Наблюдават скреж по замръзнали дюни
Възможно е да се открият микроби
Наскоро публикувана снимка, направена от Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) на НАСА показва гигантски замръзнали „бобови зърна“. Тези марсиански „бобови зърна“ всъщност са замръзнали пясъчни дюни по време на зимата в Северното полукълбо на планетата. Сателитни изображения могат да помогнат на учените да определят дали някога е имало достатъчно вода на Марс за достатъчно дълго време, която да е поддържала живот.
На снимката, направена през септември 2022 г. и публикувана през декември 2024 г., дюните изглеждат изненадващо неподвижни. Дюните както на Марс, така и на Земята, обикновено се движат, тъй като вятърът вдига песъчинки от едната страна на дюната и ги отлага от другата, правейки пустините да изглеждат като морета на забавен каданс. Дюните на снимката обаче са покрити със слой скреж от въглероден диоксид по време на зимата в Северното полукълбо на Марс. Скрежът спира вятъра да вдига пясък, предотвратявайки движението на дюните до пролетното топене.
Снимките на замръзналите дюни помагат на учените да разберат дали някога е съществувала вода на повърхността на Марс за достатъчно дълго време, за да може животът да еволюира и да оцелее там. Въпреки че скрежът е от въглероден диоксид, а не от вода, той все още може да означава, че в миналото на Марс е имало вода за продължителни периоди.
Количеството въглероден диоксид на Марс варира в зависимост от това как планетата е наклонена спрямо Слънцето. Земята се върти около леко наклонена ос и това ни дава различните сезони. Но аксиалният наклон на Марс се колебае много в течение на милиони години, променяйки драстично сезоните на Червената планета. Когато Марс е наклонен достатъчно, ледът от въглероден диоксид се превръща в газ в голям мащаб - достатъчно, за да даде на цялата планета по-дебела атмосфера. Тази по-дебела атмосфера може да е била достатъчна, за да поддържа течна вода за дълги периоди, пише Live Science.
Изучаването на това как заскрежаването се променя със сезоните може да помогне на учените да разпознаят геоложките образувания. Ако е имало периоди от време, когато климатът е поддържал стабилна течна вода, има голяма вероятност Марс да е поддържал микробен живот - и той дори може все още да се крие някъде.