Учени от Оксфорд работят върху нова ваксина, насочена срещу „Делта“ варианта на COVID-19

Учени от Оксфордския университет са започнали работа по модификация на ваксината им срещу COVID-19 с цел да я направят по-ефективна срещу варианта „Делта“, съобщава The Independent. Новината идва на фона на статистиката, която показа, че броят на починалите от коронавируса в Обединеното кралство е достигнал рекордни нива от март насам. 

По новия препарат работят членовете на екипа на професор Сара Гилбърт - същите учени, които стоят зад ваксината на "АстраЗенека", която бе пусната за първи път през януари. Източник разкри пред The Independent, че новата ваксина се проектира с цел „да има нещо готово на рафта - ако е необходимо“.

Въпреки че програмата за ваксиниране на Обединеното кралство беше посочена като успешна в неотдавнашен доклад, който до голяма степен осъди правителството за манипулирането на данните за COVID-19, учените настояват, че има още много да се направи за по-добра защита на нацията. 

Случаите на варианта „Делта“ отново се увеличават в Обединеното кралство. Около 49 156 души са дали положителен тест за коронавирус в понеделник, което представлява увеличение от 22% на седмична база и най-високото ниво от края на локдауна в страната. Увеличаването на разпространението идва на фона на намаляващите нива на защита сред по-възрастните възрастови групи.

Професор Елинор Райли, имунолог от Единбургския университет, казва, че най-голямото предимство би било да се помогне за прекратяване на широко разпространеното предаване във Великобритания. Съгласно думите й, есенната програма за подсилваща ваксинация на Обединеното кралство, в която в крайна сметка ще предложи на 30 милиона британци трета доза препарат, „вероятно ще има много по-голямо въздействие, ако използваме специална за „Делта“ ваксина“.

Източникът от Оксфорд заяви, че работата на учените в разработването на новата ваксина е на много начален етап, но настоя, че няма да е трудно да се направят необходимите модификации, като се има предвид естеството на технологията зад ваксината.

Той обаче подчерта, че дори „фините промени“, въведени в производствения процес в резултат на преминаването към модифицирана ваксина, могат да причинят значителни забавяния и да попречат на глобалното разпространение на животоспасяващи дози, във време, когато милиони хора остават неваксинирани.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"