Пред паметта на Людмил и пред близките му дължим много ясни отговори. Всички обстоятелства около този фатален инцидент трябва да бъдат разкрити. Да бъдат разкрити конкретните отговорници, чиито действия или бездействия доведоха до смъртта на едно невинно дете. Веднага след случая разпоредих проверка, която приключи. Това заяви на брифинг по повод трагичната смърт на 16-годишния Людмил кметът на София Йорданка Фандъкова. Детето загина при токов удар, стъпвайки върху улична шахта на бул. "Иван Гешов" пред болница "Св. Иван Рилски".
"Проверката засягаше всички обекти, които са на тротоара пред болница „Св. Иван Рилски“. Проверихме всички тях. Проверката показа нарушение в поставянето на експлоатация на всеки един от тях. Трите обекта, които са върху тротоара, са поставени с издадени документи от Район „Триадица“. Поставянето на такива преместваеми обекти се извършва от наредба след провеждане на конкурс от Районната администрация. За два от тези обекти Районната администрация е провела конкурси и има сключени договори, съответно взима наеми за тях. В документацията за поставянето им, която Районната администрация предостави, открихме пропуски и нарушения. За нито един от тях няма издадено удостоверение за въвеждането им в експлоатация. Другите два павилиона, които се намират на терена на болница „Св. Иван Рилски“ и болницата е сключила договори за наеми с търговски дружества, също са напълно незаконни“, каза още тя.
"Конкретно за кабела, за който се смята, че е причина за трагедията, води до един от обектите, които са на територията на болницата. Този кабел е поставен напълно незаконно, но за обекта има сключен договор с ЧЕЗ за предоставяне на ел. енергия", заяви столичният градоначалник.
По думите й, има много въпроси към електроразпределителното дружество, защото договорът е сключен на базата на "хвърчаща бележка" от 2011 г., издадена от главния архитект на район "Триадица". На базата на нея се сключва договор за присъединяване.
"През 2018 година Район „Триадица“ констатира, че тези обекти са незаконни и започна процедура за премахването им. Констативните актове са изпратени в „Общински строителен контрол" за издаване на заповеди за премахване. Дирекцията открива пропуски в актовете и ги връща за поправка в района, който да ги издаде коректно. Всички актове трябваше да бъдат предоставени в Агенция „Общински строителен контрол“ за издаване на заповеди за премахване. До този момент тези констативни актове не са представени. Твърденията на Район „Триадица“ са, че не се получили отговори от болницата и от областния управител“, добави Фандъкова.
„Според експерти такива отговори не са нужни, за да се продължи процедурата за премахването им. Изпратихме писмо до Район „Триадица“ спешно да се приключи тази процедура и да бъдат издадени заповеди за премахването им. За другите три обекта, които са на тротоара, главният архитект и „Общински строителен контрол“ издадоха констативни актове да започне процедурата за премахването им. Кабелът, за който се предполага, че е станал причина за смъртта на детето, води до един от обектите, които са на територията на болницата. Този кабел е поставен напълно незаконно. Обектът има сключен договор с ЧЕЗ Електрорапределение България за предоставяне на електрическа енергия. Договорът е за присъединяване. Тук има много въпроси към ЧЕЗ, защото договорът е сключен на база на една хвърчаща бележка. Тази бележка е издадена през 2011 година със запетайка от главния архитект на район „Триадица“ - арх. Иван Шишков. На базата на тази бележка се сключва договор за присъедиянване“, допълни тя.
„В самия договор се казва, че за да се подаде електричество и напрежение следва да има няколко документа. Единият от тях е документ за въвеждане в експлоатация на самите съоръжения. Вторият е документ за въвеждане в експлоатация на обекти. Нито за един обект няма документ за въвеждане в експлоатация“, каза още Фандъкова.
"Очаквам и вярвам, че проверката ще бъде направена бързо, за да бъдат установени конкретните виновници. Имаме подавано напрежение, без да има никакви документи за въвеждане в експлоатация, т.е. напълно незаконен обект", посочи още Фандъкова.
Този обект е захранен и е пусната ел. енергия, без обектът да е въведен в експлоатация, потвърди и главният архитект на Столична община Здравко Здравков.
„В проверката, която направихме в ЧЕЗ, стана ясно, че обектът е че е свързан със служебна бележка. Такова чудо в Закона за устройство на територията няма. Служебна бележка се приравнява на бележка за баня. Това е пълен абсурд. Именно това е послужило на ЧЕЗ да ги свърже като един законно изграден обект”, коментира главният архитект на София арх. Здравко Здравков.
„С въпросната бележка човекът е подадал заявление към ЧЕЗ. Оттам са му казали, че ще се присъедини от страната на хиподрума в блок 120 към съответния електромер. Човекът си занася договора и си опъва един кабел през тръбоканалната мрежа, собственост на Улично осветление, в която минават слаботокови кабели. Това е още едно голямо нарушение – в такава мрежа се пуска кабел с високо напрежение. Изискванията не допускат да се случва такова нещо”, допълни още той.
"Пускаме в експлоатация павилион в двора на Медицинска академия на база служебна бележка, подписана със запетайка, от някой, който към онзи момент е упражнил правомощия, тъй като очевидно това не е подписът на арх. Шишков", ообощи гл. арх. Здравков.
„Хората, които са позволили да подпечатат документация, да издават служебни бележи, да подвързват обекти, които не са въведени в експлоатация, трябва да понесат своята отговорност”, категоричен бе арх. Здравков.
„Виновен е този, който е позволил да се пусне електрозахранване на обект, който не е въведен в експлоатация. Вторият виновен е физическият извършител, който е положил незаконно кабела в тръбопреносната мрежа и е позволил да се получи този нелеп инцидент. В крайна сметка поставянето на този кабел с високо напрежение е в отклонение с всички действащи нормативи”, каза той.
По думите му кабелът не отговаря на никакви нормативни изисквания и няма необходимата дебелина на изолация.
„Считам, че хората, които са си позволили да отпечатат документация, да издават служебни бележки, да обвързват обекти, без да се въведени в експлоатация, трябва да понесат ясно и категорично своята отговорност. Аз одобрявам схема през 2018 година за четири броя павилиона, които се разполагат пред Центъра за хигиена. Схемата е внесена от район „Триадица “, подписана от кмет и главен архитект на района. Въз основа на тази схема се издават разрешения за поставяне на павилиончета, които се разполагат в противоречие на подписаната от мен схема. Въпреки договора, който е на ЧЕЗ, този обект е захранен и е пусната към него електрическа енергия без обектът да е въведен в експлоатация. Нито един от тези пет обекта няма въвеждане в експлоатация“, каза още той.
През 2019 г. на същото място при реконструкция на светофарната уредба са били отстранени незаконни кабели, които са водели към същия тип обекти в района, съобщи Димитър Петров – директор на дирекция "Управление и анализ на трафика".
Регламентирано шахтите се проверяват два пъти в годината, уточни той.
Йорданка Фандъкова информира, че се обсъжда идея за изграждане на система от датчици и при нерегламентирано отваряне на шахти да се реагира веднага“. Целта е да се започне с 4000 шахта, а намерението е екипите да реагират до 24 часа при отваряне.