Франция все още е в шок от решението на Макрон: Ето какви са сценариите пред него

Франция ще отиде до урните, за да гласува на извънредни парламентарни избори на 30 юни. Вторият тур ще се проведе на 7 юли. Партията на Макрон има само три седмици, за да навакса позициите си спрямо крайната десница. Това ще бъде кратка, но интензивна предизборна кампания, преди Франция да бъде домакин на Олимпийските игри в Париж през юли и август.

В най-добрия сценарий за Макрон неговият центристки алианс ще възстанови абсолютното мнозинство, което е загубил на законодателните избори през 2022 г., и ще даде нов тласък на оставащите три години от неговия президентски мандат.

Кошмарният резултат за него би бил RN да спечели мнозинство. Това вероятно ще даде на нейния лидер Джордан Бардела, протеже на Льо Пен, поста на министър-председател в неудобно „съжителство“ с Макрон.

Сценарий, който анализаторите възприемат като "среден", би бил коалиция срещу екстремизма между центристите на Макрон и традиционните десни републиканци или дори леви социалисти.

Говорейки пред информационната агенция AFP, ръководителят на "Ренесанса" на Макрон и външен министър Стефан Сежурн даде индикация как може да се развие кампанията.

Той каза, че партията няма да предизвика предизвика депутати от традиционното ляво и дясно за техните места, ако са готови да „инвестират в ясен проект“ около президентското мнозинство.

Лидерите на леви партии призоваха своя лагер да се обединят, за да се изправят пред предизвикателството на RN.

Ходът на Макрон предизвика шок във Франция. Но въпреки късното му изявление, новината стигна до първите страници на най-големите френски вестници.

Под заглавието „Шокът“ Le Figaro казва, че това е „безпрецедентно решение“ и „скок в неизвестното за страната“.

„Разпадане: екстремен хазарт“, е заглавието на Libération.

В своя анализ вестникът отбелязва, че „популистката десница направи безпрецедентен пробив в Европа“.

„Гръмотевица“, пише Le Parisien, над снимка със суровото лице Макрон, който се обръща към страната си.

Селин Брак, генерален директор на социологическата агенция Odoxa, каза пред агенция AFP, че това е „покер ход“ в момент, когато има „силно желание от страна на французите да накажат президента“.

Макрон може да се стреми да „хване в капан“ RN с внезапното си обявяване на избори, на мнение е Люк Рубан, политолог в Sciences Po в Париж, като твърди, че партията може да има проблеми с набирането на качествени кандидати, за да се бори за 577-те места в парламента.

Муджтаба Рахман, управляващ директор за Европа в Eurasia Group, се опасява, че има сериозен риск от „съжителство“ – сценарият, при който президент и премиер от противоположни политически партии трябва да намерят начин да управляват страната заедно.

"Най-вероятният резултат е по-голяма фрагментация, повече безизходица и хаос. Пълна парализа", допълва той.

Анализатори казват, че вълнението във Франция идва в критичен момент, тъй като вниманието се насочва към президентските избори в страната през 2027 г., където Макрон не може да се кандидатира отново, а лидерът на Националното рали (RN) Марин Льо Пен вярва, че има най-добрия си шанс да влезе в Елисейския дворец. 

 

 

 

 

TRUD_VERSION_AMP:1//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"