Томас Бах - Олимпийският бос

Томас Бах, президент на МОК, вече втори мандат ръководи най-влиятелна  спортна организация в света. И в Деня на българския спорт – 17 май е специален гост на честванията по случай 100-годишния юбилей на Българския олимпийски комитет (БОК). Германецът за втори път е у нас. Неговата политика -да бъде близо до спортистите, да съпреживява с тях радости и несгоди е продиктувана и от философията му. Самият той е бивш фехтовач, преминава през всичките етапи на професионалния спорт, за да достигне до световния и олимпийски връх. А от 2013-а ръководи и най-голямата спортна организация в света, която за това време преживя допинг скандали, пандемия, както и трусове от военни действия.

„Ако не беше бойкотът на западните страни на олимпиадата в Москва 80, аз нямаше да стана член на МОК“, признава Томас Бах, настоящ президент на организацията.

Тогава германският фехтовач се подготвя за игрите, както и всички спортисти, но заради влизането на съветските войски в Афганистан, много западни страни, включително и  тогавашната  Федерална република Германия, бойкотират форума. Разочарован от събитията Бах прекратява спортната си кариера, за да се фокусира върху управленската.

„Спортът се бе превърнал в играчка на политиците – продължава той. - И за да се противопоставя на тази политизация , си поставих за цел да вляза в ръководните органи на олимпийското движение.“

Така още на следващата година, 1981-а германецът става един от инициаторите за създаването на Комисията на спортистите към МОК. Десет години по-късно е избран за член на МОК, когато е на 37 г. Германецът бързо се издига в йерархията, става член на Изпълкома на МОК, после вицепрезидент, а от 11 години е неин ръководител.

Преди да бъде избран за президент на МОК, той е шеф на Германския олимпийски комитет. В биографията му обаче личи една интересна случка, когато в ролята си на вицепрезидент на МОК се среща с немски ученици. Децата му поставят “задача” да подреди на магнитна дъска по цветове петте преплетени кръга на МОК, символизиращи петте континента. Тук Бах се оказва неподготвен, обърква цветовете... Но днес вече е безупречен по олимпийските въпроси.

Още преди да стигне високите етажи на властта олимпиец №1 си изгражда кариера на една от най-влиятелните личности в спорта.

През 1976 г. Бах е в състава на Германия, който носи първо олимпийско злато за страната си в отборната надпревара от игрите в Мюнхен. А година по-късно същият тим покорява и световния връх в Буенос Айрес. Финалът е белязан с любопитна случка. В хотела на германците има бомбена заплаха. Състезателите прекарват нощта навън и не мигват. Резонно започват катастрофално срещу италианците – губят с 1:7, когато в битката се включва Бах. Резултатът е изравнен 8:8 и следва крайният успех.

По образования президентът на МОК е юрист. Владеенето на 3 езика – френски, английски и руски му помага много да се утвърди на ключови позиции. В годините е работил за „Адидас“ и за „Сименс“, бил е съветник на различни строителни, инвестиционни компании. А също е ръководил Апелативния съд на Спортния арбитраж в Лозана. Утвърждава се като добър медиатор и силен играч на „тихия фронт“.

„Бах винаги е бил умен тактик – казва лекоатлетката Силвия Шенк, участничка на олимпиадата Мюнхен 76. - Той е привърженик на реалната политика.“

Германецът се утвърждава и като далновиден ръководител. Успя да запази олимпийските игри в Токио 2020, които заради пандемията станаха факт година по-късно, през 2021-а. А бяха застрашени от отмяна. Освен това, според списание „Шпигел“, отлагането на токийската олимпиада е донесла в хазната на МОК около 4 милиарда долара.

Бах се справи и с обществения натиск руските спортисти да бъдат изхвърлени от олимпиадата в Рио 2016 заради множеството допинг скандали. Така изпълкомът  на МОК, ръководен от германеца, взима компромисно решение, и на иглите са допуснати близо 300 представители на „Сборная“.

Сега Бах има мисия да направи всичко възможно да не бъдат разрушени съдбите на стотици руски и беларуски спортисти. Преди година олимпиец №1 препоръча  международните федерации да изключат тези състезатели от своите първенства заради инвазията в Украйна, но сега призова те да бъдат върнати и да се състезават наравно с останалите на олимпийските игри Париж '24.

А дали ще успее и с тази мисия, ще стане известно догодина. „Спортът е котва на стабилността, която може да донесе мир на света-“, каза Бах.

 

Държи на спортистите

За Томас Бах спортистите винаги са на първо място, защото самият той е бивш състезател, първият олимпийски шампион, президент на МОК. И това си личи по поведението му. По време на олимпиади винаги проверява лично как са настанени състезателите, къде се хранят, имат ли някакви проблеми. Мисленето му е като на спортистите и много държи на тях. Затова сега се опитва да реши и казуса с участието на руските и беларуски спортисти. Така че да няма дискриминация, да няма противоречие с Олимпийската харта и всички да имат шанс да участват на игрите Париж 2024. Мога само да адмирирам такава политика.

Стефка Костадинова, председател на БОК

 

Умело се справя с предизвикателства

Това, че излиза от средите на спортистите, е много голям плюс, защото взима тяхната страна. Същевременно умело се справя и със съвременните предизвикателства, за да може спортът да е финансово независим. С него се познаваме още от състезателните ни години, бяхме и в първата комисия на спортистите към МОК. Не мисля, че се е променил оттогава досега като светоусещане. Лично аз съм преживяла два бойкота на олимпийски игри. А от това страдат само спортистите, никой друг. Радвам се, че той прави всичко възможно политиката да не нарани ничия съдба. Той умее да убеждава хората, затова му помага и адвокатския опит. И най-важното е има търпение да изчака да дойде точния момент.

Светла Оцетова, олимпийска шампионка, технически директор на Международната федерация по гребане

 

Обедини усилията на много страни

Под неговото ръководство МОК съумя обедини усилията на много различни страни и да отбележи съществен напредък на олимпийското движение като цяло. А от началото на пандемията беше свършена и много работа в борбата срещу нея. Благодарни сме за активната подкрепа и необходимите препоръки при организацията на зимните олимпийски игри в Пекин.

Си Дзинпин, президент на Китай, преди зимните олимпийски игри в Пекин

Прави първа копка в Пловдив

При първото си посещение у нас през 2018-а Томас Бах направи символична първа копка на втория гребен канал в Пловдив. Тогава страната ни е домакин на 3 световни първенства, включително и на това по гребане. Оттогава обаче стартът на втория воден канал така и не е започнал заради екологични претенции. Олимпиец №1 направи и прогноза, че България има всички условия един ден да бъде домакин на зимни младежки олимпийски игри.

Бах е третият президент на МОК, след Хуан Антонио Самаранч и Жак Рох, който е удостоен с почетното звание „Доктор Хонорис Кауза“ на Националната спортна академия.

TRUD_VERSION_AMP:1//
Публикувано от Красимира Станкова

Този уебсайт използва "бисквитки"