Тръмп отново поиска Гренландия

Тръмп обяви, че САЩ трябва да установят контрол над Гренландия, която сега е територия на Дания. 

Избраният за президент на САЩ написа това в социалната си мрежа  Truth Social, номинирайки съоснователя на PayPal и фонда за рисков капитал Founders Fund Кен Хауъри за посланик в Дания.

В поста си Тръмп подчертава, че собствеността върху най-големия остров на планетата е „абсолютна необходимост“ за Съединените щати „за националната сигурност и свободата в целия свят“ и добави, че Хауъри "ще свърши отлична работа, представлявайки интересите на САЩ".

„За целите на националната сигурност и свободата по света Съединените американски щати смятат, че собствеността и контрола над Гренландия са абсолютна необходимост“, написа Тръмп.

Отговорът: "Не сме за продан"

"Гренландия не се продава", заяви премиерът на острова Мути Егеде в отговор на коментара на Тръмп. „Гренландия е наша. Ние не се продаваме и никога няма да сме за продан. Не бива да губим дългата си борба за свобода“, се казва в изявление на Егеде.

Дискусиите по въпроса започнаха през 2019 г., когато Тръмп предложи да купи Гренландия, но датски официални лица бяха категорични, че автономната територия не е за продан. В отговор Тръмп отмени държавно посещение в скандинавската страна.

В последните дни Тръмп предложи Канада да стане „51-вият американски щат“ и заплаши през уикенда да възстанови контрола на САЩ над Панамския канал и обвини Панама, че е въвела прекалено високи тарифи за преминаване през него. Това предизвика остра критика от страна на панамския президент Хосе Раул Мулино.

Гренландия, където се намира военновъздушната база „Питуфик“, е от стратегическо значение за въоръжените сили на САЩ и тяхната система за ранно предупреждение за балистични ракети, тъй като най-краткият път от Европа до Северна Америка преминава над острова.

САЩ на няколко пъти от 1867 г. обмисляха или се опитваха да купят острова. Територията осигурява пряк достъп до Арктика, където днес тече надпревара между различни нации за контрол върху ресурсите и морските пътища.

През последните години Русия се опитва да претендира за територии до изключителната икономическа зона на Гренландия.
Природните ресурси на острова включват злато, сребро, мед и уран и се смята, че във водите около него има значителни залежи на петрол.

От 2009 година Гренландия има правото да обяви независимост от Дания. Островът с население от около 56 000 души разчита на големи ежегодни трансфери на бюджетни средства от Копенхаген и засега се въздържа да го направи.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"