Доставките на руски петрол за Унгария, една от трите европейски страни, които продължават да получават такива, са блокирани. Това съобщи ръководителят на унгарското външно министерство Петр Сиярто след преговорите с руския външен министър Сергей Лавров във вторник.
Според Сиярто, причината са новите украински санкции срещу Лукойл, който изнася годишно 4 милиона тона петрол за Унгария по договор, сключен през 2019 г.
Затягането на санкциите на Киев през юни практически забрани на "Лукойл" да изпомпва през петролопровода „Дружба“, чийто южен клон минава през територията на Украйна, стана ясно от думите на Сиярто, цитирани от Bloomberg.
„В Украйна възникна правна ситуация, в резултат на която Лукойл вече не доставя в Унгария“, отбеляза министърът. Той добави, че Москва и Будапеща „работят“ за разрешаване на проблема.
Унгария, която задоволява две трети от нуждите си от петрол за сметка на Русия, постигна изключение от петролното ембарго на ЕС, наложено в края на 2022 г. Към началото на тази година, според Финландския център за изследване на енергията и чистия въздух (CREA), Унгария е внасяла руски барели на стойност 184 милиона евро на месец и е била най-големият купувач на руски петрол в Европа.
Освен това по нефтопровода „Дружба“, построен през 60-те години на миналия век за доставки към източноевропейските страни, руски петрол се купува от Словакия и Чехия (съответно за 149 и 104 милиона евро). Доставките по северния клон на тръбата, в посокаю Германия, спряха в началото на 2023 г.