Учители избират пенсия пред COVID-19

Над 1350 свободни места в цялата страната 

Недостиг по точни науки, езици и предприемачество

Пандемията от COVID-19 е допринесла учители да предпочетат да излязат в пенсия, въпреки че са имали планове да преподават още. Това е една от тенденциите, свързани с коронакризата, която се наблюдава в София малко преди началото на новата учебна година, съобщи пред “Труд” началникът на Регионалното управление на образованието в столицата Ваня Кастрева.

Обикновено динамиката със свободните места за учители преди всеки 15 септември е свързана с големия процент преподаватели, които са в пенсионна възраст. Тази година към този фактор се прибавя и коронавирусът.

“COVID-19 се отразява върху нашите колеги в рискова възраст. По инициатива на самите учители, някои колеги, придобили право на осигурителен стаж и възраст, се възползваха от това да се пенсионират”, обясни Ваня Кастрева.

Моментна справка към 24 август на вакантните места в страната за преподаватели сочи, че се търсят 1354 педагози. Това отчетоха от Министерството на образованието и науката пред “Труд” и уточниха, че след 11 септември ще има ясна картина колко места са запълнени и колко са останали, тъй като предстоят още интервюта с кандидати.

На първо място с най-много свободни позиции към момента е Пловдив с 256, следван от София-град с 250 вакантни места. Със 134 незаети на трето място е Стара Загора. (виж карето).

Въпреки че недостигът на учители е по-малък в сравнение с 2019-а, от МОН отчитат, че той е най-остър по математика, физика и астрономия, както и чужди езици. Сред най-търсените са и началните учители, отчете Ваня Кастрева. Нужда от преподаватели се очертава и по предприемачество, където трябва да сработи програмата “Мотивирани учители”.

Началникът на РУО в столицата Ваня Кастрева пред “Труд”:

По 40 човека кандидатстват за позиция преподавател по физическо

Тази година, обявявайки свободни места, имаше много колеги по физическо възпитание и спорт, които кандидатстваха за учители. Това е друга последица от ковидпандемията, каза пред “Труд” началникът на РУО-София-град Ваня Кастрева.

“Преустановявайки своята спортна кариера например, много учители по физическо и треньори се насочиха към училището. За едно учителско място се борят по над 40 човека”, допълни тя.

Резерв

Хиляди четвъртокурсници готови за педагози

Екип на "Труд"

Хиляди са студентите четвърти курс по педагогика в страната, които могат да попълнят резерва за учители в пандемия, каквото е идеята на МОН, за която “Труд” съобщи пръв.

“Всички четвъртокурсници в педагогическите специалности на Шуменския университет “Епископ Константин Преславски” биха могли да влизат в клас, ако се наложи заради COVID-19”, коментира пред “Труд” доц. д-р Виолета Кюркчийска, координатор по качеството на обучение в Педагогическия факултет.

Болшинството от студентите от Педагогическия факултет към ВТУ “Св. Св. Кирил и Методий” вече работят по специалността, докато следват. Това се отнася най-вече за задочниците, заяви пред “Труд” деканът на факултета проф. Венка Кутева.

Най-атрактивни се очертават двойната специалност “Предучилищна и Начална педагогика”, както и “Педагогика по физическото възпитание и спорт”.

В Педагогическия факултет на Тракийския университет в Стара Загора 4-курсниците тази година ще са 215, а магистрите - 122, които мога да се включат в списъка за преподаватели.

А в ПУ “Паисий Хилендарски” през предстоящата учебна година 1320 студенти завършват педагогически специалности.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Лилия Ангелова

Този уебсайт използва "бисквитки"