Унгария: Европа изпадна в политическа истерия заради визите за руснаци

Унгария отхвърли като „политическа истерия“ страховете, че новата ѝ схема за разрешение за работа и пребиваване за руски и беларуски граждани е повишила риска за шпионаж в ЕС, предаде АФП.

Европейската народна партия (ЕНП) – най-голямата политическа сила в Европейския парламент (ЕП) - изрази опасения, след като Унгария удължи системата „национална карта“ за граждани от двете държави на фона на войната в Украйна.

Унгарският премиер Виктор Орбан е единственият лидер в ЕС, който запази близки отношения с Кремъл, след като Русия започна пълномащабната си инвазия в съседна Украйна през 2022 г.

„Няма законен проблем или такъв със сигурността по какъвто и да било начин, когато става дума за националната карта. Обаче има… явна политическа истерия, която е създадена от мнозинството в Европейския парламент и определени държави членки“, заяви унгарският министър по въпросите на ЕС Янош Бока.

Преди това тези карти бяха достъпни само за украински и сръбски граждани. Системата „национална карта“ беше разширена до 8 страни, включително Русия и Беларус през юли.

В същия месец Орбан разгневи колегите си лидери от ЕС, като отпътува за Москва, за да се срещне с руския президент Владимир Путин. Това се случи само няколко дни след като страната му пое 6-месечното ротационно председателство на ЕС.

Бока определи момента на визитата и разширението на системата „национална карта“ като „съвпадение“. Той добави, че схемата не влияе върху процедурите за визи и влизане.

От юли месец насам Унгария е издала само 14 национални карти на руски и беларуски граждани. Унгарският министър твърди, че другите страни членки на ЕС са предоставили повече разрешения за превиване на граждани от двете държави.

„Дали присъствието на граждани на Русия и Беларус в Европа е проблем на националната сигурност е въпрос отворен за дискусия. Но ако смятате, че това е проблем на националната сигурност, тогава дискусията не трябва да бъде за Унгария“, каза Бока.

През юли ЕНП се оплака, че разхлабените правила могат да създадат „сериозни вратички за шпионски дейности“, тъй каро Русия се опитва да атакува ЕС на фона на войната в Украйна.

Комисарят по вътрешните работи на ЕС по-късно се съгласи с опасенията и изпрати писмо до Будапеща, изисквайки да отговори на редица въпроси. 

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"