Хванаха 500 евро във Варна, които може да ви заблудят
Разполага с холограма, воден знак и светещи елементи при излагане на ултравиолетова светлина
Има разлики в лентата с надпис “500 EUR”
Фалшиви банкноти евро с изключително високо качество има в България. Пример за това е банкнота-суперменте от 500 евро, хваната в офис на TAVEX във Варна. Въпреки добрата изработка, експертите от компанията за обмяна на валута и търговия с инвестиционно злато са проверили редица признаци на банкнотата и така са открили нейната неавтентичност.
Хартията на фалшивата банкнота е малко по-дебела от тази на истинските пари.
Банкнотата има холограма, воден знак, лента със надпис “500 EUR” и светещи елементи при излагане на ултравиолетова светлина. Затова лесно може да заблуди хора, които не са специалисти в различаването на фалшиви банкноти. Ако човек не работи често с банкноти евро, и особено с такива с голям номинал, и само потърси наличието на защитни елементи при печата, ще установи, че такива има, и може да бъде подведен.
Има дефекти във качеството на водния знак на фалшивата банкнота.
Хванатата във Варна фалшива банкнота е с по-плътна хартия, което трудно може да бъде усетено от човек, който не е специалист. На допир се усеща релеф, но при излагане на ултравиолетова светлина се оказва, че светят различни елементи в сравнение с истинските банкноти, включително изображение на знамето на ЕС. Също така се забелязват дефекти в качеството на водния знак и втъканата лента с надпис “500 EUR”, които не съответстват на оригинала.
При излагане на ултравиолетова светлина на фалшивата и на истинска банкнота светят различни елементи.
Холограмните стикери на банкнотата са направени качествено и лесно могат да подведат на пръв поглед. Разликата обаче се открива при сравнение на предната и задната част - предният знак е значително по-лъскав от оригинала, докато задната холограма променя цвета си от лилаво към златисто, което е необичайно за истинските банкноти. Открити са също така и някои размазани елементи в горната предна част на банкнотата, които допълнително потвърждават съмнението, че банкнотата не е истинска.
Клиентът, който е предал банкнотата, е обяснил, че я е получил в банка, поради което не е имал причина да се усъмни в автентичността ѝ, посочват от TAVEX. Клиентът е изразил изненада, когато е установено, че банкнотата е фалшива. Интересно е да се отбележи, че в почти всички случаи на засичане на фалшиви банкноти клиентите съобщават, че са ги получили от банка или обменно бюро. Въпреки че това твърдение може да бъде подвеждащо, по закон банките и обмените бюра са длъжни да включат тази информация в документите, подадени към БНБ.
Фалшивата банкнота е разпозната и от машини за проверка на автентичност, тъй като дебелината на хартията се откроява, което е нетипично за оригиналните банкноти.
Качеството на фалшификата и наличието на защитни елементи като холограма, воден знак и защитна нишка показва, че за направата на банкнотата е използвана специализирана печатна техника. Банкнотата най-вероятно е направена в чужбина, но е вкарана в България, защото тук има по-голяма вероятност да мине за истинска. При евентуалното ни влизане в еврозоната фалшивите банкноти евро ще бъдат един от проблемите, с които страната ни ще трябва да се спази. Когато в един ден милиони хора започнат да използват банкноти евро, а голяма част от тях досега не са ги държали в ръка, рискът да бъдат заблудени и да им дадат фалшиви пари, е много по-голям. От това може да се възползват фалшификатори в чужбина.
Съмнителните банкноти се предават с протокол на Националния център за анализ към БНБ
Драстичен ръст на фалшивите столевки през 2024 година
Централната банка периодично разпространява информационни материали с цел по-лесно разпознаване на неистински или преправени банкноти или монети.
Данните на БНБ за неистинските банкноти за първите 9 месеца на тази година показаха увеличение на засечените фалшиви столевки у нас.
Общо 438 броя неистински банкноти от 100 лева са регистрирани до септември 2024 година. Фалшивите банкноти от 50 лева са 219. За сравнение, през цялата 2023 година засечените неистински банкноти от 50 лева са 1701 броя, а фалшивите столевки - едва 7 броя.
Всички банки, финансови институции, обменни бюра и доставчици на платежни услуги са длъжни да задържат всички неистински и преправени банкноти и монети, както и такива, които пораждат съмнения, че са неистински или преправени и да ги предадат в Българската народна банка в тридневен срок за извършване на експертна оценка на основание чл. 27, ал. 2 от Закона за Българската народна банка и чл. 22 от Наредба №18 на БНБ за контрол върху качеството на банкнотите. БНБ е компетентната институция за предприемане на такава проверка и извършване на експертната оценка, се казва в Закона за Централната ни банка.
Функциите по извършване на техническа експертиза на неистинските банкноти и монети в БНБ се осъществява от отдел “Национален център за анализ” (НЦА) към управление “Емисионно”.
Повечето неистински пари са в страни от еврозоната
Най-много подправят 20 евро и 50 евро
Брой фалшиви евробанкноти, открити годишно на милион истински банкноти в обращение
467 000 фалшиви евробанкноти са изтеглени от обращение през 2023 г., пише в доклад на Европейската централна банка за 2023 г. Повече от 70% от хванатите фалшификати са с купюри от 20 и 50 евро. Причината за това е, че броят на тези банкноти е голям, а при по-малък номинал хората са по-невнимателни и по-лесно може да бъдат заблудени.
През 2023 г. са открити 16 фалшификата на милион истински банкноти в обращение, което е един от най-малките дялове от въвеждането на еврото, посочват от ЕЦБ. Въпреки това действителният брой на неистинските пари се е увеличил в сравнение с предходната 2022 г., когато броят на фалшификатите беше изключително нисък след пандемията от коронавирус.
