Торба пари останали от европредседателството

38 812 141 лв. не са изхарчени от отпуснатите 108 097 604 лв.

Окончателната сметка – до края на годината

69 285 463 лв. са изхарчени за българското председателство на Съвета на Европейския съюз до 30 юни 2018 г. от отпуснатите 108 097 604 лв. Това показва справка на финансовото министерство, изготвена по искане на ресорния министър Лиляна Павлова. Информацията беше оповестена в писмен отговор на въпрос от парламентарния контрол на депутата от БСП Иван Ченчев.

Сумата представлява 64,1% от гласуваните с четири постановления на Министерския съвет средства. Отделно 45 млн. лв. е глътнал ремонтът на НДК (виж другия текст), като тези пари бяха отпуснати с други две постановления на кабинета.

Изразходваните от администрацията и от НДК общо над 114 млн. лв. не са окончателната сметка. “Част от ведомствата все още не са приключили с отчитането на дейността си за настоящата година, предвид че събитията от календара на Председателството продължават и през втората половина на 2018 г.”, обяснява министър Павлова. “До края на годината справката предстои да бъде актуализирана”, уверява тя.

32 висши ведомства и 10 отделни администрации в техния състав са били финансирани за свои дейности във връзка с председателството. Одобрени са били проекти и на 93 общини (виж другия текст).

Най-крупната сума е за новата пленарна зала на Народното събрание в бившия Партиен дом, която не послужи по никакъв начин за форумите, защото още не е завършена. За строителството й са заделени 24 млн. лв. и до 30 юни са похарчени близо 10. Отделно са предвидени 1,2 млн. за оборудване, чието изразходване до средата на годината не е започнало.

Министерският съвет и негови структури са изхарчили близо 10 млн. лв., министерството за европредседателството – близо 11 млн. лв., МВР - над 10 млн. лв., МВнР – 8,5 млн. лв. Транспортното министерство е изразходвало до стотинка дадените му 2 169 658 лв. - основно за командировки, за правителствения Авиоотряд 28 и ВИП-а на Летище София.

Техниката за разпространяване на картина и звук от събитията, купена и наета от БНТ, е коствала над 7 млн. лв.

Отделно са направени и други разходи извън дадените целево пари. “Средствата, изразходвани за сметка на бюджетите на съответните разпоредители, не се включват в приложената справка”, уточнява Лиляна Павлова.

Опознай Европа в общината

93 общини с пари за футбол, хлопки и млади фермери

Местните власти са имали по 3000 лева на събитие, някои не успели да ги усвоят

Общо 93 общини е трябвало да получат по 3000 лева за проекти, свързани с европредседателството. Част от местните власти обаче не са успели да усвоят средствата и да отчетат събитията и парите не са стигнали до тях. Така според справката проекти като “Хиляди кукерски хлопки за Българското председателство” на община Тунджа и “Щастливи в Европа” на община Лом не са били осъществени.

За сметка на това други местни власти са се справили по-успешно. В Кула например са осъществили успешно събитието “Път сред звездите – 10 години членство в ЕС”. В община Бяла са дали само 220 лева вместо предвидените 3000 лв. за организиране на Великденски турнир по футбол на малки вратички. Максималните разходи е отчела община Белене с прокета си “Опознай Европа - седмица на Европа 2018 в община Белово”. Всички средства са разходвали и от община Тетевен за проекта “Младите фермери – възродители на българското село”. Проектът е имал за цел “да обхване младежи от 15 до 29 г. от община Тетевен, както и млади хора от областите Ловеч, Плевен, Габрово и Търговище, обединени в Регионална младежка мрежа”. За младите фермери е заснет филм, проведен е и дискусионен форум “за ролята на ЕС за развитие на българското земеделие и участието на младите хора в този процес”.

За голяма част от проведените събития информация в интернет има единствено в съобщенията за решения на кабинета да отпусне средствата за съпътстващата програма на европредседателството.

 

Ремонти лъскаха НДК за 45 млн. лева

Комисия прие доклад след скандали и съмнения за нарушения

Около 45 млн. лева излезе ремонтът на НДК за европредседателството ни. Основната точка в София за срещите на европейските лидери обаче даде повод за поредица от скандали, смяна на директора на НДК и инфарктни моменти със сроковете на обществените поръчки, заради които ремонтът приключи буквално часове преди официалния старт на председателството. На 18 декември миналата година репортерите обиколиха реновираните зали, които 6 месеца посрещаха с ново осветление и настилки гостите от ЕС.

В парламента бе създадена дори Временна комисия за установяване на факти и обстоятелства при разходване на средства, предоставени целево на НДК за подготовка на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз. А докладът й бе приет с доста въпросителни.

По време на дискусията в народното събрание министърът на културата Боил Банов заяви, че “разрешението за сключване на 50 процента допълнителни договори по строително-монтажните работи и по другия договор за техниката се прави по времето на г-жа Деница Златева (член на ИБ на БСП, вицепремиер в служебното правителство, б.р.). “4 милиона разходи, които не са по строително-монтажни работи, а по други дейности, отново са по времето на Деница Златева – изготвено предложение от работна комисия да бъдат признати като част от строителните дейности. Това са фактите. Дали са съвпадения, случайно или не, но са факти”, посочва Банов. Докладът на Временната комисия завърши с притеснителна констатация: “налице са съмнения за извършени нарушения, но по този въпрос следва да се произнесат съответните компетентни органи. Народното събрание по Конституция е законодателен, а не разследващ орган”.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Ясен Люцканов

Този уебсайт използва "бисквитки"