Тръмп налага мита на стоки от Китай, Канада и Мексико (обзор)

Републиканецът с крути мерки срещу фентанила

Никой не печели от търговска война, казва Пекин

US компании масово отменят ЛГБТ политики

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че ще наложи високи вносни мита на всички стоки от Мексико и Канада, както и допълнителни мита на стоки от Китай, щом се завърне в Белия дом, предаде ДПА.

В социалната си мрежа “Трут Соушъл” Тръмп написа, че ще подпише изпълнителна заповед в тази насока заради неспирния поток на наркотици и мигранти през американската граница.

“Както всички знаят, хиляди хора навлизат в САЩ през Мексико и Канада, довеждайки престъпността и наркотиците в страната до невиждани нива. В момента идва многохиляден керван от Мексико, който изглежда ще премине необезпокоявано през отворената ни граница.

На 20 януари сред многото други първи изпълнителни заповеди ще подпиша необходимите документи за облагане на Мексико и Канада с 25 процента мито за всички стоки, влизащи в САЩ”, написа Тръмп и добави, че митата ще действат, “докато наркотиците, особено фентанилът, и нелегалните мигранти не спрат да наводняват нашата страна”.

Републиканецът добави, че и Мексико, и Канада имат абсолютното право и власт лесно да разрешат този дълго тлеещ проблем. “С настоящото изискваме те да използват тази власт, а докато не го направят, е време да платят много висока цена!”, посочва Тръмп.

В последващо съобщение той каза също, че “ще наложи на Китай допълнително мито от 10 процента над сегашните мита за всички стоки, влизащи в САЩ”, изтъквайки нежеланието на Пекин да прекрати доставките на фентанил в Северна Америка, по-специално в Мексико.

Нито САЩ, нито Китай ще спечелят от една търговска война, посочи в отговор говорителят на китайското посолство във Вашингтон Лю Пънгуей, добавяйки, че според Пекин американско-китайското икономическо сътрудничество е от изгода и за двете страни.

Китайският посланик в Австралия Сяо Цян пък коментира, че търговската политика на САЩ към Китай и други държави ще окаже влияние и върху отношенията между Канбера и Пекин.

Канада от своя страна напомни, че тя е “от съществено значение за доставките на енергийни ресурси” за САЩ.

“Отношенията ни са балансирани и взаимноизгодни, особено за американските работници”, каза в изявление канадският вицепремиер Кристия Фрийланд и добави, че Отава ще продължи “да обсъжда тези въпроси с новото правителство” на САЩ.
Източник от канадското правителство съобщи, че Тръмп и канадският премиер Джъстин Трюдо са провели “добър разговор”, но не даде повече подробности за съдържанието му.

Междувременно американската верига магазини “Уолмарт” обяви, че планира да отмени програмите си за разнообразие, равенство и включване (DEI) на хора с различен расов произход, равенство между мъжете и жените и др. Те се прилагат и спрямо доставчици и търсещи финансиране от търговския гигант. От фирмите, доставящи стоки и услуги, няма да се изискват данни за демографския профил на служителите им. Самата компанията, която е с над 10 500 обекта по света, ще намали обучението за равенство, участието в класации на защитници на ЛГБТ права и ще ревизира подкрепата си за прайд и подобни събития.

Това е поредната компания, след “Форд” и “Харли Дейвидсън”, реагираща под натиска на консервативни групи, получили нова енергия от победата на Доналд Тръмп, коментира АП.

TRUD_VERSION_AMP:1//
Публикувано от Труд news

Този уебсайт използва "бисквитки"