяйки началото на следващия етап от дългата поредица от политически дебати относно достъпа до защитени комуникационни технологии, известни като „крипто войни“. 

Този дебат вече се разраства от корпоративните действия, посрещнати от руските репресии срещу дигиталните права, включително решението на Meta да пусне по-сигурна функция за незабавни съобщения в Instagram в Русия и Украйна, решението на Twitter да стартира начин за достъп до услугите им чрез инструмента за скриване на уеб трафика и усилията на Telegram да се ориентира в сложен и постоянно променящ се политически пейзаж. Тези действия принуждават украинци и руснаци да воюват не само физически, но и налагат дезинформация за това как да комуникират сигурно в критичен момент.

Telegram и Signal получават огромен ръст на потребителите през януари 2021 г., когато WhatsApp актуализира своята политика за поверителност, за да позволи на приложението да споделя определени потребителски данни с компанията-майка Meta. Изтеглянията на WhatsApp са паднали с повече от 2 милиона за едноседмичен период в началото на миналата година, според данни от Sensor Tower. Signal от своя страна отбеляза 17,8 милиона нови изтегляния през последната седмица, а Telegram получи 15,7 милиона изтегляния, надминавайки 500 милиона активни потребители в световен мащаб, въпреки предупрежденията, че не е толкова сигурно приложение, колкото мисли обществото.

Дори и след множеството съмнения на експерти за поверителността, Telegram си остава приложението, което потребителите избират, що се отнася до получаване на информация относно конфликта в Украйна.

Подмяна

„Росграм“ вместо „Инстаграм“

След като достъпът до „Инстаграм“ беше спрян в Русия, руснаците се принудиха да намерят алтернатива и на това приложение. Руски технологични предприемачи представят изцяло нова услуга, подобна на „Инстаграм“, която ще носи името „Росграм“. Тя ще стартира на 28 март, но ще има допълнителни функции, като финансиране на благотворителни кампании и други с платен достъп за специално съдържание. Според хора, участващи в проекта, идеята вече е била готова и са очаквали подходящия момент. Руският държавен комуникационен регулатор Роскомнадзор блокира достъпа до „Инстаграм“, след като от „Мета“ заявиха, че ще позволят на потребителите на социални медии в Украйна да публикуват съобщения, които призовават за „смърт на руските нашественици“. Руснаците работят от няколко месеца по създаването на свои социални мрежи, които да са алтернативи на световните.

TRUD_VERSION_AMP:1//
Публикувано от Михаела Поповска

Този уебсайт използва "бисквитки"