Очакват бързо решение на борда на Международния валутен фонд
Скандалът помрачава срещите във Вашингтон
Кристалина Георгиева да бъде отстранена от поста управляващ директор на Международния валутен фонд са поискали САЩ и Япония, съобщи „Файненшъл Таймс“.
САЩ и Япония имат най-голям дял сред гласовете на общото събрание на МВФ. Министерството на финансите на САЩ, което контролира 16,5% от акциите на МВФ, отказа официален коментар по повод статията на „Файненшъл Таймс“, пише агенция Ройтерс. Франция, Германия, Великобритания и Италия обаче са подкрепили Георгиева, посочва „Файненшъл Таймс“.
В неделя бордът на МВФ отново се срещна с Георгиева и адвокатската кантора, която твърди, че тя, докато е била изпълнителен директор на Световната банка, е притискала служители да манипулират данните, за да повишат позицията на Китай в класацията „Да правиш бизнес“, съобщи агенция Ройтерс. Целта на срещата е била бордът на МВФ да „изясни подробности“ по случая. Според източник на Ройтерс, запознат с дискусиите, Кристалина Георгиева ще бъде отстранена от МВФ.
„Бордът постигна по-нататъшен значителен напредък в своята оценка с оглед много скоро да приключи разглеждането на въпроса“, гласи официалната позиция на Фонда след срещата в неделя.
В понеделник започнаха годишните срещи на МВФ и Световната банка във Вашингтон, но събитието е засенчено от скандала с Кристалина Георгиева, пише „Файненшъл Таймс“. Затова според анализатори ще се търси бързо решение на проблема.
Изпълнителният съвет на МВФ в петък обсъжда твърденията за притискане на служители от Кристалина Георгиева в продължение на пет часа, но до решение не се стигна, а беше насрочена нова среща с Георгиева и представители на адвокатската кантора „Уилмър Хейл“ за неделя. Тя се състоя късно в неделя вечерта, но отново не се стигна до конкретно решение.
Според Ройтерс 24-членният борд на МВФ ще заседава отново в понеделник, за да реши дали Кристалина Георгиева ще остане начело на МВФ.
Бивш ръководител на едно от поделенията във фонда коментира за "Файненшъл таймс", че разногласията в борда вече са отслабили способността на Георгиева да води институцията и са я оставили почти без алтернативи на това да бъде сменена.