Турция печели почти милиарди от сериали

Поредиците се продават успешно в над 100 страни по света

Глобалната популярност на турските телевизионни драми изтласка южната ни съседка в позицията на водещ износител на поредици. Целият свят ги обича, а цифрите го доказват. Затова Турция реши да се възползва допълнително от тази популярност. Туристите вече имат възможност да посетят локациите, където се снимат любимите им сериали, което допълнително засилва връзката между публиката и местната култура.

„Сякаш сънувах, наистина не можех да повярвам, че изживявам това, което виждам всеки ден в сериалите“, коментира испанската фенка на турските сериали Ракел Греко.

От 2002 г. до сега са продадени повече от 150 заглавия в над 100 страни!

„Стараем се да предадем нашата историческа и културна идентичност. В същото време не се опитваме да го правим като идеологическа пропаганда, а по-скоро се фокусираме върху универсалността на историята. И това оказва влияние по целия свят, “ обяснява продуцентът и сценарист Мехмет Боздаг.

„Когато гледате толкова интензивно и с такова внимание, ставате дълбоко свързани с дадена култура, независимо от страната“, подчертава д-р. Дениз Гурген Аталай, асистент по филми и телевизия от Истанбул.

Богата сценография, красиви пейзажи, дълбоки и емоционални истории... сериалите на турските продуценти са с гаранция за качество, коментират телевизионни анализатори.

„Ние вършим по-добра работа от повечето страни с ресурси. Нашите режисьори, актьори, нашата продукция, всичко, което имаме, напредва много добре от ден на ден“, допълва турският актьор Баръш Бакташ.

Всяка вечер около 400 милиона зрители по света следят турските поредици. В момента най-гледан е "Златно момче", който върви едновременно в Турция, Хърватия, България и Русия. Той приковава пред екраните почти половин милион зрители. Истанбулската търговска камара изчислява, че от износът на турски телевизионни поредици е спечелила 600 милиона долара през 2022 г. Някои анализатори прогнозират, че продажбите им скоро ще достигнат милиарди!

TRUD_VERSION_AMP:2//
Публикувано от Труд news

Този уебсайт използва "бисквитки"