Купюрите от 20 евро и 50 евро продължават да бъдат най-фалшифицираните, като заедно представляват над 70% от общия брой заловени неистински банкноти. На трето място по фалшифициране са банкнотите от 100 евро, а най-малко фалшифицирани са тези от 500 евро. 97,2% от фалшификатите са открити в страни от еврозоната, 1,9% са хванати в държави от ЕС извън еврозоната, а 0,9% в други части на света.
Повечето фалшификати са лесни за откриване, тъй като нямат или имат лоши имитации на защитните елементи, посочват от ЕЦБ. Най-често банкнотите могат да бъдат проверени с помощта на простия метод “опипай, погледни и наклони”. На пипане банкнотите евро трябва да са шумящи и твърди. От края на истинските банкноти има поредица от къси релефни линии, които може да бъдат усетени на пипане. Голямото число за стойността на банкнотата и някои надписи също се усещат по-плътни на пипане. При поглеждане срещу светлина се вижда воден знак и лента за сигурност със стойността на банкнотата и знака за евро.
При наклоняване на банкнотите холограмите светят в различни цветове. На определени места на банкнотите има микрошрифт, който може да бъде видян само с лупа. На ултравиолетова светлина се виждат малки влакна в хартията, които светят в различни цветове. Светят и някои звезди от голямото знаме на ЕС, малки кръгове и малките звезди от знамето.
Важно е да се знае, че в обращение има нови банкноти евро с повече защити, но и банкноти от по-стари емисии, които също са законно платежно средство в еврозоната.
Използването на фалшификати за плащане е криминално престъпление, което може да доведе до съдебно преследване, посочват от ЕЦБ. Ако получите подозрителна банкнота, сравнете я с такава, за която знаете, че е истинска. Ако смятате, че имате фалшива банкнота, трябва да се обърнете към полицията или към БНБ.
Столична полиция залови двама аматьори
Магазинер отчитал 100-левки менте с оборота
Открити са и фалшиви 20 и 50 евро
Качеството на 100-левките не било много добро, но достатъчно, за да заблудят хора, които не са специалисти.
Столичните полицаи задържаха двама мъже на 34 и 28 години с близо 100 000 фалшиви лева в средата на миналата седмица.
Акцията започнала по сигнал, че са засечени фалшиви 100-левки в оборота на магазин. Оказало се, че в този магазин работи 34-годишен софиянец с криминално досие за кражби, грабежи и наркотици. В края на работния ден той се отчитал, но преди това заменял истинските пари с ментета. Притиснат от криминалистите, мъжът изпял авера си, който му давал фалшивите столевки и така бил задържан по-младият съучастник. Той също имал крими регистрации за грабеж и дрога. При обиск в дома му били открити освен столевки и фалшиви банкноти от 20 и 50 евро, като общата стойност на задържаните пари е 99 820 лева.
“Подправените банкноти не са с много добро качество, но достатъчно добро, за да не бъдат разпознати и да заблудят някого”, коментира Йордан Пешев, шеф на “Икономическа полиция” в СДВР пред bTV.
Бащата на по-младия от задържаните пък заяви, че синът му поръчвал фалшивите банкноти по интернет. Но не знаел за какво му трябват - вероятно да си ги лепи по стените в стаята. Полицаите обаче смятат, че двамата са ги произвеждали в импровизирана печатница, състояща се от компютър и принтер, на които се обработват и пускат снимките на истински пари, а после допълнително им се лепи имитация на холограмна лента.
Ментета минавали през банкомати и машини за проверка
Шуменци произведоха супербанкноти
И магазинери, и клиенти си проверяват парите
Суперфалшификатите на 500 евро, печатани от шуменци.
Банкнотите от 50 лева, които почти 100% са като истински. Снимки: ГДБОП
Цветелина Георгиева,
Труд news, Шумен
Стари печатари на пари от Шумен, имали вземане-даване с полицията още през миналия век, отново бяха изловени да произвеждат левове, долари и евро менте с много високо качество. Банкнотите от 50 лв., 50 долара и 500 евро бяха определени като “супербанкноти” от зам. директора на ГДБОП Боян Раев. Спецполицаи удариха печатницата в средата на октомври, след започнало досъдебно производство още през 2023 г., а производството започнало поне през 2020 г.
След като случаят гръмна, в шуменските магазини всяка 50-левова банкнота вече е под съмнение и се оглежда от продавачите. Ако дадеш 100 лева и ти върнат ресто, също не си сигурен какво получаваш.
50-левките менте са били с изключително качество, минавали са дори през банкомати, също и машинна проверка, каза зам. окръжният прокурор на Шумен Делян Димитров, който е наблюдаващ по случая. От тях са произведени минимум 100 000 лева и са разпространявани от 2022 г. у нас. По данни на БНБ са засечени около 750 бройки. От евробанкнотите в обращение са засечени около 1000 в България и други страни от ЕС. Има данни, че са разпространявани още от 2020 г. Анализи са категорични, че 500-евровата банкнота е “суперфалшификат”, с високо качество и защитни елементи.
На различни адреси в Шумен е намерена техника, плаки и готови завършени банкноти от трите вида.
По думите на Раев, тази престъпна дейност е могла да наруши финансовата сигурност както на България, така и на други европейски държави.
Създателите на печатницата са Владимир Николов (50 г.), на когото е наложен постоянен арест и Томи Хорозов /55 г./, който е с мярка “домашен арест”. Първият е обвиняем за изготвянето им, а другият за подготовката на незаконната дейност и разпространението на фалшивите пари. По данни на ГДБОП има трети съучастник, който е пуснат срещу парична гаранция.
След разкриване на печатниците се появи слух, че ментетата са предлагани на 30% от стойността им в интернет, но това може да е ставало в групи, които се достъпни само за мутри.