Търговията между Великобритания и ЕС се е свила с една четвърт след Брекзит

Търговията между Европейския съюз и Обединеното кралство е спаднала с почти една четвърт през първите три месеца след Брекзит, показват данни на британската служба за национална статистика. Най-голям спад е регистриран в търговията с Ирландия и Германия, съобщава Euractiv.

Износът за Ирландия е спаднал с 47,3% от декември до януари, като най-голям е спадът в износа на химикали, животни и хранителен сектор. Съгласно споразумението за Брекзит бяха въведени митнически проверки на всички стоки, влизащи в Ирландия от Обединеното кралство.

Вносът от Германия, най-големият търговски партньор на Великобритания сред членовете на ЕС, е спаднал с 30,5%, или 1,7 милиарда лири, за същия период.

Съгласно споразумението за търговия и сътрудничество между Брюксел и Лондон, което влезе в сила на 1 януари, търговията между двете страни е освободена от мита и квоти след излизането на Великобритания от ЕС.

ЕС обаче въведе гранични проверки на износа от Великобритания на 1 януари, докато Лондон реши постепенно да въведе реципрочни мерки до октомври.

Британското статистическо бюро заяви в изявление, че данните са сравними със същото тримесечие на 2018 г., тъй като това е последният период с относително стабилна търговия. От там също така казват, че е трудно да се отделят ефектите от пандемията на коронавируса и излизането от ЕС върху британската и международната търговия.

Британските министри обясняват спада в търговията с въздействието на пандемията и резервите на британските компании в ЕС преди края на преходния период.

През първото тримесечие на 2021 г. общата търговия със страните от ЕС е намаляла с 23,1%, а с държави извън ЕС с 0,8% в сравнение с първото тримесечие на 2018 г.

Най-големият спад в търговията е регистриран през януари, когато износът от Великобритания за ЕС е спаднал с 40,7% в сравнение с декември. Оттогава изглежда, че търговията започна да се възстановява.

През март търговията с ЕС се е увеличила с  1,8 милиарда лири в сравнение с февруари.

Компаниите от много сектори обаче имаха трудности и закъснения поради нови инспекции и бюрократични процедури.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"